הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה

ברוקר

ראשית נבין את משמעות המושג ברוקר. הברוקרים הינם חברות אשר עיקר עיסוקן הוא עסקי ניירות ערך עבור אחרים.  ברוקר רשאי לעסוק גם בתחומי פעילות נוספים, אם בעצמו ואם באמצעות חברות בנות.

בין המוצרים אותם רשאי ברוקר לרכוש או למכור, נוכל למצוא מניות, אג"ח, ניירות ערך, קרנות נאמנות, אופציות, תעודות סל, וכיוצא באלה. ברוקר

בישראל ישנם גם בנקים וגם חברות פרטיות ו/או ציבוריות קטנות שמוסמכים כברוקרים. החברות הפרטיות ו/או הציבוריות האלו הם בתי השקעות וחברות ביטוח למיניהם הנמנים גם הם כחברי בורסה.

חברות אלה, מנהלות במקרים רבים מוצרי השקעה שונים כגון קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וכו'.

חברי בורסה הם בנקים וחברים אחרים שאינם בנקים המכונים גם הם ברוקרים. המסחר מתבצע בין חברי הבורסה השונים, המעבירים פקודות קנייה ומכירה למחשב הבורסה עבור לקוחותיהם.

בבורסה לני"ע בת"א ישנם כ-29 חברים בהם כ-14בנקים ועוד 14 אשר אינם בנקים (חברות פרטיות/ציבוריות שונות לניהול כספי השקעות). חבר בורסה חייב לעמוד בקריטריונים רבים על-מנת שיוכל להיות לכזה.

כיצד יכול אדם פרטי לסחור בניירות ערך?

אדם פרטי אינו יכול לסחור באופן ישיר בניירות ערך, אלא חייב להתקשר עם ברוקר מוסמך, אשר יבצע עבורו קניות או מכירות של מוצרי הון.

הבורסה לניירות ערך אינה מאפשרת לאנשים פרטיים לשלוח הוראות רכישה או מכירה. זאת, על מנת לשמור על הסדר, אחידות  ועל חוקיות המסחר.

חברות פרטיות ובנקים כברוקרים המספקים שרותי מסחר ומנהלים תיקי השקעות

החברות הפרטיות המנהלות תיקי השקעות בבורסה ומתנהלות כברוקרים הינן בעלות אותה הסמכה וידע כזו של המוסמכים לכך בבנקים.

אולם, במרבית המקרים ברוקרים פרטיים קובעים רף מינימאלי של השקעה לכל תיק נכסים אשר אותו הן מנהלות, כך שתיקי השקעה קטנים (לרוב בסכום פחות מחמישים אלף שקלים) אינם מתקבלים לניהול על ידי ברוקרים פרטיים.

בחשבונות מסחר שאינם מנוהלים (כלומר חשבונות למסחר עצמאי ) ברוב הבנקים לא קיים רף מינימום למסחר אם כי אצל יתר חברי הבורסה (בתי ההשקעות) כן מציבים רף כניסה מינימלי העומד על כ-20,000 ₪.

במה נבדלים ברוקרים האחד מהשני

הברוקרים, חברי הבורסה הם אומנם בעלי אותו רישיון ניהול, כולם מפוקחים בקפידה וכולם עונים לדרישות הגינות ויציבות מחמירים אך עדיין קיימים הבדלים משמעותיים בין ברוקר לברוקר.

 

אם אתם מתעתדים לפתוח תיק השקעות למסחר עצמאי, ויש בידיכם את האפשרות להתלבט בין ברוקרים שונים, הנה כמה נקודות שכדאי לשקול בעת ששוקלים היכן לנהל השקעות בורסאיות:

פיקוח על הברוקריםבנוסף לנושאים הקשורים לתקינות ולהוגנות המסחר, הפיקוח מתרכז גם ביציבותם, כלומר הדרישות להון עצמי, מגבלות על היקף האשראי שהם רשאים לתת ללקוחותיהם וכו'. כלומר במילים פשוטות אין חשש ליציבות הברוקרים חברי הבורסה בישראל בשום שלב. המעוניינים לקרא ולהעמיק בדרישות מחברי הבורסה – מוזמנים להכנס לאתר הבורסה לני"ע. בתחום זה הברוקרים לא נבדלים האחד מהשני.

 

חשוב לדעת בדיוק מהן עלויות ניהול התיק? אילו עמלות לוקח הברוקר ומתי הן מחושבות?

עיון בדפי ההסכם המפרטים את גובה העמלות יפתור את הסוגיה. ברוקר אשר נמנע מפירוט בהיר של עלויות ניהול התיק והעמלות הוא בד"כ ברוקר שגם ינסה להכניס את ידו לעומק כיסכם.

עד כמה השירות שמציע הברוקר הינו נוח ואיכותי?

מהי מערכת המסחר המוצעת? האם קיים שירות טלפוני? באיזה שעות קיים שרות ברוקר טלפוני? מהם השלבים אותן צריך לעבור עד לקבלת מענה אנושי? כמה זמן עובר עד לקבלת מענה אנושי? זמינות המענה האנושי בשעות פעילות שונות כולל בשעות העומס (כמו פקיעה, טרום פתיחה, נעילה)? האם קיימים אמצעי תקשורת אחרים כגון מסחר סלולרי ?

שרותים נוספים מהם נוהגים להתעלם ?

חשוב להבין שלא כל הברוקרים מעניקים ריבית על יתרות הזכות הלא מנוצלות בחשבון המסחר – כדאי לבדוק מי מהברוקרים מעניק ריבית ומי אינו מעניק ריבית.

רוצה להפקיד או למשוך כסף מחשבון המסחר שלך, מה אתה אמור לבצע? בתוך כמה זמן תקבל את הכסף? האם נדרשות ממך עלויות נוספות בשל המשיכה או ההפקדה?

אקסטרה – האם הברוקר נוהג לשלוח דף פירוט חשבון ברור וקריא בתדירות מסויימת לצורך מעקב אחרי הפעולות ועמלות המסחר.

 

 תגיות: ברוקר, מסחר בבורסה, מסחר בוול סטריט

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

ניווט בקטגוריה זו

סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.