הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 10.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 10.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

בחירות

כל פעם שאנו נכנסים לתקופת בחירות, עולה השאלה אם זה טוב או לא לשווקים הפיננסיים, ובמיוחד אם זה טוב או לא לשוקי המניות המקומיים. התשובה כרגיל ניתנת לתמצות בכן ולא. הכול תלוי כמובן בהקשר של אותן בחירות. נניח, היפותטית, שהבחירות היו נגרמות כתוצאה ממשאל על חוזה שלום. אני מניח שהשווקים המקומיים היו משקפים את האופטימיות הכרוכה באירוע הזה עצמו, דהיינו עולים יפה.

ונניח והבחירות נובעות מחוסר תפקוד קטסטרופלי של הממשלה, אזי יש להניח שהאמון של המשקיעים בכלכלה המקומית הייתה פחות מתלהבת. אז מה בעצם ההקשר הכלכלי של הבחירות שלפנינו? יש לציין שהמניע לאותן בחירות, וזאת מפי ראש הממשלה בעצמו, היה  מניע כלכלי נטו: חוסר האפשרות לייצר תקציב מתאים לתפיסה של קובעי המדיניות הנוכחיים.

תפיסה זו, הדוגלת בצמצום החלק הציבורי במשק, גידול הסקטור הפרטי, הקלות מיסים לאותו סקטור, והבאת פרמטרי המקרו למה שחברות הדירוג רוצות, כל אלו נהיים קשים לביצוע מיום ליום, כאשר המשק אינו צומח מהר מספיק, ואינו מייצא, ומייצר מספיק. הבעיה היא שלא הכול תלוי בנו, ושכל הלקוחות שלנו באירופה, ארה"ב, ואסיה נכנסים או נמצאים בהאטה.

לעומת זאת, המחאה החברתית, ומה שהיא מייצגת: שחיקת מעמד הביניים השכיר בעיקרו, מקבלת חיזוקים יום יומיים מן העלויות הגדלות, ומן השחיקה של השכר הראלי. והנה, הפוליטיקה מחייבת עכשיו לקחת החלטות קשות, וזה גם מסתדר היטב עם כל העניין האיראני, המלחמה המפלגתית הרגילה, והאווירה הכללית של צורך במנדט מחודש ומאושר.

ומה עם השווקים? מכיוון שהרצוי בעיני מי ש"אמור" לזכות באותן בחירות הוא המשך המדיניות הליברלית, אין סיבה לשינוי מהותי בהם. קשה לראות היום יישום של כלכלת בחירות, אלא דווקא להיפך: גאווה של עמידה איתנה. מה שישפיע יהיה ה-QE בחו"ל דווקא. וזה יהיה הדומיננטי, כמו בהרבה מאוד דברים בעתידנו כפרטים, וכחברה.

עדכון לדולר-שקל

 

גרף

 

ההתייצבות של הדולר שלנו סביב הרמות שבין 3.85 ו- 3.84 מרגישה כמו יצירה של בסיס למשהו שונה מאשר מה שראינו עד כה בנכס זה דהיינו, משהו שונה מן הירידות המהירות. 3.812 עדיין קורצת לדולר, וייתכן מאוד שהמהלך הבא יהיה לכיוון ההוא, אבל התחושה הכללית שמגיעה מתנועת המחיר ומן המומנטום הקשור אליה מצביעה על כך שכוח המוכרים נחלש מאוד כבר עתה.

הירידות במניות בארץ, ובעולם, עדיין לא התבטא בדולר אצלנו. אפילו הירידה הדרמטית יחסית של האירו מול הדולר במסחר בוול סטריט, ובאסיה, גם הם לא ניכרים ממש במהלך מקומי. כל האלמנטים האלו אמורים היו לגרום לדולר שלנו לעלות ולא להתייצב בלבד במקום בו הוא נמצא.

ההנחה שלי היא שפשוט זה ייקח קצת זמן, אבל נראה את המהלך העולה המתקן (עדיין רק מתקן) מתחיל לקרום עור וגידים בקרוב, וזאת כאשר השחקנים הגדולים ייגמרו לסדר לעצמם את הפוזיציה בהתאמה.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.