הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 13.6.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 13.6.2012 - מאת משה שלום FXCM

ארמגדון או תרופה

ג"ים רוג"רס, אחד המשקיעים המפורסמים בתבל (הוא ניהל בזמנו עם ג"ורג" סורוס את קרנות הגידור שלהם) הציע אתמול בראיון ב-CNBC "לתת ליוון ולספרד לפשוט רגל. זה הדבר הטוב ביותר שנוכל לתת להם, ולנו לעשות". האם זו הצהרה כה חסרת הגיון, היסטרית, ולא מעשית? אינסוף מדינות אכן פשטו רגל, ושרדו את המהלך.

ב-1998 עשתה זאת רוסיה הגדולה, גם ארגנטינה משגשגת אחרי שהיא ביצעה זאת, ויוון עצמה עשתה זאת פעמים רבות בעבר. הבעיה נעוצה כמובן באפקט הדומינו שיכול להיווצר מדבר כזה היום. פשיטת רגל מאסיבית של מוסדות פיננסיים באירופה תייצר אפקט ליהמן עם עוצמה כה גדולה, שתחזית כזו הופכת את האופציה כרגע באמת ללא מעשית.

ג"ים מהווה דוגמא קיצונית לאנשים המאמינים בקפיטליזם האמיתי: חופש פעולה לכולם להצליח, אבל גם החופש להיכשל, במידה ולא הגיעה אותה הצלחה. הוא טוען, במידה רבה של צדק, שהמערכת הפיננסית היום בנויה מגידור סוציאלי מובנה: אם המוסדות מצליחים הם משאירים אצלם את כל הרווח.

לעומת זאת, כישלון, ורצוי שיהיה זה כשלון גדול ככל האפשר, מועבר לתשלום למשלם המסים הגלובלי. לדעתו של ג"ים, שיטה זו מרוקנת מכול תוכן את התיאוריה הכלכלית שהוא מאמין בה. לא רק זאת, היא מייצרת עיוותים (למשל בחוב המדינתי) שיגרמו לאסונות גדולים בהרבה מפשיטת הרגל של מוסד פיננסי זה או אחר.

בגדול: ניקוי האורוות כרוך לעיתים בריח לא נעים, ובעבודה קשה לתקופה מסוימת. אתם יכולים להיות רגועים שאף פוליטיקאי בעולם המפותח (מאלו המוכרים היום) לא ייקח על עצמו משימה כזו, ולכן ג"ים יישאר קול קורא במדבר. שם יושבים בדרך כלל הנביאים.

 

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.