הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 15.8.2012 מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 15.8.2012 מאת משה שלום FXCM

 

 

סיום עידן

במכתבו האחרון למשקיעים, מכריז ביל גרוס (ראש PIMCO) על סיום עידן המניות.
(http://www.pimco.com/EN/Insights/Pages/Cult-Figures.aspx)
לא אחזור כאן על דבריו, כי אני חושב שקריאת הדברים עצמם חשובה, ושווה את המאמץ. אנסה להוסיף מבט קצת אחר על הדברים, ואולי ייחודי. אם וכאשר הכלכלה העולמית אכן תתנהל ב"נורמאליות חדשה" שבה התוצר הממוצע יהיה נמוך מאוד, לא רק המניות יסבלו מכך.

עולמנו הכלכלי מאז המהפכה התעשייתית בנויה על צמיחה, ועוד צמיחה. עולם ללא צמיחה, איננו רק עולם שבו אנו מרוויחים פחות על ההשקעות (המסוכנות, או הפחות מסוכנות), אלא גם עולם שבו הרווחיות היורדת גורמת לפחות רצון ליזום, לפחות דרישה להתרחבות בכוח אדם, ובכלל לסוג של חברה בה עיקר התעסוקה היא בהישרדות ולא בהתקדמות.

זאת כאשר הכול מתנהל על מי מנוחות יחסיים, ולא קורה אסון גדול פתאומי, או מתמשך, בעולם הפיננסי והכלכלי. הטיעונים החזקים שמביא ביל גרוס מתייחסים בעיקר לציבור האמריקאי, אבל קשה לי לראות את אמריקה מתנהלת כך לבדה. אם זה יהיה כך שם, או בעולם המפותח, זה יקרה למעשה בכול העולם, וכך נרד בכול העולם מדרגה בהתפתחות האנושית.

זה לא אומר כמובן שלא יכולים להיות פריצות דרך בנקודות ייחודיות כמו אנרגיה, ביוטכנולוגיה, או אחרות, אבל הכלל יהיה מצב פאסיבי הרבה יותר מן המצב שהיינו רגילים אליו, עד תחילת המילניום החדש. ואם נראה את בעיית החוב הופכת מבעיה זוחלת לבעיה אקוטית, אז נראה את השילוב בין שני הזרמים האלה בשינויים חברתיים יותר אלימים ממה שהורגלנו עד כה.

הבה נהייה אופטימיים, ונקווה שהוא טועה, ושברננקי, דראגי, ודומיהם באמת מחזיקים "נשק יום הדין" שיכול לחלץ אותנו מצרה זו.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.