הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 2.8.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 2.8.2012 - מאת משה שלום FXCM

עניין של אמונה

לאחר האכזבה הקשה שהחלטת הפד הניבה למתנבאי ה-QE3 (ויורשה לי לומר כאן: ההחלטה הלא מפתיעה מבחינתי, ושחזיתי במסגרת זו מספר פעמים), אנו עומדים היום לפני החלטת ה-ECB וה-BOE. בשלושת המקרים קוראים לזה "החלטת ריבית", אבל כולנו יודעים שבפועל מדובר על "החלטת הדפסה נוספת".

זו הזדמנות להזכיר, שוב, את עיקר הדברים של המשבר הזה. הבעיה היא עודף אשראי, אשר נבנה במשך עשרות שנים, ושהפך לעודף חוב שלא ניתן להחזיר. זה קורה בעולם המפותח בעיקר, אבל זה מתחיל להסתמן לאט לאט,בסקטורים שונים, גם במדינות המתפתחות.

בכול אופן, העניין מתחיל מן האדם הפרטי, אשר חייב על ביתו, מכוניתו, לימודיו, וצריכתו, דרך מוסדות פיננסיים, אזורים גיאוגרפיים (קטלוניה, קליפורניה, בווריה, קורסיקה...), ועד כמובן למדינות שלמות. זו הבעיה. ומה הפתרון? פה נכנס עניין של אמונה כמעט דתית ביכולת הנגידים להוות מכת נגד לסערה הדפלציונית הנובעת מאותה בעיה.

האמונה מסתכמת בדעה שהם תמיד, ומילת המפתח כאן היא "תמיד", יוכלו למלא את החסר בעזרת כסף חדש, או באמצעים מוניטאריים שידחפו אחרים לממן את החובות המצטברים. זאת עד שנגיע לצמיחה, אשר תתחיל להוות את הפתרון ה"אמיתי", דרך גידול הכנסות יותר מאשר הוצאות.

האמונה הזו, נסדקת מיום ליום. ככול שמתקדם המשבר, אפקט ה-QE הולך וקטן, אבל יותר חשוב מזה, היכולת הפוליטית של ביצוע "כל מה שיידרש" הולך ומתפוררת. כרונולוגית, הבנק היפני הוא הדוגמא הטיפוסית לחוסר האונות הזו, עקב העובדה הפשוטה שהוא היה הראשון שנלחם בדפלציה. מאז סוף שנות השמונים ועד היום ראינו את הניקיי משקף את ההתדרדרות הזו, למרות חוב תוצר של מעל 200% (!) שעיקרו נבנה מאמצעי "הרחבה". קשה להאמין היום שיש מישהו המאמין ביכולתו של הבנק המרכזי היפני לשנות משהו לבדו.

וכך גם מתחיל לקרות לפד, לבנק הבריטי, ואחריו יקרה גם לזה האירופי. זהו תהליך מובנה, הקורה כתוצאה של השורה התחתונה: האם מעשיהם מביאים לתוצאות ארוכות טווח? בינתיים לא. ושוב, המאמינים אומרים: "חכו שיביאו את הנשק הכבד!". ואני אומר: זה היה צריך להיות הראשון בשימוש. עכשיו, על בסיס קורוזיה פוליטית איומה של אמינותם, התפקיד של "פותר הבעיה" יהיה חייב לעבור לצד הפיסקאלי של המשוואה.

ועל זה נאמר: "אוי מיוצרי, ואוי מייצרי". פוליטיקאים, במקום נגידים! והם יפתרו את המשבר החמור מאז מלחמת העולם השנייה? אני מקווה שנמצא בקרוב מקור אנרגיה אינסופי, וחינמי. נדמה לי שרק כך נוכל לצאת בשלום מן הסבך הזה.

זכרו: הציבור הרחב כבר התייאש מן ההנהגה. כאשר השווקים כבר לא יאמינו, יוון תראה כטיול בפארק.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.