הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 20.6.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 20.6.2012 - מאת משה שלום FXCM

כסף לעשירים

אין ספק שהידיעה הכלכלית השלטת היום היא החלטת הפד, היום אחה"צ.

דיברתי כאן על כך רבות, ורק אחזור על עיקרי הדברים שוב:
לדעתי, הפד יאכזב את השוק. חוץ מ"להמציא" משהו חדש, אשר יגרום לכסף הקיים כבר במערכת, לנוע מהר יותר, בין משתמשיו (Money Velocity), לא תהיה למעשיו אפקטיביות ממשית. מה? הם יורידו את הריבית לאג"ח 10 שנים מ-1.5% ל-1%? וזה ישנה משהו? הכסף לא מסתובב לכיוונים הנכונים, כי המלווים, והלווים קפואים מפחד. בוא נראה איך בן שלום ברננקי (כן, שמו האמצעי שלום (!!)) ייצא מן המבוך הפעם.

אבל רציתי הפעם להרחיב קצת על משהו מקומי.

החלטת שר האוצר להפשיר חלק (או אולי כל, מי יודע?) הכסף הקפוא, שנצבר לחברות הנהנות מסיוע ממשלתי (במסגרת חוק לעידוד השקעות הון). בעיני המדינה, ההקלה הזו תיצור אצל החברות רצון טוב להמשיך, ולהשקיע אצלנו. ובאמת, הכסף הרדום, מזיק לשני הצדדים כי אף אחד לא נהנה ממנו.

ואני שואל: האם ללא כל ההקלות האלו לחברות האלו אין עניין בהשקעה אצלנו? האם המשק הישראלי, ובמיוחד כוח האדם בעל הכישורים הכה טובים, והכה מיוחדים ("המוח היהודי") אינם סיבה מספיקה למשוך לכאן את הפיתוח, ואף הייצור של מוצרי החברות האלו?

אם התשובה היא שלא, ושנדרש כל הזמן "לשחד" אותן להישאר, להקל עליהן, לשמן את ההחלטה שלהן לפתוח מפעלים חדשים, אזי מדובר בסובסידיה ממשלתית. ומייד אומר כאן בגלוי: אני בעד סובסידיה ממשלתית "חכמה". אם נדרש "לשחד" את אינטל כדי לפתח את קריית גת (רק דוגמא כמובן), זו בעיני מטרה טובה לשמה.

אבל שלא יגידו לנו שמדובר בשוק חופשי, של היצע וביקוש, המבוסס על כללי אסכולת שיקגו. וכך אני ממשיך לשאול: למה לא ליישם את העיקרון הזה על ענפים נוספים, כמו טקסטיל, מזון, ועוד תעשיות הדורשות פחות השכלה, ומספקות הרבה יותר עבודה, להרבה יותר אנשים? בארה"ב, יש סובסידיה רחבה בחקלאות, בפלדה, בטקסטיל של הכותנה, ובעוד אינסוף מגזרים, שאיש הקונגרס או הסנטור המקומי הצליחו להכניס לרשימה.

אצלנו אין בחירות אזוריות, ורק המרכז הירושלמי מחליט. חבל. אולי אם הייתה לנו שיטה אזורית היינו רואים כסף הולך לעשירים, אבל לא רק לאלה הקשורים להייטק, אלא גם לאיפה שנדרש הרבה יותר ידיים עובדות.

 

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.