הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 29.1.2013 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 29.1.2013 - מאת משה שלום FXCM

הבונוס האמיתי

כידוע, ציינתי בעבר סיבות רבות לראלי סוף השנה שאנו חוזים בו עכשיו בשוקי המניות העולמיים. העיקרית מביניהן הייתה כמובן היקף ההרחבות הכמותיות, מבית מדרשם של הבנקים המרכזיים. הפד לבדו, מזרים, בימים אלו, כ-85 מיליארד (!!) דולר לחודש לתוך המערכת הפיננסית.

40 לכיוון עידוד הנדל"ן, ו-45 כדי להגיע לאבטלה של 6.5% (היום 7.8%). אין ספק שהכסף הזה, המחפש בית טבעי, זורם לכיוון השווקים השונים של קומפלקס נכסי הסיכון, כאשר שוקי המניות הוא העדיף מכולם על הנגידים, עקב ההשפעה הפסיכולוגית הגדולה שיש לעלייה בהם על אפקט העושר של האזרחים.

כל זה נכון מאוד, אבל יש במעשי ההרחבות עוד בונוס רציני עבור החברות שמניותיהן מונפקות, לפחות עבור אלו המחויבות בדיבידנדים, או באג"חים. עבור חברות אלו, אשר נותנות תשואות למשקיעים בהן, יש לעיתים ארביטרג" אפשרי מעניין מאוד:

לקיחת הלוואה בריבית כמעט אפסית, הלוואה לתקופה ארוכה, וזאת על מנת לרכוש חזרה את האג"ח, או את המניות המניבות דיבידנד. ניקח לדוגמא חברה שמחלקת כ-4-5% דיבידנד שנתי, ויכולה להשיג כסף ב-3% ריבית ל-30 שנה. עדיף לה בוודאי לשלם את הריבית הקבועה של ההלוואה, הריבית הנמוכה, מאשר להמשיך להזרים את התשואה למשקיעים בה.

וכך, כל קניה חוזרת של מניה, או אג"ח, על ידי כסף שנלקח במסגרת מסלול הלוואה בריבית נמוכה, הופכת רווח נטו לאותה חברה, ובוודאי משפר את מצבה הפיננסי לטווח הארוך. קנייה חוזרת של מניות היא בכלל עניין חיובי מאוד בעיני המשקיעים, וכך קיבלנו את כל הטוב הזה בעזרתו האדיבה של הפד.

למניה נותר רק דבר קטן, והוא לא להפתיע לרעה ברווחיותה, על מנת שמניותיה יעלו עוד, ועוד. כאשר בן שלום ברננקי כתב בוושינגטון פוסט שמטרתו לייצב, ולעודד את שוק המניות (ב-2011), חלקנו ראינו בזה רק את הגלוי והברור. מסתבר שיש עוד המון תופעות לוואי כמו זו שתיארתי כאן, המביאות לניתוק הברור היום בין ביצועי השווקים, והכלכלות האמיתיות השוכבות מתחתם.

 

ועדכון הדולר-שקל

 

גרף

 

כמו שציינתי אתמול, עמידת בנק ישראל בתחום הריבית השקלית לא שינתה דבר. לעומת סטנלי פישר, והססנותו הבולטת לפעול, ניתן למנות את הגורמים הבאים ככן משפיעים על הדולר העולמי, ועל שלנו גם כן:

ראלי סוף השנה במניות מתחיל להראות סימני עייפות והסיכוי לתיקון טכני מטה גדל מיום ליום. הססנות זו במניות  מייצרת עכשיו לחץ כתנועה נגדית, ועלייה בסבירות לעלייה בדולר בעולם. אצלנו, שוק המניות המקומי ממשיך להיות גם ככה שלילי הרבה יותר מאחיו הבינלאומיים, ולכן אנו רואים את השינוי החיובי בדולר שלנו, אפילו לפני שנחזה במחזה זה, בעולם.

ברמה המקומית, אציין את הבחירות, שוב. אמנם יש לנו ראש ממשלה, אבל עדיין לא ממש ברורה הקואליציה שאיתו. מצד אחד הוא צריך קואליציה שתסכים ליישם את הגזירות שבגללן הוא הקדים את הבחירות. מצד שני, הגזירות האלו יכולות להיות מיושמות באופן אפקטיבי רק על הציבור שמהווה את מצביעי המפלגות העיקריות של הקואליציות האפשריות: יאיר, בנט, והחרדים.

פלונטר לא קטן, שלא מאפשר למניות לעוף, אבל גם מונע מן הדולר לפרוש כנפיים גם כן. חוסר הודאות שלטת. טכנית, הסבירות החיובית גדולה מזו השלילית, וזה נראה בעליל במצב הטכני של הדולר (כולל הסטייה החיובית הקיימת בינו ובין המומנטום).

לכן, אומר שלדעתי החיוב ימשיך מכאן, ויכוון לאזור 3.751, ומשם ל-3.787 והלאה. רק ירידה מתחת ל-3.70 תשנה את דעתי לטווח הקצר.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.