הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 8.8.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 8.8.2012 - מאת משה שלום FXCM

עדיין במעלה ההר

האווירה הרגועה, יחסית, שבה אנו שוחים כרגע בשווקים הפיננסיים, מאפשרת לחבוש את כובע הניתוח הארוך טווח יותר, ובכלל לעוף קצת מעלה, ולהתבונן ממבט הציפור על כל המערכת. וכך, בדאייה מעל משבר החוב, התחוור לי משהו שלא חידדתי אותו מספיק לאור השנים שאני סוקר את העניין המתמשך הזה.

הרי ציינתי אינסוף פעמים, שמה שהעולם המפותח עובר הוא בעיית אשראי, או ליתר דיוק בעיית סיום המחזור של צמיחה על בסיס אשראי. מחזור זה, אשר החל בשנות השבעים של המאה הקודמת, מומן כולו מן היכולת של המערכת הממשלתית-בנקאית-פיננסית-מוסדית להנפיק כסף יש מאין, ללא מגבלה. שבירת הקשר בין הזהב והדולר, על ידי ניקסון, הייתה הטריגר, ונקודת ההתחלה המוסכמת על הכול, לתהליך זה.

כמובן שעד 2000 ראינו רק את הטוב שבכך. מ-2000 ועד 2007 גם לא הייתה סיבה מיוחדת להטיל ספק באמינות המערכת המוניטארית (בנק מרכזי) או הפיסקאלית (אוצר), וזאת עם כל המשברים, שהכלכלה העולמית עברה עד אותה תקופה. 2008 הייתה שנת פתיחת העניים, ועד עכשיו הן נפתחות לרווחה יותר ויותר, ככל שהיקפי ה"חריגה" מן הנורמה מבוצעות על ידי שני המרכזים הכלכליים שהזכרתי.

אבל מה התחדד לי עתה? ממבט מרוחק קצת יותר? שבעצם אנחנו נמצאים עדיין בשלב העולה בהר האשראי, וזאת למרות התחושה של מיתון, האטה, ואפילו שפל של ממש (יוון, פורטוגל) במדינות השונות של הזירה המפותחת.

החוב (הצד המאיים של גידול האשראי הכולל) אינו מפסיק לגדול באירופה, בארה"ב, וביפן. בשלושת הזירות האלה, עקומות סך בסיס הכסף, בתוספת מאזני הבנקים המרכזיים, מרקיעות שחקים. מי שיראה את העקומה האמריקאית, יקבל מושג די ברור לשלב קיצוני (ורוב הזמן סופי...) של מגמה. דוגמא ציורית לתופעה כזו אחרונה: ראו מה קרה לשקל כאשר הוא הגיע ל-4.1.

בשלושת המקרים, עוד לא הגענו עדיין לשלב ההססנות, בחלק העליון של הגרפים האלה! וזו ההתגלות המפחידה: למרות כל מה שעברנו מאז 2008, העולם המפותח עדיין לא הגיע למצב של שיא בהרחבת האשראי-חוב! זה עוד לפנינו.

ד.א אינני מנסה להפחיד כאן, או להיות פסימי יתר על המידה, אלא רק להאיר נקודה שיכולה לגרום למחשבה. צריך כמובן להמשיך להשקיע, ולסחור, על פי המגמה, והשיטה שמניבה לכם רווחים. העניין הוא שככל שהזמן עובר אנו מתרגלים ל"חריג", והופכים אותו לנורמה. שורות אלו הן ניסיון קטן להבהיר שזה לא כך.

 

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.