הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> חדשות מט"ח 19.1.2012 מאת למבקס

חדשות מט"ח 19.1.2012 מאת למבקס

19 בינואר 2012

למבקס: החלטת האמברגו על איראן היא מבחן ליציבות הפוליטית באירופה ולהמשך דרכה של יוון;
הנפט עשוי להתחזק לשער של 104 דולר לחבית

מאת: יפתח דרורי, למבקס

 

היום ייפגשו מנהיגי אירופה לדיון בהטלת אמברגו נפט על איראן. ישיבה זו מהווה אבן בוחן לא רק למחיר הנפט, אלא איתות של מנהיגי אירופה ליוון.

ההשפעה שתהיה לוועידה על מחיר הנפט היא ברורה: איראן מייצרת כ-5% מהנפט בעולם, כ-4 מיליון חביות ליום. חרם אירופי, במידה ויוחלט על יישומו, לא ישפיע לדעתנו על מחיר הנפט באופן דרסטי.

איראן, כפי שכבר ציינו, היא אמנם אחת היצואניות הגדולות בעולם אך את מרבית הנפט שלה היא שולחת למדינות כגון יפן, יבואנית הנפט השלישית בעולם, לסין - הרביעית ולהודו, השמינית. אמברגו אירופי, אם כן, לא יהיה זה שיעצור את שצף חביות הנפט האיראני.

שלא במפתיע, המדינות האירופיות המייבאות נפט מאיראן הן יוון, איטליה, צרפת וספרד - המדינות המסובכות ביותר במשבר החובות ביבשת.

ההשפעה על מחירי הנפט אמנם ברורה ועליה קלה במחיריו ככל הנראה אכן תגיע, אך לא בעקבות ירידה בהיצעים, אלא בעיקר בעקבות תנועות ספקולנטים. באירופה ימצאו מהיכן לייבא נפט, אמנם במחיר מעט גבוה יותר, אך לא מכאן תגיע הישועה לסוחרי הנפט המצפים לעליות חדות.

הודעה על חרם, היום או ביום שני, בהחלט עשויה להעלות את הנפט לשער של 104 דולר לחבית, אך בטווח הארוך הוא ישוב ויבקר בשערים המוכרים לו יותר, באזור 90 דולר לחבית.

יחסה של אירופה ליוון היא הנקודה המעניינת יותר בוועידה הקרובה. יוון, אשר שרויה במשבר העמוק ביותר וחובותיה מעסיקים את מנהיגי האיחוד ללא הרף, צריכה לראות בהחלטה הקרובה כאבן בוחן ליחסם של המנהיגים אליה. יוון תהיה הנפגעת העיקרית מעליות במחירי הנפט, שכן מרבית ייבוא הנפט שלה מגיע מאיראן. יוון תתנגד היום בוועידה באופן ודאי למהלך של חרם, אך נראה כי גם אם היום תצליח לסחוף אחריה מדינות נוספות, היא עשויה להיכשל דווקא בוועידה הנוספת ביום שני.
מצב זה, בו יחליטו מדינות האיחוד שלא להתחשב ביוון, עשוי להיות הצעד הראשון בדרך לפרידת האיחוד מיוון עליה מדברים בשוק כבר תקופה ארוכה. פרידה מיוון תקל אמנם על האיחוד שכן הגירעון היווני כבר לא יחשב כשייך לו, אך זהו לא בהכרח צעד חיובי. זאת, משום שיוון תחזור להיות עצמאית וללא פיקוח צמוד של האיחוד ותוכל לקבל החלטות שיפגעו במדינות המחזיקות אג"ח של יוון בטווח הקצר.

 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.