הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה

חוזק יחסי

10-10-2013

מאז ה-28-08, השוק הישראלי אינו מפסיק להראות חוזק עצום. ההגעה ל-1144 (בתא 25) הייתה רגעית ממש, ומאז, שובל זוהר של אופטימיות שוטף את רחוב אחד העם. מה קורה פה? האם הסרת האיום של התקפת סוריה היא הגורם העיקרי לכך? בוודאי שלא.

יש לציין שלפני אותה עלייה מדהימה היינו רגילים להצביע על השוק שלנו כמדשדש סדרתי, משעמם, משמים, ומשקף להפליא את החוליים של שוק ההון שלנו: רגולציה יתרה, עלויות ביצוע, ומיסוי, יקרים, וחוסר נזילות קטסטרופלי.

לאחרונה, אותו חיוב ישראלי קורן עוד יותר לאור האדמומיות הניבטת מן השווקים הבינלאומיים, ומן האמריקאיים במיוחד. לפני ה-28 היינו פסימיים, ומדשדשים, כאשר העולם עלה בלהבות של אופוריה מנייתית, ועכשיו אנו שועטים קדימה כאשר הם מרגישים את השפעות ההססנות של הפדרל רזרב לגבי ההרחבה הכמותית, ואת התוצאות של השיתוק הפוליטי בוושינגטון.

האם הקשר בינינו לעולם ניתק לחלוטין? לא, ולא. אבל, הוא שונה במהותו ממה שרוב המשקיעים המקומיים חושבים שהוא. לרוב, הציבור חושב שאנו נדמה למה שקורה בשווקים המפותחים. רעיון זה נתמך גם בניסיון הכושל לייחס אותנו למדדים העוקבים אחרי שווקים אלו. אמריקה, במיוחד, מהווה סמל מעקב: כאשר מסתיים יום עליות שם, בלילה, הפרשנים יאמרו שצפויה לנו פתיחה חיובית כאן.

כמות המניות הדואליות הנסחרות בוול סטריט ובאחד העם מעצים את הרעיון המוטעה הזה. למעשה, בעיני מי שקובע באמת, דהיינו אצל המשקיעים הספקולטיביים הגדולים שמוכנים לתת חלק מן ההון המנוהל שלהם להשקעה כאן, אנו שייכים עדיין למגזר המתפתח עם נופך של בעיות גיאו-פוליטיות רוחש ברקע, וכלכלה טובה יותר מרוב הכלכלות האחרות.

מה כל זה אומר? לדעתי, תנועות המחיר של השוק שלנו יהיו תלויות דווקא ברצון של אותו כסף חכם לגוון, או לא, את התיק שלהם. כאשר השוק המוביל היה בארה"ב, אירופה, ויפן, לא היה צורך בלקיחת סיכון מיותר, והחלק הזר של שוק ההון שלנו, דהיינו החלק שמייצר את הדלתא הדרוש למגמה (מעל הזרימה המתמדת מצד המוסדות המקומיים) נשאר שם.

עכשיו, כאשר בשווקים המפותחים, ובמיוחד האמריקאי, יש מוסכמה של הגעה ל"מחיר סביר או גבוה" ההיגיון באותו גיוון עולה פלאים. בכל אופן, זה כנראה מה שקרה הפעם, וכך, בגלל הצורך להחנות את הכסף החינמי המוזרם באופן מתמיד, אנו נמצאים דווקא בקורלציה הפוכה לסנטימנט כלפי אותם שווקים מפותחים.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.