הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> הנדל"ן הלוהט

הנדל"ן הלוהט

12-09-2013

אין ספק שהנדל"ן האמריקאי נמצא בשלב התאוששות גדולה. באזורי היוקרה לא הייתה ממש קריסה,אבל בממוצעים הארציים ראינו ממש נפילה חופשית עד תחילת 2011. ואז שינוי משמעותי,כפי שניתן לראות משני הגרפים מטה:

גרפים של נדל"ן

ניתן לתת לעניין זה הרבה הסברים מלומדים. הנה כמה מן העיקריים שבהם:
• כמויות הכסף להשקעה (המודפסות כל חודש) החל לחפש, ולמצוא מציאות אמיתיות.
• הבנקים ניקו את רוב הבעיות המשפטיות שעמדו מולם בתחום זה.
• אותם בנקים הפסיקו לשפוך את הבתים לעיקול לתוך השוק, ומשחררים אותם רק במשורה.
• המחירים באמת ירדו לרמות אטרקטיביות (1985!) באזורים שנפגעו הכי קשה.
• הריבית למשכנתאות הייתה ברמות נמוכות של כל הזמנים
• הקניות להשקעה החלו למשוך גם קונים לצרכי מגורים ועסקים אמיתיים ולא רק לספקולציה
• והדובדבן שעל הקצפת: חלק מתוכנית ההרחבה האחרונה כלל רכישת אג"ח מגובי משכנתאות, בגובה של 40 מיליארד לחודש (ד.א. לא מדובר על לקצץ חלק זה בקרוב).

כל הגורמים האלו באמת נתנו חיזוק גדול לאופטימיים, וגרמו לכמות עסקאות הולכות וגדלות, כאשר המחירים גמעו מרחקים מהירים. למעשה, הממוצע הצליח לעלות כ-38% מן התחתית המוחלטת שלו. כמובן שהשיפור בסקטור זה של הכלכלה האמריקאית השפיע לטובה גם על סקטורים שונים הנותנים שירותים לנדל"ן (פיננסים, בניה, משכנתאות, ריהוט ומכשירים, וכו...) ובכלל היווה ביחד עם שוק המכוניות את אחת מן הנקודות שעליה התגאו (בצדק) קובעי המדיניות בתקופה האחרונה.

האם העלייה מהירה מדיי? האם היא בכלל תחזיק מעמד לטווח הארוך? לדעתי, הכול תלוי בגורמים שהחלו, והמשיכו, את התהליך הזה. לאחרונה ראינו כמה העלייה בתשואות האג"ח 10 שנים השפיע לרעה על המכירות החדשות, והתחלות הבניה.

כמו כן, במידה והבנקים יתחילו להאמין שהגיע הרגע לשחרר יותר בתים מעוקלים לתוך השוק נראה שוב עודף היצע. יש להניח שרוב המשקיעים שרצו לקחת עמדה בשוק זה כבר עשו זאת, וזה גורם די מעכב להמשך עלייה מהירה.

בקיצור, וכמו שאני תמיד אומר כאשר אנו רואים עלייה מהירה במשהו: התיקון המשמעותי הראשון יאמר הרבה על המהות של הסקטור. אם המחיר הממוצע יירד מתחת ל-180 אלף דולר, שוב, זה יהיה סימן רע. אחרת, נתחיל לראות בגרף המחיר שיאים ושפלים עולים, דהיינו מגמה ארוכת טווח חיובית.

 

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.