הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון 14.3.2013 מאת משה שלום FXCM

סקירת שוק ההון 14.3.2013 מאת משה שלום FXCM

Meltdown Or Meltup

סוגיית המאה, בעולם הפיננסי, היא השאלה מה יקדים את מה, בניסוי הכלכלי העצום הקורה לנגד עינינו. טריליונים של דולרים, אירו, יינים, וכו... מודפסים, ומוזרמים כמדיניות גלויה, על מנת לעצור את מה שהיה צריך לקרות, דהיינו את ניקוי עודף האשראי שנלקח בשנות השגשוג, שבין שנות ה-70 ו-2007.

האם אנו נראה תחילה שלב אינפלציוני, או אולי היפר-אינפלציוני, שבו הכלכלה הצומחת, וקצב החלפת הכסף (Money Velocity), יבערו על בסיס הכסף הנשפך כרגע, או שנראה בכל זאת שלב דפלאציוני, שינבע מעצירה פתאומית של יכולת קליטת אותם סכומים?

הטוענים כך, והטוענים להיפך, מסתמכים על אותה עובדה פשוטה: המצב לא יכול הימשך, כמו עכשיו, לעולם. מתישהו, המערכת הפוליטית, הכלכלה אמיתית והאנושית, יצטרכו לקבוע עמדה: תחילת "הצלחה בדמות צמיחה",  או כשלון בדמות "ניסינו אבל גודל החוב כבר מסכן את המצב".

במקרה הראשון, של אינפלציה גבוהה, נראה המשך למגמה העולה של שוקי המניות. למעשה נחזה בעלייה מהירה מאוד (Meltup) על מנת שהמניות (המייצגות נכסים אמיתיים) יוכלו להישאר כמה שיותר קרובות לערכן הראלי.

במקרה השני, קריסה (Metdown) תהיה מילה עדינה לעומת מה שאמור להיות. אני, אישית, מאוד הופתעתי מיכולתם של הנגידים לקיים מדיניות כה אגרסיבית, כל כך הרבה זמן, ובקצב מתגבר (ראו מה הולך להיות ביפן...). לא חשבתי ששוק האג"ח ייתן להם לעשות זאת בפשטות כזו, ובאופן כה גלוי.

אבל, הנה, גם שוק האג"ח שותק, וגם לפוליטיקאים זה מתאים. כל עוד "השקט התעשייתי" הזה, המאפשר עלייה בשווקים, עם כלכלות בסטגנציה סבירה, הכול טוב. איך נדע מה האופציה המנצחת? את זה לא ניתן לדעת מראש כמובן.

מה שנותר לעשות, כמו תמיד, הוא להשקיע על פי המגמה, דהיינו לעשות מה שהשוק אומר לנו לעשות, וזאת על פי השיטה, והכללים, שסיגלנו לעצמנו. מה שאנו גם צריכים לעשות הוא להבין שמה שיש היום במערכת הפיננסית-כלכלית הוא עיוות אדיר מימדים, ושאופן סיומו של ניסוי גרנדיוזי זה, יכול לגרום נזק קשה וכואב למי שאינו מוכן לקראתו.

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.