הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מה הם רואים שאנו לא?

מה הם רואים שאנו לא?

17-07-2013

היום נזכה שוב לראות את ראש הפדרל רזרב, בן ברננקי, מציג את תפיסת עולמו מול המצלמות. הפעם, זהו הדיווח התקופתי שלו, מול הקונגרס. אחרי שהופעותיו הצליחו לייצר הן תיקון טכני של 38.2% פיבונצ"י במדד S&P500 (בדיוק!) מן העלייה שהחלה ב-16-11-2012, והן חזרה מעלה של כל אותו תיקון, אנו יושבים על קצה הכיסא מרוב ציפייה לנחש את מה שהוא יכול לגרום הפעם.

אישית, אני חושב שהוא לא ייצור הפעם גלים מיוחדים, כי ה"שוק" כבר מכיל, פסיכולוגית, את המהות, והיפוכה. המהות היא הצמצום של ההרחבה הכמותית. העלייה הדי מדהימה מאז ה-24-06-2013 אינה מבטלת לדעתי את ההפנמה, שמשהו עקרוני השתנה כאן. יש משהו המרחף באוויר האומר לנו שלחגיגה של הכסף החינמי יש בכל זאת סוף, והוא לא כל כך רחוק, כמו שחשבו רבים וטובים.

היום התבשרנו גם על הצבעה פה אחד של מועצת הבנק הבריטי, לא להגדיל את ההרחבה הכמותית שם. זאת בניגוד לענן המקל ש"עטף" את הגעתו של הנגיד הקנדי החדש למשרת ראש הבנק המרכזי של הממלכה המאוחדת. באירופה, מריו דרגי הקוסם, גם הוא לא מעודד לחשוב על כסף חינמי, אלא להיפך.

הבעיות המתחדשות בפורטוגל, יוון, ואיטליה, ואף הורדת הדירוג של צרפת, לא זכו ממנו למילת עידוד מוניטארית. היורו, שוב מעל 1.30, כאשר הצמיחה ממשיכה להיות שלילית, וזאת עבור כל היבשת כולה. אחוז האבטלה בה יושב על המספר הדמיוני, עבורנו ועבור ארה"ב, של 12% (!).

אפילו הבנק המרכזי הסיני, הרואה את השינוי הלא נעים בתמ"ג הרשמי (תארו לכם מה המצב הלא רשמי, והאמיתי יותר...) עושה הפוך מן המצופה: בחלק מן המקרים הוא מקטין נזילות במערכת, ובחלק מן המקרים מקשיח את קבלת המימון לפרויקטים הקשורים בצורה זו או אחרת לממשל (רובם כאלה).

מה קורה כאן? מה קובעי המדיניות המוניטאריים האלו, כולם וכל אחד לחוד, רואים שאנו לא? למה אין המשך חלק, רציף, ואף מתגבר, של ההזרמות, וההדפסות? כאן טוב יהיה להזכיר שוב את אזהרת ה-BIS (הבנק המרכזי של הבנקים המרכזיים) לגבי הנזק שמעשי ההרחבה גורמים לצמיחה, שהם מנסים לייצר.

לדעתי, זו לא הסיבה כולה. לקוראיי, לא אחדש אם אומר, שאני נוטה להאמין שהסיבה העיקרית סובבת סביב השינוי התפיסתי שאחז במשקעים לגבי האג"ח הממשלתי. שם לדעתי נמצאת הסיבה האמיתית.

יש כמובן סיכוי טוב שהעניין הרבה יותר מורכב, ובעצם גורמים נסתרים, וגלויים, רבים מהווים את הרקע לעצירה של ההזרמה הבלתי מרוסנת. אני מקווה שאוכל, ביחד אתכם, לקבל קצת יותר תובנה בעניין כה חשוב זה לעתידנו הפיננסי, מעדותו בת היומיים של קובע המדיניות המוניטארי החשוב מכולם, הרי הוא בן שלום ברננקי היקר לנו, תרתי משמע.


משה שלום


 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.