הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> אנחת רווחה

אנחת רווחה

17-09-2013

אתמול נוכחנו לדעת, שוב, כמה כל העולם הפיננסי מכור פסיכולוגית, וכנראה מימונית, להמשך קצב הזרמות סביר, אף אם מאיימים עליו כרגע בצמצום סמלי בהן. ויתורו של לארי סאמרס (יועצו הכלכלי לשעבר של הנשיא אובמה, ונשיא אוניברסיטת הארוורד) על תפקיד הנגיד הבא של הפדרל רזרב, הייתה אנחת רווחה גדולה והפיח רוח חיים אופטימיים לא רק בשווקים האמריקאיים, אלא גם באלו האסיאתיים, והאירופיים.

תאמרו לי מייד שכולם קשורים, ותהיה ממש צודקים, אבל די מרשים שחזרת מועמדותה של ג"נט יילן (סגניתו של בן ברננקי והידועה כמרחיבה ביותר מבין כל נגידי הפד) הצדיקו 120 נקודות מעלה בדאו, ואחוזים שלמים במדדים שונים בעולם כולו.

דרך אגב, חלק מן הנכסים, שנהנו אתמול מן השינוי במועמדים למשרה החשובה היו גם האג"חים הממשלתיים, וזה מראה כמה השוק חושב שהגברת יילן אף תוכל, במלוא כוח שכנועה, להביא להפסקת מגמת הצמצום, ואף לגידול בכמויות הכסף הנשפכות לתוך רזרבות הבנקים ולשוקי ההון.

כזכור, ההתמכרות הזו לכסף חינמי באה על בסיס מדיניות ה-ZIP המפורסמת (מדיניות ריבית האפס), אשר ממש נשכחה במדיה לחלוטין, ואשר הורגת את החוסכים הסולידיים ואלו שאינם יכולים לקחת סיכונים גדולים בשוקי ההון.

ג"נ טיילן, בניגוד ללארי סאמרס, הביעה את דעתה בפעמים רבות, ומגוונות, ובצורה משעממת להחריד. אבל דבריה השקטים מתחרים עם פול קרוגמן (פרס נובל לכלכלה הדוגל בעלייה מדרגה נוספת בתחום ההדפסות) אידיאולוגית.

ניגוד נוסף בינה לבין סאמרס הוא האישור הבטוח שלה בקונגרס, אם היא תישאר היחידה מולם. למה זה חשוב לנו? כי כמשקיעים אנו אמורים להיות ערים לכל הגורמים שיכולים לשנות את המגמה בשוק. זו הייתה עד כה חיובית, והמשכיות מדיניות מרחיבה מאוד אומרת לנו שהתיקון-נפילה שתבוא אחרי ריצה יפה זו, תקרה למרות קובעי המדיניות, ובאופן מפתיע ולא מתוכנן.

בינתיים, וכמו שתמיד ציינתי, המגמה מחייבת אותנו ליהנות ממנה, ולהמשיך להשתתף בה, למרות הסייגים האידיאולוגיים על מעשיהם חסרי האחריות (לטווח הארוך, ולדעתי הצנועה כמובן) של מי שמחליט.

 

 

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.