הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> הנגיד החדש מאת משה שלום FXCM

הנגיד החדש מאת משה שלום FXCM

02-07-2013

הנגיד החדש מגיע "לעשות מילואים" אצלנו. זה לפחות מה שנאמר לנו על ידי שר האוצר יאיר לפיד, וה"טובה" שהוא עשה לנו היא חלק נכבד מן העובדה שלא נשקלו מועמדים אחרים, מקומיים, לתפקיד. ההיסטוריה האישית של ד"ר פרנקל לכאורה מזהירה.

תפקידים כמו נגיד, או השתלבות בחברות הפיננסיות הגדולות בעולם (ג" פי מורגן) אינם באים בקלות. התוצאות של מעשיו פחות מרשימים. כאשר הוא היה בתפקיד, בשנות התשעים, האשימו אותו במעשים מהירים, וחדים מדיי, בתחומי הריבית, ובקשיחות מונטארית.

אמנם הוא נחשב למקצועי מאוד, ושומר קשוח על עצמאות הבנק המרכזי, אבל התנהלותו מול השווקים הייתה קצת בעייתית. גם כאשר הוא עבר לשוק הפרטי, היו שם כמה מהמורות. כל אלו מאחורינו עכשיו. השאלה החשובה כעת היא: אם הוא מתאים לתפקיד, ומה השפעתו תהיה על הזירה החשובה כל כך למדינתנו, זו המונטארית.

לזכותו של סטנלי פישר ייאמר, שאחרי זמן, ידענו מה הוא חושב, ומה הוא אמור לעשות. מלחמתו בספקולנטים, התנהלותו כמבוגר האחראי בזמן משבר 2008, והשילוב של חמלה חברתית מסוימת, ביחד עם פילוסופית שוק שלא תבייש אף אחד מאסכולת שיקגו, בנתה לו את הדמות ששמחנו לחבב, ולכבד.

ההורדה הכפולה האחרונה בריבית השקלית, וההתחייבות להתערבות בגודל של קצת יותר מ-2 מיליארד שקל בשוק המט"ח, הראו שוב כמה נקודות עיקריות:
פישר לא פחד לפעול, כאשר הוא חשב שיש בזה צורך.
הוא היה מוכן לקחת החלטות שידע שיבואו אליו כבומרנג (שוק הדיור).

גיבוי מראש הממשלה, ואומץ לב, אפשרו זאת. האם פרנקל יהיה מוכן להתחייב באותה מידה? עכשיו שהמשק הישראלי נמצא במסלול צמצום, ולא צמיחה, מספרי האבטלה מתרוממים, והאופוריה בשווקים החיצוניים קצת פחתה, האם יעקב פרנקל יוכל לעמוד איתן בלחצים, ולהילחם במי שהיה לא מזמן חבריו לעבודה?

מדינת ישראל צריכה שילוב של פייטר כלכלי, פעיל חברתי, איש העולם, אבל גם איש שמבין את קשיי המייצאים הקטנים. שוק המט"ח, מאז הכרזת המינוי של ד"ר פרנקל לתפקיד, לא הראה התלהבות יתרה, וזו בלשון המעטה.

חיזוק הדולר בעולם לא נראה אצלנו, אלא כדשדוש מעצבן בין 3.56 ו-3.64. וכך, חיזוקו של השקל דווקא, מהווה לדעתי, אי אמון זוטא ביכולתו של הנגיד הבא לקיים את מדיניות קודמו.

אחרי אישורו בוועדת טירקל נדע אם הציפיות ממנו, וההקרבה שנדרשה ממנו ("הוא חטף קיצוץ רציני במשכורת") היו מוצדקים.

 

 

מבצע

 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.