הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> קצבאות ילדים

קצבאות ילדים

לקראת החגים, ובאופן די צפוי, התבשרנו היום על תחילתה של הגזרה החדשה: ירידה בקצבאות הילדים. זו גזרה די כואבת להרבה מאוד חתכים באוכלוסיה, אבל בעיקר, כמובן, למגזרים היותר חלשים בה.

מגזרים, שבהם כמות הילדים היא גם עניין תרבותי (המגזרים הערבי והדתי), וגם מעין בטחון סוציאלי לעתיד. זו לא המצאה חדשה. מתחילת ההיסטוריה ילדים נחשבו גם להמשך הדורות, אבל גם לביטוח כלכלי. ילדים דאגו להמשכיות השם, ולאחזקת נכסי המשפחה, אבל גם ליכולת שלה לתמוך בזקניה.

עכשיו, בעידן המודרני, ולפחות בחברות המפותחות, המשימה שבקיום משפחה גדולה הופכת להיות קשה מיום ליום. אינני מדבר כמובן על כל האספקט האנושי של הבאתם, וגידולם, אלא על הקושי ההולך וגדל לתת להם רמת חיים תואמת וטובה.

הקושי של מעמד הביניים, וכמובן של המעמדים העניים יותר, לשמור על אותה רמת חיים גדל ללא הפסק עקב המעבר המתמיד של השירותים מן הציבורי, ולפרטי, ומהקטנה מתמדת של אותם השירותים הציבוריים שנותרו לרפואה. וכך, הצד הדמוגרפי הטוב יחסית שלנו יכול להתקלקל במהירות. תופעה קשה במיוחד, כאשר אנו עדים גידול המתמיד באורך החיים.

מייד יבואו ויצביעו על הנתונים האחרונים של צמיחה גדולה מהצפוי. איך זו קרתה כאשר התהליכים מצביעים כל הזמן על הקטנת ההכנסה הפנויה? וצמיחה הבאה דווקא מן הצד של הצריכה הפרטית? איך זה ייתכן? ההשערה שלי מתחלקת לשניים:

ראשית, העלאת המע"מ, הצפי לגזרות הנוספות, והירידה בדולר המקומי, כל אלו אכן נתנו תנופה לאותה צריכה זמנית. שנית, וזו הנקודה החשובה, ראינו בסטטיסטיקה של בנק ישראל כמה עם ישראל מתחייב יותר, וחוסך פחות.

חופשות לימודים, חגים, בנוסף לגורמים שציינתי לעיל, אכן יכולים לייצר אווירה של "בזבוזים נדרשים" לתקופה מסוימת. לדעתי כל זה יחלוף, כאשר נחזור לשגרה. קיצוץ בקצבאות הילדים, כחלק ממדיניות מכוונת של הקטנת הוצאות הממשלה, תהווה פרשת דרכים לא רק כלכלית, אלא חברתית, שאנו עוד נתחרט קשות עליה.

משה שלום
 
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.