הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מחכים בסבלנות

מחכים בסבלנות

עוד יום עובר, לקראת יום שישי הגדול. לא יום שישי של נתוני תעסוקה חשובים, אלא יום שישי של התכנסות חשובה. למעשה, קיימות שתי התכנסויות חשובות באמת בתחומנו: זו המציגה את הנעשה בשנה האחרונה, ומפגישה את קובעי המדיניות, את השחקנים הגדולים באמת, ואת כל האקדמיה הניזונה משניהם. זהו כנס דאבוס בחורף.

הכנס השני, המגיע אלינו בקיץ, מכנס תת-קבוצה של קובעי המדיניות, ואלו הנגידים. כידוע, תת-קבוצה זו הפכה לחשובה מכולם, כאשר מדובר ביציבות של המערכת. בפועל הם גם הפכו לממונים על עידודה של הצמיחה, והיציאה מן המשבר הנשרך מאז 2007. זהו כנס ג"קסון הול. וזו ההתכנסות של יום שישי הקרוב.

וכך, כאשר אנו מחכים בסבלנות, אנו מתבוננים סביבנו, ומנסים לראות עניין בנעשה בארץ ובחו"ל. ברמה המקומית, אין ספק שסאגת אי-די-בי, וגורלו של נוחי דנקנר להישאר כבעל שליטה, היא הדבר המרתק ביותר.

בטלנובלה הזו יש כמעט הכול, חוץ מסקס: אינטריגות, בגידות, ודרמות משפטיות. בגדול, המאבק הלגיטימי של בעלי האג"ח לקבל חלק, או כל כספם בחזרה, מוצדק ביותר. מצד שני, מאמציו של דנקנר להזיז הרים וגבעות על מנת לא לאבד את עמל חייו, גם הוא ניתן להבנה.

אבל התהליך מעורר פליאה. גם אורך הזמן שלוקחים הדברים, וגם הפיתולים האינסופיים שאותה סאגה מאמצת בדרכה, מראים דבר אחד: משהו לא סביר בהתנהלות העסקית אצלנו, ובמיוחד כאשר מדובר בבעלי הון שיכולים להרשות לעצמם עזרה משפטית מן הרמה הגבוהה ביותר.

בנוסף לעניין המנהלתי, התנהגותו של אדוארדו אלשטיין יכולה לגרום לדי הרבה אנשים להרים גבה בפליאה. האם באמת הכול מותר בעסקים? אינני יודע, כמובן, את אופי הקשר העסקי שהיה בין נוחי דנקנר לאותו אלשטיין, אבל עצם העובדה שהוא היה פעם המציל של צד אחד, ועכשיו הוא המשתלט הפוטנציאלי הנגדי לאותו צד, נראה רע, לפחות מבחינת הטעם הטוב.

האם נוחי דנקנר יוכל בסופו של דבר להישאר בעל השליטה באי-די-בי? אינני יודע, ולומר את האמת, אינני חושב שזה חשוב כל כך לנו. מה שכן חשוב לציין הוא שהתגלו במהלך הפירוק המזדחל של אותה שליטה, עד כה, דברים רבים שאמורים לעורר דאגה לכל בעל פנסיה. למשל, הערכת שווי אמיתי של נכסים, ויכולת בעלי חוב לקבל את המובטח להם.

ומילה אחרונה בנושא: תשובה, בן דב, מימן, נוחי, ועוד... לכולם נתנו (דרך מנהלי הכספים של הפנסיות שלנו) אמון לגבי יכולתם למנף סיכונים, ולצאת מזה בשלום. אני מקווה שלפחות נוהג זה נפסק, ושהבנקים, ומערכת האיגוח המשנית, למדה את הלקח.

משה שלום
 
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.