הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> משאבים טבעיים

משאבים טבעיים

22-10-2013

החלטת בג"ץ על גובה חלק הייצוא של הגז הישראלי הייתה אבן דרך לא קטנה עבור כלכלת ישראל. ככל שחלק זה היה מוקטן, כך היה צורך בגידול הכנסות המדינה בעתיד ממקורות אחרים,ואנו יודעים היטב על חשבון מי זה היה נעשה.

כידוע, כאשר ניתן לקחת בחשבון הכנסה עתידית, נוכל לסמוך על פקידי האוצר שזו כבר נלקחה בחשבון לצרכי הוצאה, אך בעיקר על מנת לשמור על נתוני מקרו רצויים על ידי חברות הדירוג בתחומי הגרעון, ומצבת החוב של המדינה.

לעניין עצמו, ברור שיש כמובן טיעונים טובים וחזקים גם לצד שרצה צמצום אותו חלק, אבל אין ספק שעל מנת לרצות את המשקיעים, ולתת להם תמריץ לקחת סיכונים בעתיד היה צורך בעמידה בהחלטת הממשלה המקורית, וזאת למרות שהיא באמת נדיבה לאותם זכיינים.

כאשר שר האוצר שלנו, יאיר לפיד, הגיע לשלטון, שמענו ממנו על צורך במחשבה חדשה בכל נושא הזכיינות על משאביה הטבעיים של המדינה. הגז, הכימיקלים, וכל מה שיהיה ניתן למצוא בנגב, ובמקומות אחרים, כל אלו היו עומדים למבחן של חלוקה "הוגנת" יותר בין הזכיינים, ובין המדינה.

בינתיים, תהליך זה נעצר, ואנו רואים רק את שאריות המלחמה סביב החלק התקשורתי ביותר, והוא משק האנרגיה, כמובן. גורמים חשובים שיחקו, ומשחקים בזירה הזו:
הצורך בניצול נכון של משאב שנפל די בהפתעה על קובעי המדיניות, כאשר הם אמורים למנוע מאתנו את "שיגעון הנפט" שנפל על מדינות שנרקבו עקב מצב דומה.
מעורבות של חברות זרות ענקיות וחשובות. (גורם אחרון זה מנע מן המדינה ללכת עד הסוף, עקב האיום של החרמת המדינה, בעתיד, מצד אותן חברות, ואולי מכל הדומות להן בתחום.)

סה"כ, הפשרה הייתה טובה, וריצתה בסופו של דבר את כולם כאשר "לוויתן" נראה עכשיו כמשאב הבא לעסוק בו ברצינות. לקובעי המדיניות, ובמיוחד לנגידה החדשה, עבודה חשובה בכל הקשור לכך:

לעמוד על משמר שההכנסות מן המשאבים כולם, ולא רק מן הגז, לא יגרמו לזעזועים בדולר המקומי, וייגרמו לבעיה עבור המייצאים האחרים.
לקחת תפקיד ראשי בהשקעות של הכספים שיגיעו לקרן הלאומית שתוקם לצורך זה.

על פי הדוגמא של מדינות רבות בעולם בהן מנוהלת קרן לאומית, דומה שהשקיפות איננה הצד החזק של אופרציה מסוג זה. יהיה עלינו להאמין שהדברים נעשים בצורה מקצועית, וטובה, כאשר ההנחה היא שלפנינו תקופות "מעניינות" בשוקי ההון העולמיים.

כמו שכתבתי כאן לאחרונה, הכול נראה ממש חיובי עכשיו, ויש לקוות שקובעי המדיניות מנצלים תקופה רגועה זו לבניית האסטרטגיות לזמנים הסוערים יותר.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.