הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> תרופת הפלא מאת משה שלום FXCM

תרופת הפלא מאת משה שלום FXCM

25-07-2013

אם תשאלו רבים בארץ על הגורם הכלכלי המעיק ביותר עבורם, יצביעו, בסבירות גבוהה, על מצב הדיור שלהם. לכל אלו שאינם בעלי דירה או בית, ללא התחייבות עליהם, זו תעסוקה מתמדת לחשב את ההשפעה של סעיף זה על התקציב המשפחתי.

כאשר אנו רואים מדד של כ-130 משכורות לצורך רכישת דירה ממוצעת, באזורי הביקוש, וכאשר אנו רואים את כמות ה"אוויר החם" היוצא מן הפוליטיקאים בנושא, אנו יודעים שהציבור כואב.

שלא נדבר על זה שזו הייתה, כזכור, המניע ההתחלתי של המחאה החברתית הזכורה לטוב. אז מה קורה בימים אלו בנושא חשוב כל כך? אומרים לנו שבאוגוסט הולך להיות סוג של "סערת מוחות", בין-משרדית, בראשות שר האוצר שלנו בנושא. ליתר דיוק, נציגו מאחורי הקלעים אורי שני, ינהל כנראה את אותה סערה.

הפתרון העקרוני נעוץ בכמות עצומה של דיור להשכרה, ארוכת טווח. פתרון שנזרק לאוויר בבחירות, ושאולי עכשיו יתחילו לטפל בפרטיו. כמה, איפה, לכמה זמן, למי זה מיועד, הכול על השולחן.

ואני רק שואל דבר קטן, ומעניין במיוחד: מאיפה יבוא הכסף? אומרים לנו שהוא יבוא, בעיקר, מן הפנסיות שלנו. האם אנו מוכנים לכך? אחרי ההשקעה המוצלחת של הפנסיות שלנו ב"יזמות המדהימה של הטייקונים", האם הציבור יסבול עוד כשלון אפשרי (ובאמת אינני יודע אם זה יצליח, או לא, אבל קיימת באמת אפשרות ל"פיל לבן")?

כמו כן מדובר על מתן קרקע מדינה "חינם". כמה ה"חינם" הזה יעלה לנו במיסים? ובכלל איפה יש כל הרבה קרקע ממשלתית שניתן לתת חינם באזורי הביקוש? ומה עם הצד של הרשויות המקומיות? הוספה עצומה של מבקשי שירותים, כאשר המצב הכספי שלהם הולך ומחמיר לאור הקיצוצים בחלק הממשלתי של אותם שירותים.

האם יש פתרון לבעיית הנדל"ן בארץ? אינני סמכות בנושא, ולכן לא אתן על זה תשובה. המצב בעייתי, כי הוא מעמיס התחייבויות עצומות בריבית מאוד נמוכה, ולטווח ארוך על החלק היצרני של האוכלוסייה. ברגע של עלייה משמעותית באבטלה, או עלייה משמעותית בריבית, או שילוב של השניים, הפצצה המתקתקת תהווה בעיה.

הפתרון המוצע מעניין, אבל כל כך מסובך לביצוע, שאני משלב ספק עם תקווה לגבי העתיד שלו. אורי שני, כחלק מצוותו לשעבר של אריאל שרון, יודע להזיז דברים, אבל המשימה קשה. שכירות זולה, לטווח ארוך, באיכות טובה, ובאזורי הביקוש, היא מטרה נעלה. אם זה יצליח יישאר לטפל רק במשקיעים הזרים, והמקומיים, המשתמשים בדיור כספקולציה.

 

משה שלום
 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.