הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> המשאבים לרשותנו

המשאבים לרשותנו

25-09-2013

בערב חג זה העדפתי להתרחק קצת מן היום יום של השווקים, ולתת כמה הערות על מה שיש בידנו, של כל אחד מאתנו, על מנת להצליח במקצוע הנקרא השקעות. תחילה, וזה מובן מאליו, יש צורך בהון. הרי מדובר בשוקי הון.... אבל, וזה החלק המפתיע, אין צורך בהון גדול במיוחד.

האמרה המפורסמת האומרת ש"כסף מביא כסף" נכונה, אבל לא מתקיימת במלואה בעיסוק שאנו מדברים עליו. לא אכנס למספרים של ממש, כי לכל אדם יהיה זמן לימוד שונה, אהבת סיכון שונה, שיטת עבודה שונה, ועוד גורמים שונים שיקבעו את המינימום להתחלה, ואת הסכום שהוא יצטרך לתת לשוק כשכר לימוד ראשוני.

הנקודה היא שהון הוא רק הכלי ההכרחי הבסיסי, אבל אינו משחק כלל תפקיד בהצלחה עצמה. מה כן? שלושה דברים בסיסיים שאני בטוח שתמצאו בכל מסגרת לימוד רצינית על מסחר והשקעות: שיטת עבודה ברורה לקביעת מתי, ומה לעשות, כללי ניהול סיכונים, הנקראים גם כללי ניהול כסף (בשונה מאוד מכללי ניהול הפוזיציות) הקובעים את הכמה, ואת החלק השלישי שאני אוהב להגדיר כשילוב של משמעת עצמית, ובניית ביטחון עצמי.

שלושת החלקים מהווים מכלול אחד, שלא ניתן להפריד בין רכיביו, במידה ותרצו להיות רווחיים לטווח הארוך. המשאבים שלרשותנו הם כאמור לא כמה כסף יש בידנו, אלא יכולתנו להגדיר לעצמנו אופן התנהלות, הכולל את המשמעת לבצע בצורה עקבית את מה שהשיטה, וכללי הסיכון, אומרים לנו לעשות.

וכך, עם הזמן, הביטחון העצמי ביכולת שלנו לשלוט על גורלנו בשוק ההון, יעלה ויחליף לאיטו את כאב הבטן הטבעי שחש כל משקיע או סוחר הפועל בזירה. אומרים שהגבורה בקרב עיקרה בשליטה על הפחד הקיים אצל כולנו. הפחד במסחר אינו אינטנסיבי כמו בקרב, אבל מהווה מכשול גדול מאוד בלקיחת החלטות, והתגברות עליו חייבת להירכש עם הזמן כחלק מאותה הצלחה ארוכת טווח.

את עיקר המאמצים משקיעים אנשים בחיפוש אחר סיסטם, סיגנלים, דהיינו בשיטת הפעולה. זו חשובה ומאוד אישית. היא יכולה להיות פונדמנטלית, טכנית, שילוב ביניהם, או אף בנויה על אסטרולוגיה. כל עוד היא הוכיחה עצמה היסטורית, היא יכולה להיות לגיטימית. אבל, לדעתי, היא אינה העיקר.

בעיני, החלק הקובע את הסיכון, ומנהל את ה"כמה", הוא החשוב מבין שלושת החלקים, והוא המוזנח ברוב המקרים. לכן, בהזדמנות זו אני מציע לקוראים לבחון היטב אספקט זה של ניהול ההשקעות שלהם, ולא משנה מה תהיה השיטה שבה הם יבחרו. לגבי המשמעת אומר רק זאת: אם השוק נותן הזדמנות, זה הזמן לקחת אותה, וכל עוד ההפסדים יהיו קטנים מן הרווחים, הזמן יעשה את שלו בחשבון הבנק והביטחון העצמי ייתן לכם את היכולת להמשיך, ולהות ממושמעים באותה רמה.

להתראות אחרי החג, ובינתיים איחולי הצלחה לשנה החדשה.

 

 

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.