הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון מאת חיים שיבי - תבונה פיננסית

סקירת שוק ההון מאת חיים שיבי - תבונה פיננסית

25אוקטובר, 2012

השבוע בוול-סטריט: דוחות רווח והסבר, המשך מעקב: צ'יפוטל מקסיקן גריל (CMG)    

מאת: חיים שיבי, אנליסט ומומחה לכלים פיננסיים מתקדמים ומורכבים, יועץ לבתי השקעות וקרנות גידור.


השבוע המשיכו החברות בוול- סטריט לפרסם דוחות שחלקם היו די מאכזבים. כך למשל, רווחי חברת מקדונלד (MCD) ירדו ב- 3.5%, ריווחי גוגל (GOOG) ירדו ב-20% וריווחי מיקרוסופט (MSFT) צנחו ב-22%. דוחות אלו בתוספת נתונים לא מעודדים בכלכלות העולם (בין היתר שוב נתון לא מעודד במספר דורשי העבודה בארה"ב לעומת נתון מפתיע לטובה, אך חד פעמי שבוע קודם), הביאו לירידות חדות בשווקי העולם בהובלת המניות המאכזבות.
ראוי לציין שדווקא פייסבוק (FB) החבוטה הפתיעה את האנליסטים ברווח גבוה מציפיותיהם, מה שעשוי לגרום לעלייה חדה במחירה ואולי לתקוות מחודשות לעליות בשוק כולו.
ראוי לציין שציפיות האנליסטים הונמכו גם בגלל החשש לתוצאות פייסבוק עצמה וגם עקב התוצאות הנמוכות מהצפי של חברות הטכנולוגיה הגדולות האחרות ובראשן גוגל.

במאמר שפרסמתי ב-31.07.12 סקרתי את מצבה של חברת צ'יפוטל מקסיקן גריל (CMG). תזכורת: כמו בכל קורס "אסטרטגיות השקעה באופציות בוול-סטריט" אנו בוחנים בין היתר חברות בוול- סטריט הנסחרות במחיר זול או במחיר יקר מבחינת שווי החברה הכלכלי לעומת שוויה בשוק. זאת כמובן על מנת לבדוק באיזו אסטרטגיה כדאי לנקוט באמצעות האופציות (כתלות בטווח, בסיכון, בסטיות התקן ועוד) על מניות אלה.
בשני הקורסים האחרונים של "אסטרטגיות השקעה באופציות וול – סטריט" שהעברתי, בין יתר המניות שתומחרו ביוקר (כגון PCLN, AMZN,LULU, GMCR FB ועוד) להערכתי כמובן , בלטה מניית CMG שהיא חברת בת של חברת מק'דונלדס העולמית (MCD) והבעלים של רשת מסעדות מזון מהיר מקסיקני בארה"ב, המגישה מנות מקסיקניות מסורתיות בוריטוס ונאצ'וס, מגוון סוגי סלטים, מנות בשר ועוף, קינוחים ושתייה חמה וקרה.
לחברה, שנוסדה ב-1993 בדנוור, קולוראדו, יש כיום (על פי הדו"ח ל-30.06.12), 1316 מסעדות, מתוכן 1,308 ממוקמות ברחבי ארה"ב, 4 בטורונטו, קנדה, 3 בלונדון, אנגליה ואחת בפריז, צרפת. החברה מעסיקה כיום 31,000 עובדים. במהלך חצי השנה האחרונה החברה פתחה 87 מסעדות חדשות ומתעתדת להשלים פתיחתן של כ-160 מסעדות במהלך 2012 כולה.
עד לפרסום הדו"ח האחרון מנית החברה שייטה בגבהים לא רציונאליים של 400-440 דולר למניה.
מחיר זה שיקף שווי חברה ממוצע של מעל 20 מיליארד דולר. בלי להיכנס יותר מדי לנבכי הדו"ח הכספי, שווי זה משקף שווי מניה הגבוה מעל פי 10 משוויה בספרים (שווי שוק/הון עצמי) ומכפיל רווח של מעל 50!!!
אלו הם מכפילי הון ורווח המתאימים לחברת היי-טק הנמצאת בצמיחה גבוהה ולא לחברת מזון הנמצאת כבר בפריסה גבוהה ובכלכלה שמאטה!
כמובן, שהערכות האנליסטים המסקרים את החברה היו מאד אופטימיות וצפו המשך צמיחה מהירה של החברה, המשך גידול חד ברווחים וכתוצאה מתחזיות אלה-המלצות קניה.
אנו בקורס הבנו שכנראה המניה במחיר גבוה מדי ומכיוון שסטיות התקן הגלומות באופציות שלה היו נמוכות יחסית (כ-25% סביב הכסף), מה שמעיד על מחיר אופציות נמוך יחסית, נקטנו בגישה הפשוטה של קניית אופציית PUT ערומה לטווח בינוני או ארוך (מכיוון שלא ניתן לדעת מתי המניה תיפול אם בכלל, מכיוון שאופציה ארוכה בד"כ זולה יותר מקצרה במונחים שנתיים, והשחיקה שלה–"התטא" יותר נמוכה). מבחינת התמחור, סחירות וכו' הראינו שהכדאיות הרבה ביותר היא לרכוש אופציות PUT מחוץ לכסף הפוקעות בינואר 2013.
בעקבות הדוחות שהחברה פרסמה ב-20 ביולי המניה קרסה ב-22% ביום אחד, ממחיר של 404$ למחיר של 317$ תוך כדי מחזור ער של כמעט 10 מליון מניות. מאז המשיכה המניה להישחק והיא נסחרה במחירים של 300$ ופחות.

למרות ירידת המחיר החדה הערכתי שהמניה עדיין יקרה והצעתי מספר אפשרויות פעולה
(ניתן למצוא את המאמר באתר בתוך "בלוג").

ואכן, בשבוע האחרון חוותה המניה קריסה נוספת במחירה והיא נסחרת במחיר של 236$ (נכון ל-23.10.12).

מה קרה באופציות?
עקב ירידת המניה כל האופציות נכנסו לתוך הכסף ומחירן עלה ב"פראות". מכיוון שאנו העדפנו אופציות שפוקעות בינואר 2013 להלן מחירן היום ואז (יום לפני פרסום הדו"ח) :

שם האופ'       מחיר ב-19.07      מחיר ב–23.10     עלייה ב-%     

 

P(400)                   32                163                   409+

 

P(350)                   17    113.5                            568+

 

P(320)                   10                  84                   740+

 

P(300)                   7                         65              829+

כמובן שעקב קריסת המניה משיא של 442$ ל-236$, ירידה של כ-47%, האופציות בעלות מחיר המימוש הנמוך יותר עלו באופן החד ביותר באחוזים מערכן (לגבי השיקולים איזו אופציה לרכוש לא אוכל לפרט במאמר זה).

מה עושים?
1.למרות ירידת המניה, היא נסחרת במחיר המשקף מכפיל רווח של 27.5 ומכפיל הון של 5.7. מכפילים אלה עדיין מראים שמחיר המניה אינו זול, אך לאחר ירידה כה חדה היא עלולה לעלות בחדות. לפיכך, דרך הפעולה הפשוטה ביותר היא למכור את האופציה שאתם מחזיקים ולממש רווח נאה.

2.אפשרויות נוספות:
1. למכור את האופציה שאתם מחזיקים ולקנות במקומה אחרת במחיר מימוש נמוך יותר. לדוגמא, המחזיק ב-(400)P לינואר 2013 ימכור אותה ב-163$ וירכוש במקומה נניח (230)P שמחירה 13$. כך, במידה והמניה תעלה, יכנס לחשבון הבנק של המחזיק באופציה סך של 150$, אך אם המניה תמשיך ליפול ימשיך המחזיק להרוויח גם על האופציה החדשה שקנה.
2. מי שכבר עשה זאת פעם אחת בעקבות המאמר הקודם יבצע גלגול נוסף.
3. לבוגרי הקורס: עקב עליית סטיות התקן הגלומות ניתן להמשיך להחזיק באופציה ולכתוב מולה אופציה בכסף (במחיר מימוש 240).

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.