הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מה בעצם קיבלנו? מאת משה שלום 26.11.2013

מה בעצם קיבלנו? מאת משה שלום 26.11.2013

26-11-2013

לאחר ששמעתי בעניין את דבר שר האוצר שלנו אתמול, במסיבת עיתונאים מרשימה לכשעצמה (מרוב מומחים מקיפים, ואנשים בעלי ארשת של רצינות, וחשיבות), שאלתי את עצמי מה בעצם קיבלנו מכל זה?

ביטלו לנו עז, שעוד לא נכנסה לחדר. זה מה שקיבלנו. העלייה במס הכנסה, שרובה הייתה גם ככה פוגעת בשכבות היותר מבוססות בחברה, נמנעה עקב עלייה "בלתי צפויה" בהכנסות המדינה.

במרכז ההפתעות, רווחים כלואים שהופשרו, ועסקאות פיננסיות מופלאות (ובאמת אין כאן נימה של סרקזם כלל לגבי הגאונות של יזמנו לבצע אקזיטים כה יפים). כמו כן, נאמר לנו שהגירעון השתפר עקב צמצום בהוצאות הממשלה, וזאת בגלל ההקפאה בהוצאות שקרתה סביב הבחירות, ועיכוב התקציב, וחישוב חדש של הספרים על פי הנחיות ה-OECD.

נזכור שעניין הרווחים הכלואים אותחלו על ידי יובל שטייניץ, עסקת ישקר ידועה כבר שנים, וכל השאר הם חשבונאות עונתית, או פוליטית. קצת מפליא שכל זה היה כל כך לא צפוי... יתר על כן, הדחיפות שהוצמדה למסיבת העיתונאים, והחשיבות שהוצמדה לביטול הזה, כל זה מראה לנו כמה מנותקת הצמרת מן הבסיס האנושי הסובב אותה.

כאשר יוקר המחיה בתל-אביב, ובירושלים, עולה על זה שבניו-יורק (http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000709179), וכאשר מגמת הצמיחה היא מטה, אי העלאה של 1% או 2% במס הישיר אינו בדיוק הבעיה או בשורה גדולה. אולי החזרת חלק מן השירותים שהועברו לשלטון המקומי (וכך, אלינו כארנונה) היה משחרר קצת יותר את היכולת הצרכנית. ובכלל, אי ביצוע משהו, אינו שווה ערך לעשייה של משהו טוב, או ביטול של משהו רע שכבר קרה.

למרות כל הנאמר, אני בונה על אלמנט חיובי אחד במעשהו של שר האוצר שלנו: הוא באמת מתאמץ לשפר את תדמיתו, ולהתחנף אלינו לקראת העתיד. עם הזמן, הניסיון, ואולי גם קצת ענווה שהתפקיד יקנה לו, אולי רצונו הפוליטי הזה יביא אותו חזרה לכיוון התקוות של אלו אשר הצביעו עבורו: דאגה למעמד הביניים, והקלה על עומס העלויות של האזרח הקטן. לדעתי, האירועים המשמחים שהביאו אותו להחלטה הנוכחית לא קורים כל שנה, ויש סיכוי שבפעם הבאה הוא יצטרך להתעמת קצת יותר עם האידיאולוגים, ולהראות כוח רצון אמיתי לקיים את אותן תקוות.

בינתיים, ננסה לדמיין איך היה משפיע המס "שלא יגיע" וליהנות מן ההקלה הזמנית. יאיר לפיד טעה רבות, והוא מודה בזה בעצמו בריאיון בגל"צ על ה"החלטה האמיצה" של אתמול. זה כבר סימן טוב. לקראת הבאות, ועקב הצפי שלממשלה הזו יש כנראה סיכוי טוב להגיע לסוף הקדנציה שלה, אני מקווה שהוא גם מכין את עצמו ובונה כלים לטפל בתקופות קשות באמת.

אם וכאשר בועת הנדל"ן תתחיל להוציא אוויר, או אם נראה קצת יותר אקשן שלילי בעולם הפיננסי הגלובלי, אז נראה את כושר ההתמודדות האמיתי והמחודש שלו. בינתיים, אני פונה אליו בבקשה קטנה: אנא, החזר קצת מן הגזירות שכן גזרתם על הציבור, כאשר חשבתם אז שיהיה "חור ענק" בגרעון.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה. 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.