הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון 27.3.2013 מאת משה שלום FXCM

סקירת שוק ההון 27.3.2013 מאת משה שלום FXCM

פרדוקסים בלכלכה

רציתי היום לספר לכם על המשך הסאגה הקפריסאית, כי שם קורים דברים שמצדיקים את מה אומרים לעיתים על המציאות: "אי אפשר היה להמציא את זה טוב יותר!". אבל סאגה זו עוד רבת ימים תהיה, ויהיו עוד הזדמנויות בעתיד הקרוב לדון על השלכותיה.

מה שמעניין אותנו כישראלים, היום, היא כמובן הדרמה במט"ח המקומי. ודרמה בכמה רבדים:
רובד ראשון, חוסר האונות הבולטת של הבנק המרכזי, ערוף ראש, מול מאמצי ספקולנטים אגרסיביים,
רובד שני, על פרדוקס ההצלחה שבה מדינתו יכולה להיקלע לתוכו,
ושלישית, רובד הגלובליזציה של הכסף הגדול.

מבחינת בנק ישראל, אומר זאת כך: מאז שסטנלי פישר בישר על עזיבתו (לחפש תפקיד דומה בארה"ב ?....) הבנק המרכז מתנהל כברווז צולע. אין תוקף בנוכחותו, הקיימת עדיין, של הנגיד הנוכחי, ואין כזה, עדיין, עבור נגיד חדש. למעשה, ההחלטה על הנגיד הבא תהיה אחת החשובות לגבי המשק המקומי שלנו, וזו עדיין אפופה בהרבה מסתורין.

האם נזכה לנגיד דמוי המרחיבים, הקיימים בכל העולם? ואז, הריבית ברצפה, בועת הנדל"ן ממשיכה, והמשק ימשיך לחיות על בסיס תקווה של שיפור כלכלי עולמי. או שהנגיד הבא יהיה קצת יותר נוקשה כלפי הממשלה, וירצה למנוע את המשך הבועה הנדל"נית על חשבון הייצוא? כל כך הרבה שאלות באוויר. ומול כל הריקנות הזו חוככים ידיים בלונדון, וממשיכים ללחוץ על הדולר שלנו, למרות שאחיו הבינלאומי נוסק גבוה גבוה.

ומה עם הפרדוקס? ככול ששר האוצר שלנו (באופן לא מפתיע) מצהיר כמה המצב גרוע, וכמה יהיה צורך לרסן את הגרעון, כך ישראל נראית טוב יותר בעיני המדרגים אותה בחו"ל. חיוב זה, שאינו ניתן להתווכח איתו כי הוא מוזיל נו את עלויות הכסף בעולם, מביא לתפיסה שישראל מהווה באמת אי של יציבות בזירה הכלכלה של מדינות הדרגה השנייה.

כאן אפשר להפקיד כספים ללא חשש (בינתיים) של הלאמת חלק ממנו, וזאת במדינה שדוגלת במקרו טוב על חשבון האזרחים שלה. חלום ליברלי. והנה,  כתוצאה מכך יש השפעה חיובית על השקל, השפעה חיובית שמסכנת את עצם ההכנסות של אותה מדינה מן התעשייה שהיא מצטיינת בה עדיין: דהיינו הייצוא.

ולרובד האחרון אשר כבר רמזתי עליו לעיל: כאשר קפריסין נמחקה מן האופציות של הכסף הגדול, החופשי, והמחפש תמיד אופציות טובות של אחסון זול ואמין, וכאשר בשוויץ מגלים שמות הלקוחות, ובלוקסמבורג אין מערכת בנקאית ענפה כל כך, ישראל יכולה להוות יעד מעניין וקורץ.

עובדה שהיא הוזכרה, ב-CNBC, עם לאטביה, כאחת החלופות הטובות יותר לכסף הרוסי הניזוק. ואיך "נלחמים" בזה? האם יטילו מגבלות לתנועות הון לגיטימיות? בוודאי שלא. הרי אמרנו: אנחנו כאן בחלום ליברלי. והנה, עוד סיבה לעובדה הדי מדהימה שבאותו יום יורד אצלנו הדולר-שקל ב-1%, האירו-שקל ב-2% ושוק המניות (כרגע) ב-0.3% (!!).

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.