הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מה עומד מאחורי התוכי

מה עומד מאחורי התוכי

03-10-2013

בתוכנית "לילה כלכלי", הצליח תוכי לנצח אנליסטים שונים בביצועיו המופלאים. הוא הצליח להשיג תשואה גבוהה יותר, וזאת על ידי בחירה אקראית למדיי של מניות בשוק שלנו. חלק מן הציבור רואה בזה קוריוז מצחיק, ומגוחך. חלק אחר רואה בכך דבר מעניין, שאולי כדאי לחקות על ידי בחירה אקראית דומה של נכסים. אולי זו באמת הדרך ניהול תיק ההשקעות? כך הם חושבים.

אחרים, רואים בתופעה זו, אישור נוסף לכך שהבורסה שלנו (ואולי בעצם כל שוק ההון המקומי והגלובלי) מהווים קזינו חסר הגיון. לאנליסטים שהשיגו תשואה קרובה לתוכי זה כנראה לא כל כך שינה, כי הם התפארו בתשואה נאה, הקרובה לזו של האשף המכונף.

לדעתי, משהו מאוד מסוכן קרה כאן. תחילה, כמו שציינתי, חלק מן הציבור יכול לקחת את הגימיק הזה כמשהו רציני, וראוי לחיקוי. שנית, אין ספק שה"תיקים" שהוצגו אינם כלל ראויים להיקרא תיק השקעות, לאור הסיכון העצום שטמון בהם. הטווח הוא קצר, הפיזור קטן מדיי, ו... אבל, רגע, אני גם מתחיל להקנות רצינות לתרגיל הפרסומי הזה!

אז למה להתייחס לזה בכלל? כי זו הזדמנות לחזור, ולתאר, את העקרונות שכן ראויים לציון במצב של ניהול תיק השקעות. תחילה, לבחון היטב את הרצון ללמוד את הנושא, ואת הזמינות לביצוע המשימה. כאשר אין את החלקים המקדימים האלה, קשה לצפות להצלחה בתחום.

בנייה של שיטת עבודה המגדירה היטב את המצבים לכניסה ויציאה מן הנכסים, היא כמובן החלק השני, והמיידי, שבלעדיו לא ניתן להמשיך. היא יכולה להיות טכנית, פונדמנטלית, או שילוב ביניהם, אבל היא חייבת להיות כזו שניתן לבדוק אותה היסטורית. הבדיקה בעבר אינה מבטיחה את העתיד אבל מהווה יסוד טוב להתחיל איתו. כאן אציין את דעתי ואומר שאובייקטיביות בביצוע, הנובע מיישום אותה שיטה, תהיה תמיד עדיפה על גורמי החלטה הנובעים מן הסובייקט.

לאחר מכן באה שמירה קפדנית על כללי ניהול כסף, הנותנים סיכוי זהה לכל השקעה, וזאת בגלל ששמירה על ההון מהווה מרכיב עיקרי בהישרדות. כללים אלו ייקחו בחשבון את התנודתיות, את הסחירות, ואת גודל התיק כמרכיבים עיקריים. הם, כאמור, מונעים את מה שמי שלא מיישם אותם יכול להגיע אליו, דהיינו מחיקה. דרך אגב, פיזור ההשקעות לתחומים שונים, לסקטורים שונים באותם תחומים, ולנכסים שונים באותם סקטורים, כל זה מהווה גם הוא גורם חשוב בכללי ניהול הסיכונים.

לבסוף, משמעת הביצוע, בטווח הארוך, של שני המרכיבים הראשוניים היא הלבנה השלישית. הפיכת ההשקעות להימור, הוא סוג של עיוות מזיק, וכאשר שוק ההון שלנו סובל כל כך ממיסוי יחסית גבוה, רגולציה חונקת, וחולי בהנהלת המוסדות שלו, אפילו גימיק תקשורתי חסר ערך לכאורה, יכול לייצר תחושה נוספת שניתן לזלזל בחלק זה מחיינו.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.