הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> שעמום חיובי מאת משה שלום 30.10.2013

שעמום חיובי מאת משה שלום 30.10.2013

30-10-2013

היום נקבל מן הפדרל רזרב עוד החלטה על הריבית, ועל היקפה של ההרחבה הכמותית שהוא מנהל. אין צפי לשינוי באף אחד מן הפרמטרים האלו. בחירתה של ג"נ טיילן, כמחליפתו של בן ברננקי, דומה מהרבה בחינות לבחירתה של גברת פלוג להיות הנגידה אצלנו:

שתיהן לא היו רצויות על השלטון,
שתיהן הומלצו על ידי הנגיד שקדם להן,
ועל שתיהן קיימת הסכמה הכללית שהן תואמות אידיאולוגית לאותם קודמים.

למעשה, ג"נט יילן נחשבת לבעלת עומק אינטלקטואלי גדול יותר, וחריפות מחשבה תיאורטית מרשימה יותר מאשר בן שלום ברננקי. כך לפחות ציין אלן גרינספן אשר מכיר היטב את שתי הדמויות. במדיה הכלכלית, יילן מקוטלגת כ"יונה צחורה", בכל הקשור להרחבה הכמותית, והאירוניה היא שהיא זו שאמורה להחליט על מועד ההקטנה של אותה הרחבה, ולא על מועד התחלתה.

חשבו, ומצאו, שב-2013 כמות הכסף ה"נתרם" על ידי הפד במסגרת זו תגיע ליותר מטריליון דולר. כמו כן, ההערכה, היום, לגבי 2014 מדברת על כ-700 מיליארד דולר. וזה רק בארה"ב(!!).

לא פלא שעונת דוחות די מאכזבת (ובמיוחד בסקטור הטכנולוגי) לא מצליחה לעצור את רצף השיאים החדשים במדדים. מה על המשקיעים לעשות? מי שאינו, כבר, בתוך הרכבת הזו, באמת לא קרא מזמן את המפה, ולא יודע מהי מהות מגמה. האם להיכנס עכשיו? כאשר העונתיות החיובית מצטרפת למהות הגיבוי הפדראלי שציינתי? האם השיאים ימשיכו ללא הפסקה?

כאן המקום להזכיר נשכחות בדמות אמרה ידועה, אך נדושה מספיק על מנת להיות נשכחת מזמן: לא אמור לעניין אותנו מתי נכסים פיננסיים נכנסים למצב של קניות (או מכירות) יתר, אלא רק מתי הם יוצאים ממנו.

דוגמא: אחרי המשבר האסיאתי של 1998, חזרו המשקיעים-סוחרים להאמין, ונכנסו בצורה איטית, מהירה, ולבסוף בהולה, לתוך בועת ה-Dot.Com. כבר בתחילת 1999 ידענו לומר שהמצב מתחיל להיות מפחיד, אבל רק במרץ 2000 הנסדק (המדד שייצג את התקופה ההיא)  הגיע לסיום אותה בועה מפורסמת. ההמשך ידוע.

כעת המצב קצת יותר בעייתי. אין משהו חדשני, עסקי, המעודד חלומות כלפי האופוריה הנוכחית. אין עתיד מבטיח של חיים טובים יותר בעזרת האינטרנט, התקשורת האופטית ו-או האלחוטית, המסחר המקוון, או הרשתות החברתיות (זוכרים MySpace?). אין חדשנות כלשהי, המהווה, בדרך כלל, רקע לבועה.

היום, קיים צורך בסיסי אחד: למצוא מקום חניה לכמות אינסופית של כסף מודפס, המסרב בעקשנות לנחות במקומות המיועדים לו (צמיחה, תעסוקה), ונוהר,דווקא, לכיוון הספקולציה וההשקעה. החיוב המשעמם הזה מרגיש רע, כי הוא תהליך לא טבעי של מה שאמור להיות, אבל הוא תהליך מניב למי שמשתתף בו, ובאופן כללי מתאים לפוליטיקאים החיים מן השקט התעשייתי הקיים בשכבות המבוססות של החברה.

כסוחרים-משקיעים אנו חייבים לנער מעצמנו את אותה תחושה ולחזור ליסודות: המגמה.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.