הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירות שוק ההון 4.3.2013 כולל סקירה מצולמת - מאת משה שלום FXCM

סקירות שוק ההון 4.3.2013 כולל סקירה מצולמת - מאת משה שלום FXCM

כלכלה אמיתית

הפעם לא אדבר על הניתוק המוחלט הקיים בין שוקי ההון, והכלכלה האמיתית. על זה כבר נטחן המון קמח, ועברו הרבה מים מתחת לגשרים. הפעם קצת כלכלה אמיתית: השווקים אסייתיים כמרקחה לאחר העלייה הגדולה מן הצפוי, במיסי המקרקעין בסין. תאמרו לי: ומה זה כל כך מעניין אותנו?

אנו מושפעים מכל מה שיכול לגרום להרעה בצד האמיתי של הכלכלה העולמית, ולכן, כאשר אנו יודעים שסין היא עכשיו מנוע הצמיחה הגלובלי, זה בהחלט צריך לעניין. סין עדיין גדלה בקצב של 7.5% (רשמית) לשנה, כאשר אירופה נמצאת כבר במיתון רשמי כמה רבעונים, וארה"ב נמצאת ממש ב-0 על פי שני הרבעונים האחרונים (0.1 ו-0.01-).

כאשר חשבנו שחזינו כבר בתופעה העל טבעית של "ניחתה רכה" במעצמה האנושית הגדולה, הנה באים קובעי המדיניות החדשים בסין, ומייצרים ויברציה מוזרה למדי, וזאת דרך הנדל"ן. במדינה שהמערכת הפיננסית מוטת ממשלה, כאשר יש עודף פעילות בתשתיות, ובייצור לייצוא, וכאשר יש מאבק לקלוט כל שנה כ-140 מיליון כפריים לתוך הערים הגדולות, שינוי מדיניות הנדל"ן יכולה להיות בהחלט הקש שתשנה את ה"נחיתה הרכה" ל"נחיתה קשה".

אין ספק שמחירי הנדל"ן באזורי החוף נמצאים בבועה ענקית, אבל הצורה שמורידים את האוויר ממנה יכולה בהחלט לשפוך המים עם התינוק, וגם לשבור את כל האמבטיה, בו זמנית. הבורסה של שנחאי (ושל הונק קונג) חטפו חזק מכך, והשווקים האירופאים, גם הם, לא יכלו להתעלם מן העניין.

ממבט ציפור על הכלכלה העולמית, נראה שאם נוציא את סין, ולו לתקופה קצרה מן המשוואה, נוכל לומר שאפילו צעדי ה"קסם" של בן ברננקי ודומיו, לא יוכלו לבד לתמוך באנומליה הקיימת היום בשווקים הפיננסים. רוב ההכנסות של החברות הבינלאומיות, ורוב הכסף הגדול שחזר לנדל"ן הפגוע במערב, הגיע מן המקורות המתפתחים. ללא סין, אין דרישה גדולה למשאבים, ואין ייצור זול של מוצרי צריכה לקידום קפיטליזם ה"ביקוש".

אלו תהליכים ארוכי טווח כולם. אבל כמו שציינתי בזמנו לאחר הבחירות באיטליה, חלקי הפאזל נבנים לאט. בסופו של דבר, ובאופן הבלתי נמנע לחלוטין, תיפתר בעיית החוב הגדל ללא הפסק. וזאת כאשר הפתרון לא יגיע מקיצוצים בלבד, מיסים בלבד, או אפילו על ידי שילוב חכם ביניהם ("צנע"). גם לא על ידי צמיחה אסטרונומית דמיונית, אלא רק על ידי מחיקה של חלק גדול ממנו.

מהם חלקי הפאזל: תנועות חברתית, וטעויות של קובעי מדיניות. איטליה וסין הדגימו את מה שאפשר לצפות בתחומים אלו.

 

 

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.