הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירת שוק ההון 4.4.2013 - מאת משה שלום FXCM

סקירת שוק ההון 4.4.2013 - מאת משה שלום FXCM

אינפלציה מכוונת

הסתיימה, הלילה, הישיבה הראשונה של מועצת מנהלי הבנק המרכזי היפני, בהרכבה החדש.
נגיד הבנק קורודה, אשר החליף את הנגיד האגדי הקודם, שירקוואה, הביע את רצונו להכפיל (!!) את מאזנו של הבנק, ולפתוח במסע רכישות של אג"ח מדינה יפני על כל קשת המח"ם, וזאת עד 40 שנה (!!).

יצירת מאזן חדש זה, אשר אמור לגדול למימדים של כ-250 טריליון יין (2.7 טריליון דולר של היום) תהיה המנוע העיקרי ליעד האמיתי של הבנק המרכזי, והוא יצירת אינפלציה שנתית של כ-2%. מדפלציה לאינפלציה, כאמצעי של קידום הכלכלה המקומית.

התיאוריה שעומדת מאחורי זה היא כמובן לייצר אצל הצרכן המקומי מעין חשש שמחר יהיה יותר יקר מהיום, ושכדאי להיכנס למצב רוח של צריכה, עכשיו, ולא אחר-כך. אינפלציה, או במילים אחרות, שחיקת כוח הקניה של האזרחים, כאמצעי ליצירת צמחה ותעסוקה.

האבטלה ביפן איננה גדולה כלל (4.3%) אבל נובעת מתעסוקה לצרכי ייצוא, ולא לצרכים מקומיים. ממשלת יפן, בדומה לממשלת סין, מעריכה כנראה שהמצב הצריכה הגלובלית איננה עומדת להיות מספיקה לצרכי המדינה, ולכן מעוניינת להעביר חלק מן הפעילות הכלכלית למנוע המקומי.

השינוי השלילי, והמגמתי, במאזן הסחר של יפן, מאשר כאלף עדים הערכה זו. וכך, אנו חוזרים למדיניות הממשלתית-בנק מרכזי הרואה בשחיקת ערכו של היין, ובאינפלציה יזומה, את הכלי למשימה זו. זה גם עוזר כמובן לחברות המייצאות, וכך ראינו את הניקיי (שוק המניות המקומי) עולה בהתמדה.

השאלה הגדולה שנותרה כאן היא מה יבוא קודם: צמיחה, ושגשוג, שיוכלו לממן את החוב המתווסף ממדיניות זו, או עלייה מהירה בתשואות על האג"ח, בגלל אותו חוב, וזאת למרות הרכישות המאסיביות מצד הבנק המרכזי? מאיפה תגיע עליה כזו? מדרישת המשקיעים הזרים שיצטרכו להחליף את הרוכשים המקומיים שאמורים להתחיל לצרוך במקום לחסוך.

כאן, כמו בארה"ב, אנו עדים לניסוי כלכלי גדול, וכאן כמו שם, הולכים על כל הקופה (All in). יש הטוענים שיפן היא עכשיו זבוב שמחפש שמשה להתרסק עליו, ואני אומר רק שעלינו לעקוב אחר ההתפתחויות של התשואות של אג"ח ה-10 שנים שם.

מעל 1.5%, ורחמנה לצלן 2%, יפן תכנס כנראה לבעיה תקציבית של החזרי ריביות, אשר תעורר גלים מזכירי יוון ופורטוגל. עד אז, נראה את היין יורד מגמתית, לטווח הארוך, את הניקיי עולה מגמתית, לטווח הארוך, עד שהמוסיקה תיפסק.

 

מבצע

 

 

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.