הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מערכת יחסים מורכבת מאת משה שלום FXCM

מערכת יחסים מורכבת מאת משה שלום FXCM

04-07-2013

כאשר אנו לובשים את כובע ה"משקיע לטווח ארוך", אנו מנסים להבין את התהליכים היותר ארוכים. וזה באמת קשה, בימים אלו, כאשר אמרה זו, או אחרת, של נגיד, פוליטיקאי, או ראש חברה בינלאומית גדולה, יכולים לשנות "אקסיומות" מקובלות בין רגע.

אבל, לצורך משימה קשה במיוחד זו, אנו נעזרים בכלים קצת יותר מיוחדים, ואחד מהם הוא כלי ה"יחס בין". דוגמא ראשונה ליחס כזה, יהיה למשל, יחס המתקבל בין מדד מניות כבד, רחב, וסולידי, ומדד מניות המייצג מניות יותר ספקולטיביות. לדוגמא: יחס בין מדד S&P500, ומדד Russell2000.

כאשר היחס יהיה לטובת ה Russell2000, המייצג את המניות הקטנות יותר של המשק האמריקאי (אלו המייצרות והמשווקות את מוצריהן מקומית בעיקר), אנו נשער שהמשקיעים מאמינים בכלכלה האמריקאית, יותר מאשר הגלובלית, ובכלל שנכנס בהם "פקטור החיה הטורפת", המאפיין תקופות של ספקולציה, ולקיחת סיכונים גדולים יותר. אנו יכולים לבצע תרגיל זה גם על שני נכסים יותר קרובים, כמו הזהב, והכסף, כאשר הכסף הוא המרכיב היותר מסוכן, והמהיר מביניהם.

הנה לפניכם יחס כזה, המחלק שני נכסים דווקא לא קרובים, והם מדד מניות הדאו ג"ונס מול הזהב. האחד, מייצג את הצד התעשייתי של ארה"ב (עם נטייה גלובלית), והשני את אלמנט הפחד, והאינפלציה:

 

הדאו לעומת הזהב

 

עד בועת ההיי-טק, ראינו את המשקיעים מעדיפים בבירור את המניות על הנכס הצהוב. מאז, ועד לאחרונה ראינו כמובן את ההיפך, כאשר לזהב הייתה מגמה חזקה יותר, ומניבה יותר מאשר אותן מניות שקסמו כל כך לפני כן.

הפריצה האחרונה, כלפי מעלה, של היחס בין שני נכסים מעניינים אלו, היא הסיבה לכתיבת שורות אלו. ממש טיל לירח, ופורץ קווי תעלה ברורים!. מה קורה כאן? האם הטווח הארוך משתנה לנגד עינינו, והמניות (דהיינו צד הצמיחה, וההשקעה) חוזר לחזית הזירה, על חשבון הפחד, והחשש מאינפלציה גדולה? בכל אופן, זה מה שהשינוי הזה אומר.

הערה חשובה כאן: שימו לב שבחזרה מ-2003 ל-2007, לא היה לנו את התופעה הזו, למרות התחושה הכללית שהמשבר של הדוט-קום נראה כפטור, ובועת הנדל"ן הייתה במלואה היווצרותה.

לי אישית עדיין קשה להבין איך ייווצר עולם שכולו טוב, של שגשוג הדומה למה שקרה משנות השמונים, ועד שנות האלפיים, וזאת כאשר החוב המדינתי, והאישי, גדל כל הזמן. אני רואה את העניין כעוד תופעת לוואי של מעשי הנגידים כאשר הריצה אחר התשואה מייצרת הרבה מאוד עיוותים המתפרשים כחזרה למחזור העסקי הבריא הקודם.

אבל שינוי, כה מובהק, בהתייחסות של המשקיעים, המתבטא ביחס כה חשוב, חייב להיות חלק מן השיקולים שניקח בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות.

 

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.