הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> יציבות הולכת ונעלמת - מאת משה שלום 5.11.2013

יציבות הולכת ונעלמת - מאת משה שלום 5.11.2013

05-11-2013

ברגעי כתיבת שורות אלו, המערכת הכלכלית הישראלית סוערת מהודעת הפרישה המפתיעה של עופר עיני. לדעתי, במשק הישראלי היו שתי דמויות מייצבות, כאשר לא ניתן לדמיין שוני גדול יותר מאשר ביניהן.

האחת סטנלי פישר, האנגלו סקסי, הגלובלי, והנחבא אל הכלים, אשר שימש כ"מבוגר האחראי" במשבר 2008 ואשר מלכתחילה הובא מן העולם הגדול כדי להראות לילידים איך לנהל מדיניות מוניטארית נכונה. למעשה, הוא הצליח, רוב הזמן, לקבוע גבולות של הגיון בניהול הכלכלה המקומית.

שמו הלך לפניו, ושימש אותו רבות, כאשר גיבוי ראש הממשלה היה תמיד איתו בעימותים מול השרים, ו"פקידי האוצר". יש שחולקים על תרומתו למשק, ואף על מדיניותו הלוחמת למען הייצוא, דרך שוק המט"ח, אבל לא יהיה חולק על כך שהוא היה דמות סמכותית, שהרוגע שבדבריו רק הוסיפו לחוכמה שניבטה מהם.

הדמות השנייה הינה (הייתה?) עופר עיני. כממשיכו של עמיר פרץ בהסתדרות, וכמנהיג ארגון העובדים הגדול במשק, היה שציפו למיליטנטיות גדולה ממנו אך היא לא באה. רק לעיתים נדירות הוא עלה על בריקאדות, וגם אז לתקופות קצרות במיוחד.

זיהויו עם הועדים הגדולים הייתה קצת לרועץ תדמיתית, אך אפשרה את ביצוע מדיניותו: להשיג פשרות ללא צורך בהפעלת כוח מיותרת, ותכופה מדי. עופר עיני הבין גם שעל מנת להשיג משהו מן הממשלות הניזונות מאסכולת ניאו-קפיטליסטיות (מקרו קשוח, הפרטות, העברת שירותים ציבוריים לחשבונו של האזרח, הטבות מס סקטור למי שנחשב כמייצר מקומות עבודה, וכו...), הוא חייב להיראות כשותף, ולא כאויב.

למעשה, ההסתדרות, ברוב המקרים, ויתרה על המאבק הרבה לפני שהיא יכלה לקבוע את הבסיס למשא ומתן אמיתי. השלישייה הקובעת (ממשלה, מעסיקים, עובדים) נראתה מסכימה מראש על מה שראוי, וזאת כאשר שניים מן השחקנים בהחלט מעוניינים בהפחתה מתמדת של עלות העבודה, התנאים הסוציאליים, ומעמסה מכבידה על השורה התחתונה.

כאשר איבדנו את סטנלי פישר, איבדנו את היכולת להיות גלובליים בפתרון המשבר הבא. יש האומרים שעמידתו בראש הבנק המרכזי שלנו הספיקה כדי להוריד כמה עשיריות מן הריבית על האג"ח שמכרנו לגויים.

כאשר נאבד את עופר עיני, יש סיכוי שנאבד את הגורם שגרם לכמה שפחות סכסוכי עבודה ולסה"כ של רוגע סוציאלי בעולם של מחאה חברתית רוחשת, ומתמדת. האם פרישתו נובעת מן ההבנה שהוא כבר לא יוכל לרסן את הסוס, בתוך האורווה, שהכעס הקיים מתחת לשטח יתפרץ בקרוב? האם הוא מונע משאיפות פוליטיות מול שלי יחימוביץ, על מנת להוות יריב סביר מול ראש הממשלה, ומה שהוא מייצג מבחינה כלכלית?

נדע את כל זאת אחרי פברואר. מה שבטוח הוא שהצמד פישר-עיני, מוזר ככל שהיה, יצר יציבות בזמני סערה, ואין עדיין וודאות שמחליפיהם יוכלו למלא את החסר הזה.

 

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.