הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירות שוק ההון מאת משה שלום FXCM

סקירות שוק ההון מאת משה שלום FXCM

 סקירת אירועי מקרו שבועית מצולמת 

סקירה טכנית שבועית, בגלובס TV, על מדד ת"א 25, הדולר-שקל, ומדד S&P500:

 

מחשבה על "השקעות ערך"

בנג"מין גראהם, ו-וורן באפט, הם האייקונים של מתודולוגיית השקעה הקרויה "השקעות ערך" (Value Investing). כאשר שמים משקפי השקעה אלו, ומסתכלים על שוק ההון המנייתי, אנו אמורים לעשות שני דברים יחסית קשים: לדעת להעריך את ערכה הכלכלי של מנייה מסוימת, ולזהות מצבים שבהם היא נסחרת בפחות מערכה הכלכלי הזה.

כאשר זה קורה, עלינו לנצל הזדמנויות אלו, להשקיע, ואז לחכות למצב בו המניה חוזרת ונסחרת בערכה, או יותר. בקיצור, לנצל עיוותי שווי הנובעים מן הפסיכולוגיה ההמונית, או מן הטעויות הבלתי נגמרות של האנליסטים, ולעשות כסף על ידי מחקר, אמונה בשיטה, והרבה הרבה סבלנות. כך, אומרים לנו, ניתן להצליח בגדול, וראו את הדוגמא של אותו וורן באפט מ-Omaha.

האמת היא שיש הרבה הגיון בריא במחשבה כזו. תמיד יהיו עיוותים בשווי של נכסים פיננסיים. שמועות, פאניקות כלליות, וכאמור טעויות הערכה\ הן הסיבות הנפוצות לכך. אבל מאחורי סוג מחשבה זה עומדת אקסיומה אחת: המניה תשקף, מתישהו, אפילו אם זה ייקח הרבה מאוד זמן, את מה שהיא מייצגת באמת. למה? כי כוחות השוק החופשי ידחפו את המשקעים ה"רציונלים" לקנות, ולקנות (או למכור, ולמכור בשורט), עד אותו שווי שבו יתקיים האיזון המשתקף מן המאזן, ומן העתיד העסקי של החברה.

ומה אם אין שוק חופשי? מה אם השוק מעוות תמידית על ידי גורמי חוץ? מה אם אינטרסים גבוהים, ורוב הזמן נסתרים, מנענעים את ערכי הנכסים ללא קשר לשווים האמיתי? הבה ניקח לדוגמא את מניות הסקטור הפיננסי, ובמיוחד את שווי ערכי הבנקים הגדולים בעולם.

אני חושב שלא יהיה ויכוח על ההערכה, שאם יחדל הגיבוי שהם מקבלים מן הממשלות, ובמיוחד מן הבנקים המרכזיים, מניותיהם היו נראות אחרת לגמרי. יתר על כן, אם היו חוזרים לחישוב ערך הנכסים שעל מאזניהם על פי שווי שוק, ולא שווי מודל, זה בוודאי לא היה משפר את המצב. והנה עכשיו גם דחו את יישום כללי באזל 3 עד 2017. ומה ראינו, טיסה לירח של חלק נכבד מן הסקטור.

כמו סקטור הבנקים ניתן לתאר את סקטור החקלאות, עם החובה לייצר כמות מסוימת של אתנול כדלק, עלייה מחודשת של הנדל"ן עקב ריבית, ודרישת מזומן, אפסיות, ועוד ועוד. לדעתי, התקופה שבה יכלו לתת הערכה עבור ערכה של מניה על פי ביצועיה בלבד, עברה מן העולם. על משקיעי הערך להיות גם כלכלני מקרו, ואולי בעיקר.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.