הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> תזזיתיות מדשדשת מאת משה שלום 6.11.2013

תזזיתיות מדשדשת מאת משה שלום 6.11.2013

06-11-2013

שקט, שקט מאוד בחזית הפיננסית הגלובלית. הנמנום הכללי נובע בעיקרו מן השילוב הקטלני (קטלני לסוחרים המחפשים תנועה לעשיית קצת מזומנים) בין שני גורמי מקרו גדולים, הקשורים ביניהם:

הראשון, המתנה למסיבות העיתונאים בבריטניה, ובאירופה (יום חמישי), שיבשרו כנראה על אי שינוי הריבית אצלן, אבל עם רמז עבה על גידול, ושיפור, אמצעי הנזילות שהבנקים המרכזיים האלה ימשיכו להעניק למערכת הפיננסית.
 
השני נעוץ בצפי לדוח תעסוקה אמריקאי (יום שישי), קשה יחסית, שישקף היטב את השפעת שיתוק הממשל שארך כשבועיים. דוח תעסוקה חמור זה, ישמש עילה נוספת לפד, ולמנהיגיו בהווה ובעתיד, לחזור ולהדגיש לנו, שוב, כמה לא הגיוני יהיה היום לצמצם את ההרחבה הכמותית.
 
בשני המקרים, מובטח למי שיכול לקבל את אותו כסף חינמי, להמשיך לקבלו ולהזרימו לתוך שוק ההון, כאשר יש סיכוי סביר שזה ייעשה בכמויות גדולות יותר ממה שהיה ניתן עד כה.

אז אם הכול כל כך ברור, ומופלא, למה השווקים לא ממשיכים לעלות בזוית אידיאלית של 45 מעלות, כפי שהם עשו מאז תחילת אוקטובר? ניתוח קצת יותר מעמיק בדברים שהובילו את הדהירה קדימה, דהיינו במדדי המניות, מראה שלפנינו תהליך עיכול אופייני של מהלך גדול.

עיכול נעשה או על ידי מימוש רווחים אקטיבי בכל רוחב השוק (תיקון בעומק), או על ידי רוטציה בין סקטורים, ורוטציה בתוך סקטורים (תיקון בזמן בצורה של דשדוש במדדים). מה היה להיט, הופך לפחות מעניין, ומה שהיה רדום, תופס עכשיו את תשומת הלב.

עונת הדוחות המתקרבת לסיומה עזרה בכך, כי באופן טבעי, פרסום דוחות של חברות מובילות בסקטור מסוים מייצר באז תקשורתי, והפניית מבט הסוחרים לכל הסקטור, ולא רק למניה שפרסמה ספיציפית. וכך, נותרנו עם תנועה פנימית די פעילה, אך, כאמור, עם מדדים מדשדשים במשך כמה ימים טובים.

כמה דוגמאות: סקטורים שהפכו לפחות פופולאריים מאז אמצע אוקטובר: פיננסיים, חומרי גלם, תשתיות, אנרגיה, ובמידה מסוימת גם חברות הקשורות לבריאות. סקטורים שעדיין מעוררים את תאוותם של הפעילים: מוצרי צריכת יוקרה, תעשייתיות, מחזוריות, ובמידה מסוימת גם טכנולוגיה. (דרך אגב, איך מניות תעשיה עולות כה יפה, כאשר חומרי גלם יורדים כה הרבה, לפונדמנטליסטים פתרונים).

סה"כ, כולם יודעים שבעקרון הדברים, ובגובה מבט הציפור של השוק כולו (ולא ברמת המניה הבודדת - סייג חשוב שתמיד כדאי לזכור אותו), הזרם הבלתי פוסק של כסף, יש מאין, בצירוף עונתיות חיובית ממילא, יגרום לעוד ראלי סוף שנה טוב, אם לא טוב מאוד.

יותר ויותר אנליסטים פיננסיים, וכלכלנים מן האקדמיה (מן האסכולה האוסטרית, ואלו השייכים דווקא לזרמים היותר מתערבים), מזהירים מפני העיוות הגדל עם הזמן בין מה שמשתקף בהון, לעומת מה משתקף בכלכלה האמיתית. אבל הברבור השחור נם את שנתו הרגועה עדיין, ולא נראה משהו שיעיר אותו בקרוב.

יש לציין שלא ניתן להגזים בהשפעה החיובית שיש לירידה הדרמטית במחירי הנפט האמריקאי על התחושה שגם הכוחות העליונים תורמים את תרומתם למאמץ של קובעי המדיניות לייצר צמיחה. הקטנת המס הזה על אוכלוסיה כה תלויה במכונית, כאמצעי תחבורה, יאיץ כנראה את השפעת העונתיות החיובית, שהזכרתי לעיל, ואולי יגרום למחשבה שיש עוד סיכוי לתמ"ג ריאלי חיובי (אחרי כל כך הרבה שנים של הזרמות....)

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה. 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.