הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> השקת מדד תל- בונד

השקת מדד תל- בונד

השקת מדד תל- בונד תשואות והשפעתו - מאת חיים שיבי

בארץ, ממשיכים לזרום כספי ציבור לקרנות אג"ח כללי ואג"ח חברות. רק  במהלך ינואר זרמו לקרנות אלה 3.1 מיליארד ש"ח וזאת בהמשך לזרימה המאסיבית ברבעון האחרון של השנה הקודמת.
בהמשך לכך, במהלך ינואר גויס סכום שיא של 6 מיליארד ש"ח באג"ח קונצרני, רובו כמובן ללא בטחונות (כרגיל, הזיכרון קצר) ועוד היד נטויה.
שימו לב שגם בחול יש זרימת כספים מאסיבית, אך בעיקר למניות. רק בחודש ינואר הזרימו המשקיעים בארה"ב כ-55 מיליארד דולר!!! לקרנות נאמנות ותעודות סל מנייתיות. על כך נרחיב בכנס.
במקביל, בעוד שבועיים, ב- 18 בפברואר , משיקה הבורסה את מדד "תל – בונד תשואות". מדד זה יורכב מאג"ח קונצרניות בדירוג השקעהBBB- :   עד A , צמודות למדד, הנושאות ריבית קבועה.
מכיוון שדירוג איגרות החוב במדד זה, נמוך מדירוג A המינימאלי הנדרש בכדי להיכלל  במדדי תל- בונד הקיימים (20, 40 ו- 60), ברור שהתשואה הממוצעת הגלומה במדד זה תהיה גבוהה מאשר במדדי  תל- בונד הקיימים.
מדד זה, שכאמור יושק ב-18 בפברואר והרכבו יפורסם ב- 12 בפברואר, יכלול כ -  70 סדרות אג"ח קונצרניות , אשר הונפקו ע"י כ-47 מנפיקים שונים בשווי שוק כולל של כ-47 מיליארד ש"ח. משקלה של סדרת אג"ח ספציפית תוגבל ל- 6% מהמדד.
מטרת השקת המדד החדש והנפקת תעודות סל העוקבות אחריו, להגדיל את הסחירות באג"ח הכלולות בו  ולהקל על המשקיעים לגוון את תיקי איגרות החוב שלהם.
הבעיה במדד היא עיתוי הנפקתו והרכבו. מעל מחצית מהמדד יהיה של איגרות חוב שהונפקו ע"י חברות נדל"ן ועוד כ-20% ע"י חברות החזקה.
להשוואה, מדד התל- בונד 20 , הכולל את 20 סדרות האג"ח הקונצרני (ריבית קבועה, צמודות מדד,) הגדולות ביותר, מכיל רק את חברת הנדל"ן גזית גלוב, המהווה 12% מהמדד.
מדד התל- בונד 40 , הכולל את 40 סדרות האג"ח הקונצרני הגדולות ביותר, לאחר ה-20 הראשונות, מכיל כ-25% חברות נדל"ן.
השקת המדד, המורכב מחציו מאג"ח של חברות נדל"ן בעלות פרופיל סיכון גבוה יותר, מגיע בתקופה בה גם כך זורמים מיליארדים לקרנות נאמנות ותעודות סל המשקיעים באג"ח קונצרני, מה שמביא לעליית מחירים וירידת התשואות באג"ח אלו . מדד התל-בונד 60 הכולל את 60 סדרות האג"ח הקונצרני הגדולות ביותר,עלה  ב-0.33% מתחילת השנה ומשקף תשואה פנימית של כ-2.4% במח"מ של כ-4.7 שנים.
הגדילו לעשות איגרות החוב המדורגות בדירוג נמוך יותר, או שאינן מדורגות כלל, אשר מחיריהן עלו בחוזקה בחצי שנה האחרונה והתשואה בהן ירדה לרמות שאינן משקפות את הסיכון בהן, להערכתי. מדד הקונצרני הכללי עלה ב-1.2% מתחילת השנה.
השקת המדד בעיתוי זה עלולה/ עשויה להביא לזרימה נוספת של כספים לאפיקים המסוכנים יותר ולהוות סיכון מוגבר למשקיעים בתחום.

חיים
אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.


 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.