הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה

ג"נט יילן

09-10-2013

בדומה למה שקורה אצלנו, הנשיא אובמה כנראה לא רצה את סגנית ראש הבנק המרכזי לתפקיד המכובד, אבל נאלץ, לאחר איבוד כל מועמד רציני אחר, להשלים עם המצב, ולעשות את הצעד המתבקש. דרך אגב, אצלנו, זה כבר 100 ימים שהסגנית מנהלת את הספינה הנקראת בנק ישראל, ויש האומרים שבמסגרת האילוצים שבהם היא פועלת, היא מראה שיקול דעת, ותעוזה.

בכל אופן, ג"נ טיילן, יהודיה טובה (גם היא...) מברוקלין, בעלת זכויות רבות בממשל קלינטון, באקדמיה, ובפד, והנשואה לפרס נובל לכלכלה, תהיה קובעת המדיניות הכלכלית החשובה בעולם מן הראשון לפברואר.

למעשה, ניתן לנחש ששום דבר לא יעשה בפד בלי הסכמתה המפורשת כבר עכשיו, כי לא יעלה על הדעת אחרת. בן ברננקי וג"נט יילן קורצו מאותה אידיאולוגיה: זו הדוגלת בהתערבות מונטארית מאסיבית במקרה של משבר במערכת הפיננסית, ובמקרה שהצד הפיסקאלי (הפוליטיקאים) לא ממלאים אחרי תפקידם.

דעתה, הלא מוסתרת, הייתה של הרחבה, ואף גדולה מזו שדגלו בה אלן גרינספן, ובן ברננקי. יש האומרים שמספר ה-85 מיליארד לחודש, המוזרמים בימים אלו, כל חודש, לתוך שוק האג"ח הממשלתי, ושוק האג"ח המגבה משכנתאות, הוא מספר המייצג את דעתה יותר מאשר של ראש הפד הנוכחי. פרוטוקולי הפד מראים שהיא הייתה תמיד בצד היונים, ולא הניצים, בכל הקשור להדפסה.

לדעתי, אם אמריקה תחזור לתוך משבר פיננסי אמיתי, או מדומה, שבו השווקים הפיננסיים יתחילו לקרוס, יילן תעשה מעשי QE שישימו את מעשי בן בצל. וכאן אין רבותא. הבעיה מתחילה כאשר אנו נראה כלכלה מדשדשת, כמו עכשיו, שבה התוצר הנומינלי קרוב לאינפלציה (תוצר ראלי הקרוב ל-0), שבה מדדי התעסוקה ממשיכים להתייצב בגלל הקטנה מתמדת של אחוז ההשתתפות של האזרחים בשוק העובדה, ושבה רווחיות החברות נובעת בעיקר מהתייעלות, ולא מכיבוש שווקים חדשים.

האם יילן תראה לנו פרצוף שונה מן המוכר, ותיזום בכל זאת סוג של צמצום בהרחבה הכמותית? האם היא תיישם מדיניות הנוגדת את אמונתה, אבל הנובעת מן הצורך בצמצום העיוותים הדרמטיים שנוצרו בתמחור הכסף, הערכת הסיכון, והריסת כל השכבה באוכלוסיה החיה מחסכונותיה הסולידיים?

צריך לברך את ג"נט יילן לקבלת התפקיד, ולא בגלל שהיא האישה הראשונה בו, אלא בגלל שלפניה תקופה קשה מנשוא. את עוולות גרינספן פתר בן ברננקי על ידי הפיכת הפד לקרן הגידור הגדולה בעולם (כמעט 4 טריליון נכסים על ספריה). ג"נט עומדת עכשיו לפני הדילמה של מתי ואיך לעשות Unwinding של כל זה.

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.