הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מאמרים שוק ההון >> מסחר בחוזים עתידיים – Futures

מסחר בחוזים עתידיים – Futures

מהו מסחר בחוזים עתידיים – Futures ?מסחר בחוזים עתידיים – Futures

במאמר זה ננסה להבין את שורשי המסחר בחוזים עתידיים, מהיכן הכל החל ואיך השתכלל המסחר עם השנים והתפתח למסחר העצום שאליו הגענו היום.
שוקי הסחורות היו קיימים בצורה בסיסית ולא ממש בשלה כבר בשנת 1752 בארה"ב. הסחורות היו בעיקר תוצרת מקומית טקסטיל, מתכות, עץ, עור וכו'. בשנת 1848 הוקמה ועדת המסחר של שיקגו CBOT (שם מטבע הדברים היה מרכז הסחר בסחורות משום ששיקגו היוותה מיקום אסטרטגי מעצם היותה ממוקמת בבסיס האגמים הגדולים וקרבתה לקרקעות הפוריות של המערב התיכון של ארה"ב). קידום המסחר בשיקגו גרם לכך שיהיה מקום מסודר שבו יוכלו להיפגש קונים ומוכרים הסוחרים ביניהם לצורך הקטנת סיכונים. עד לאותה העת העסקאות היו מתבצעות על בסיס חסר סדר ופיקוח שבו על כל סחורה שהוצעה לא הוגדר מועד אספקה קבוע, מיקום מסירה, , איכות, גודל אחיד וכו' כך שהיו אינסוף אפשרויות. הסדרת המסחר הביא לסדר ואחידות החוזים.
אחידות החוזים גרמה לחקלאים רבים ולסוחרים רבים להקטין את הסיכונים שנטלו ע"י מסחר בחוזים עתידיים. שהרי לשני הצדדים היה אינטרס מובהק לקביעת כל הפרמטרים מראש  ע"מ לדאוד לפרנסתם. החקלאי ידע שאם יספק כמות מסוימת במועד מסוים יקבל מחיר נקוב מראש מבלי לדאוג במשך שנה שלמה למחיר שיקבל (ואם בכלל מחיר זה יצדיק מאמץ של שנה שלמה). מאידך גם הסוחרים רצו לקבע מחיר ולשריין לעצמם סחורה במחיר סביר מבלי להיחשף לשינויים במחיר (מן הסתר עונה בה יש מחסור בסחורה היתה מביאה להאמרת המחירים וגורמת לסוחרים לרכוש סחורה במחיר גבוה). סוחר שרכש במחיר סביר מראש גרף רווחים עצומים בשנה שהיתה פחות טובה לחקלאים (שנת מחסור בסחורה).
המסחר בחוזים עתידיים קיבל תאוצה ברבות השנים ומשך אליו ספקולנטים רבים והפכו את שוקי החוזים העתידיים לנזילים ביותר. היום המסחר הוא אלקטרוני ורציף וכולל אינסוף סחורות ומדדים כמעט על כל דבר. יחד עם זאת, ראוי לציין שהיום כל שביב מידע שזורם לשווקים גורם לשינוי במחיר הסחורות. כל שינוי במזה אויר (שלא נאמר סופה), כל שינוי גיאופוליטי, כל התפתחות ביטחונית וכו' גורמת לכך שעשויים להיווצר שינויים בעקומת הביקוש או ההיצע ואלו משפיעים מיידית על מחיר הסחורה. הסחורות נסחרות בשיטת המינוף כך שהסוחרים בשוקי החוזים העתידיים נדרשים להפקיד רק ביטחונות "מרג'ין" לפני ביצוע העסקה ועל כן עוצמות השינויים במחיר הפכו עם השנים לקיצוניות במיוחד.
שוק החוזים העתידיים הוא אחד השווקים המפותחים ביותר היום, הוא מפוקח בקפידה ועל כן מהווה עוגן מרכזית בתיקי השקעות רבים בעולם.

 

Futures | חוזים עתידיים | סחורות | commodities | מסחר בחוזים עתידיים

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

ניווט בקטגוריה זו

סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.