הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 11.9.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 11.9.2012 - מאת משה שלום FXCM

חוסכים ובוכים

כל מי קורא את הבלוגים האלה כבר יודע די טוב את דעתי על הנגידים החשובים של ימינו. ברננקי, דראגי, קינג, הסיני, והיפני, ועוד רבים אחרים, כולם שותים מאותו משקה כנראה, וכולם מגיעים לאותה מסקנה: על מנת לתת זמן לכלכלות להבריא מן השוק (Shock) של המשבר הפיננסי שקרה ב-2007-9, עלינו לנקוט במדיניות מרחיבה קיצונית, ושונה ממה שהיה מקובל עד לא מזמן.

בנקים מרכזיים אשר היו צריכים להיות אמונים על יציבות המחירים (יציבות המטבע), רואים עכשיו את תפקידם כ"קובע מדיניות על", קצת מעל ראשם של הפוליטיקאים, הנראים כרופסים, או תקועים, במדמנה פיסקאלית של חובות גדלים.

בעידן זה של סרטי סופר-גיבורים (מסופרמן ועד באטמן), לנגידים יש תחושה שהם בכך מצילים את העולם. זה כמובן נותן להם גם את ההצדקה לעשות כרצונם, ולהתעלם לחלוטין מן הביקורת הקשה הבאה לעיתים מאותם פוליטיקאים, ובוודאי מן הביקורת של האקדמיה, ושל ציבור המשקיעים החולקים על דעתם.

אבל וזה הכואב ביותר, זה נותן להם הצדקה להתעלם מן השכבה החלשה ביותר שבעולם הפיננסי: ציבור החוסכים הסולידיים, שאינם יכולים מפאת גילם, או אופיים, לקחת סיכונים, והחיים מן הריבית על ההון שהם צברו לאורך חייהם. אלו אחרונים ממש נמחצים במדיניות ריבית ה-0, וממכות ה-QE למיניהן, המעלות את מחירי הסחורות, וכך גורמים לעלייה במחירי מוצרי המחיה הבסיסיים. שלא נדבר על כך שביחד עם מדיניות ריבית כה לא צודקת עבורם, מתווסף גם ה"צורך" בקיצוץ שרותי ממשלה בבריאות, ברווחה, ובכל מיני דברים אחרים שאותו ציבור דווקא משתמש בו יותר מן הממוצע.

שכבה חלשה זו כבר סובלת מכך כ-4 שנים ומובטח לה לסבול לפחות עד 2015 (בברכתו של בן שלום ברננקי). האם אנו נראה הפגנות פנסיונרים על העושק שנעשה בהם? האם הם יתקוממו כנגד העובדה שמכספם ממנים עכשיו חילוצים של בנקים, איזורים גיאוגרפיים, ומדינות שלמות? כנראה שלא. לפחות נזכור שהם שם, עם הכנסה קטנה, והוצאות גדלות, ועם עתיד לא משתפר, כנראה.

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.