הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 12.7.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 12.7.2012 - מאת משה שלום FXCM

דיון המאה

פרסי נובל מתווכחים על המהות הכלכלית העכשווית, והעתידית: האם אנו הולכים לדפלציה איומה, סטייל שנות ה-30 של המאה הקודמת, או להיפר, לכיוון אינפלציה סטייל ארגנטינה וזימבבואה? מצד אחד, אנו עדים להאטה, ולעיתים במיתון רשמי,במערך המדינות המפותחות (ארה"ב, אירופה, יפן), בתופסת להאטה מתגברת אצל המפותחות הגדולות (סין, הודו וברזיל).מצד שני הזרמות, והדפסות מטבע, שלא היו בהיסטוריה האנושית.

הכוחות החזקים האלו לוחצים על מספרי המקרו העולמיים לשני הכיוונים, בו זמנית. בעצם יש לזה שם, והוא סטגפלציה. מצב בו יש האטה, ומיתון, בפעילות הכלכלית, אבל המחירים לא ממש יורדים במהירות, אלא אף עולים כאשר מדובר בדברים החשובים של החיים, כמו מזון ואנרגיה.

אבל לאיזה כיוון המערכת נעה יותר מהר? התשובה נמצאת לדעתי בנתון אחד די מוסתר מן המדיה הכלכלית, והוא "תאוצת הכסף" (Money Velocity). מדד זה בודק את קצב תחלופת הידיים של הכסף המוחדר למשק.

אם נדמיין שני מצבי כלכלה נתאר אותם כך:
במצב של כלכלה פורחת, הכסף המודפס מועבר להלוואות, לייצור או לשירותים, לאחר מכן לצריכה, ולבסוף לחסכון ולהשקעות. מן הבנק המרכזי, לבנק המסחרי, לייצרן של מוצר, לעובדים, ולהון. במצב כזה, הדרישה למוצרים ושירותים מייצרת את העלייה במחירים, ואת האינפלציה המהווה מד חום לכלכלה האמיתית.

כאשר אין מעבר כספים בריא כזה, הכסף נשאר תקוע בבנקים לרזרבות, ולספקולציה, ואינם מגיעים לכלכלה האמיתית. המחירים עולים עקב הפעילות ההונית של קניית חומרי הגלם, ולא כתוצאה של הצריכה המוגברת. וזהו לצערי המצב המסתמן מאז תחילת המשבר. כל תוכנית הזרמה גרנדיוזית (QE, LTRO, TWIST) תורגמה מעט מאוד לכלכלה האמיתית, כי תאוצת הכסף נמצאת ברמות נמוכות מאז שנות ה-30-40 של המאה הקודמת.

וכך אסכם: כאשר תקראו על הדיון בין אינפלציה לדפלציה, תלכן לאתר הפד של סנט-לואיס, ותסתכלו על גרף ה-Money Velocity. אם תראו מגמה ברורה בו, תוכלו לדעת מי צודק.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.