הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 13.12.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 13.12.2012 - מאת משה שלום FXCM

טרגדיה לדורות, ועדכון הדולר-שקל (על בסיס גרף יומי)

והנה, QE נוסף, הרביעי למניינו של בן ברננקי. הוא מחליף את הטוויסט, בקניות ללא מכירות, ועושה עוד משהו "קטן": מקבע את המהלך כולו עד להגעתם של נתוני מקרו חשובים לנקודה שבהם הם מייצגים "כלכלה בריאה". בעיני הפדרל רזרב של היום, 6.5% אחוז אבטלה ו-2.5% אינפלציה הם נתונים כאלה.

תאמרו מייד: ומה רע בכך? הרי אלו יעדים ראויים, שיקרו בוודאי כאשר המצב יהיה הרבה יותר טוב מהיום, וכאשר תהיה צמיחה נאותה, אשר תגרום לאבטלה לקטון, ולאינפלציה להיות קצת יותר גבוהה. התשובה לכך פשוטה: כן, אבל. האבל נמצא בסטטיסטיקה פשוטה, אשר הביא לתשומת ליבנו ביל גרוס, מפימקו.

על פי חישובי בית ההשקעות הגדול הזה, תידרש תוספת של כ-200,000 משרות חדשות, כל חודש, עד 2017 (!), כדי שאחוז האבטלה ירד בצורה "נכונה" מן הרמה הנוכחית של 7.7 עד היעד של 6.5. מה הכוונה ל"בצורה הנכונה"? הכוונה למצב בו לא נגרעים אנשים מן המניין של אלו הנחשבים כמחפשי עבודה (Participation rate). דוגמא מובהקת לשינוי לא "נכון" הייתה בנתוני החודש הקודם. אמנם אחוז האבטלה ירד מ-7.9 ל-7.7 אבל זאת הייתה תוצאה של העלמות של כ-350,000 מחפשי עבודה מן המאגר (!)).

וכך, לפנינו שנים ארוכות מאוד בהם מתקיים אחד מן העיוותים הטרגיים ביותר, המהונדס על הצד ההוני של אוכלוסיה: העברת עושר מן החוסכים (בצורה של מניעת תשואה ריאלית על חסכונותיהם) על מנת לייצר ביקושים מאולצים של צריכה, וביצירת אפקט עושר מלאכותי דרך שוקי ההון הספקולטיביים.

זו טרגדיה לדורות, אבל היציבות היחסית עד עכשיו במשק האמריקאי, הנובעת משאריות עוצמתה הכלכלית של אמריקה, עובדת היות מטבעה מטבע רזרבות העולם, וכוחה הפוליטי, כל אלו מצליחים בינתיים לעוור את רוב האנליסטים, ומביאה אותם לחשוב שאולי בדרך נס, אם נעשה את אותו דבר, עוד ועוד, ובעוצמה גדלה והולכת, נקבל לבסוף תוצאה שונה.

 

 

גרף

 

 

הייתם מצפים מן הדולר האמריקאי לקרוס ממש, לאחר חשיפת תוכנית QE כה ארוכת טווח, וכה אגרסיבית, כפי ששמענו מבן ברננקי אתמול. והנה, לאחר תגובה מהירה מעלה של האירו בכיוון הנכון, דהיינו בכיוון העולה, ראינו מהבוקר דווקא חזרה מטה של המטבע האירופי, וכך לעלייה בערכו של הדולר בעולם. (נזכיר כאן שהגורמים המקומיים פשוט חסרי משמעות כרגע, לגבי תנועתו של הדולר-שקל, ושהנעשה בעולם הוא הקובע לצורך זה).

ובכן, ובניגוד לציפיות הלוגיות של הצעדים האחרונים של הפד, אנו חוזים דווקא בתגובה חיובית של הדולר שלנו מ-3.769. אזכיר שזו הייתה רמת תמיכה טכנית, שהזכרתי כאן אתמול, אבל לא חשובה מספיק כדי לציין לנו תחתית כמו זו שהייתה ב3.787.

מגמתית אין שינוי, והדולר אצלנו במגמה יורדת, כאשר היעד הקרוב נמצא סביב 3.735. אבל יש לשים לב היטב למה שיקרה היום, ומחר. אם הדולר יחזור מעלה מעל 3.791, אנו נראה בירידה האחרונה כשבירת שווא, והמסקנות מכך יהיו די חיוביות.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.