הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 15.11.2012- מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 15.11.2012- מאת משה שלום FXCM

מלחמה ושלום, המדד, ועדכון על הדולר-שקל

קצת קשה לדבר על המבצע במונחים כלכליים, כאשר ראינו את הקורבנות הראשונים אצלנו. כאן, במדינת ת"א, זו חוויה טלביזיונית לעומת האימה של תושבי הדרום, וקשה לאמוד נכוחה את החרדות של מי שכל כמה זמן שומע צפירה.

אבל, זה הפורום, ולכן אנסה להביט על המצב הגיאופוליטי המקומי שלנו, במשקפי השקעות.

מן הניסיון שלי, ראוי לא לאמוד את ההשפעה ארוכת הטווח של אירוע כזה, על פי התגובה המיידית. תמיד אזכור את הירידות הדרמטיות של נכסי הסיכון המקומיים, ועלייתו של הדולר אצלנו, כאשר החלה מלחמת לבנון השנייה. והנה, ככל שמלחמה ההיא התקדמה, ראינו תופעה די מדהימה של נפילת טילים בצפון, ובחיפה, ביחד עם עליות במניות, וחזרה מטה של המטבע האמריקאי.

גם הפעם, התגובה הראשונה הייתה ירידה מהירה של המניות, ועלייה בדולר, אבל השאלה היא: אם המבצע הזה מרע את מצבה האסטרטגי של ישראל, ומכניס גורם אי וודאות במשק שלנו? למיטב הערכתי, זה לא המצב. אם בסופו של תהליך נחזור למצב שהיה לפני המבצע, אבל עם הרתעה משוקמת, שתניב שנה-שנתיים של שקט, מה טוב.

אם במסגרת המבצע, נמוטט את שלטון החמס, זה בהחלט יכול להיחשב להישג אדיר לממשלת נתניהו, ולמצבה של מדינת ישראל במזרח התיכון. רק אם החמס ייתפס כמנצח במאבק הזה, יכולה להיות בעיה, ולזה יש סיכוי באמת קטן מאוד.

וכך, יש להניח שאם המצב של שוקי המניות בחו"ל יתייצב, ויתחיל להשתפר, נוכל לראות חזרה מעלה של המדדים המקומיים. זו בדיוק הדינאמיקה שהיינו עדים לה היום (15-11-2012). תחילה ירידה חדה, מן המכירות של אלו שהיו רוויים תמונות מפחידות מן החדשות, כל הלילה. אבל, אט אט, ראינו את המעו"ף משתפר והולך, עד שהוא קיבל מכה, שוב, מן ההשפעה של מדדי חו"ל.

וכך גם הדולר (אבל בהרחבה יתרה על כך מטה). ובזמנים קשים אלו, אני רוצה להזכיר את מה שכל משקיע או סוחר בשוק ההון צריך לעשות: עליו לשאול את עצמו, היום, שוב, אם הוא היה עושה את מה שהתיק שלו משקף. אם התשובה שלילית, וההישארות בנכסים נובעת רק מן הרצון "שזה יחזור לנקודת האיזון", משהו לא כל כך בסדר.

 

גרף

 

הכוחות הפועלים על הדולר שלנו רבים ומגוונים:
המבצע החדש בדרום – גורם לעלייה בשער הדולר המקומי
העלייה באירו בעולם – גורם לירידה בשער הדולר המקומי
הירידה במניות – גורם לעליה בשער הדולר המקומי
העלייה בסחורות – גורם לירידה בשער הדולר המקומי
הריבית השקלית היורדת – גורם לעליה בשער הדולר המקומי
הזרים שעדיין שומרים על השקעותיהם, ולא בורחים – גורם ליציבות שלילית בשער הדולר המקומי
אינפלציה עולה – גורם לירידה בשער הדולר המקומי.

והיום מתווסף גורם מדד המחירים לצרכן, המייצג את האינפלציה.
קשה מאוד לנחש את מה שיקרה במדד, כי ראינו ירידות במחירי הדלק, אבל עליות במוצרי המזון בסופר, ובכלל התחלה של האטה בצמיחה. העובדה שאנו מקבלים לאחרונה מספרים קצת "מוזרים" (כמו ה-0 של החודש הקודם) מקשה עוד יותר על הניחוש.

וכך, מיער הגורמים המצוינים לעיל, אני מגיע למסקנה שאני מגיע אליה תמיד: למה לא להחליט על פי הגרף? טכנית, הקפיצה בדולר המקומי, שנבעה מתחילת המבצע, הביאה אותו לגבול העליון של התעלה העולה. זה הגבול שהגיוני שהוא יגיע אליו במסגרת אותה תעלה, אבל כאשר הוא הגיע ל-3.941 ראיתי כל כך הרבה סימנים של שינוי, שחשבתי שאכן שם יהיה סיום העליות של הטווח הקצר. קצת פחד עזר להגשים את הרצוי.

עכשיו, כאשר השיא הזמני נמצא סביב 3.973, אני חוזר להשערה שהוא יהיה השיא לטווח הקצר, ושהיעדים מטה נמצאים עכשיו ב-3.943, 3.912, ו-3.884.
רק אם הפחד יחזור, ויכה במשקיעים, נראה רמות גבוהות יותר: תחילה ביקור חוזר בשיא של 3.973, ולאחר מכן ב-3.987, 4.002, ו-4.022.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.