הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 17.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 17.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

אינפלציה ומניות

בסקירה שכתבתי אתמול בגלובס ציינתי את הפרמטרים למעקב, על מנת לדעת מתי מעשי הנגידים יביאו (אם מעשיהם ימשיכו ללא אירוע שישנה אותם) לאינפלציה גדולה. ודי הרבה אנשי ציינו לפני, שאני מביא גם את ה-ויקס כמדד אחד לבדיקה, כאשר עלייה בו, שהיא סמן של פחד ושל ירידות במניות, יתלווה לתחילת אותה אינפלציה.

הם שואלים: איך ייתכן שמניות ירדו, כשאר נשחק כוח הקניה של המטבע בו הן נקובות? יש לחשוב על השלבים בתהליך הזה כתשובה. כאשר מתחילה אינפלציה גבוהה, החברות סובלות מכך. זאת בגלל שהלקוחות שלהן יכולים לקנות פחות עם ההכנסה ההולכת, והיורדת שלהם. ההכנסה הריאלית.

אפילו עם מנגנון של כמעט 100% הצמדה, תמיד תהיה שחיקה בהכנסות במצב כזה. כמו כן, עלויות המימון גדלות, מתחילים להיות הפסדים בהשקעות הסולידיות (הלא צמודות - אג"ח מדינה, וכו..), וסה"כ מתחילה אווירה לא טובה לצרכן. גם לחברות קשה להעלות מחירים, בצורה ריאלית, בשוק המחויב להעלות מחירים בגלל גורם האינפלציה של מרכיבי הייצור והעבודה.

התקופה הזו לוקחת בין שנה לשנתיים, עד שמגיעים לשלב הבא שבו האינפלציה כה גדולה, שהמניות עולות לא בגלל תוצאותיהן המסחריות אלא בגלל היותן מייצגות משהו ממשי בעל ערך עצמי. כמו כל סחורה אחרת העומדת במחסן או באדמה. הדוגמא הבולטת לכך הייתה בגרמניה של שנות העשרים, והאחרונה ביותר בזימבבואה.

בשלב היפר אינפלציוני זה, עדיף כבר להחזיק משהו אמיתי, סחיר הרבה יותר, כמו למשל זהב, מאשר מניה של חברה, עקב היכולת להשתמש בזה כאמצעי תשלום בכל מקום, ואי התלות במערכת הפיננסית. כל הדברים האלו נראים דמיוניים ביותר, כאשר מדובר על אירופה, או ארה"ב, אבל יש לזכור שההיקפים שבהם מבוצעים היום צעדי ההדפסה, והביטחון העצמי של הנגידים היום, נראים בצורה די מפחידה, דומים לאלו של מנהיגי גרמניה של רפובליקת ויימר.

דרך אגב, גם אצלנו זה קרה, ויזכרו הוותיקים שבינינו שכאשר היה 400% אינפלציה אצלנו, הבורסה לא פיצתה את המשקיעים בצורה מושלמת עד הגעת תוכנית פרס-מודעי.

 

עדכון על הדולר-שקל

 

גרף

 

חברת הדירוג מודיס הצליחה, על ידי אישור דירוג אגרות החוב של ספרד ברמה אחת מעל "זבל", לייצר מספיק מומנטום חיובי באירו כדי לגרום לדולר בעולם לרדת לרמה נמוכה חדשה. וכך, בהמשך, ובהתאם, למה שכתבתי כאן כבר כמה ימים טובים, הדולר שלנו הלוקח עכשיו את רוב תנועותיו מן העולם, ולא מן הזירה המקומית, קיבל גם הוא אישור להמשיך את מגמתו היורדת, ולייצר שפל חדש.

הרמה שציינתי אתמול סביב 3.776 כבר לא נראית כבר רחוקה כל כך, ואם כנס המנהיגים של גוש האירו לא יניב הצהרה מדאיגה באמת (דבר שיהיה משונה במיוחד, לאור העובדה שרוב התועלת של כינוסים אלו מגיעה מצד יחסי הציבור שלהן), יש לחשוב שלפנינו עוד חיוב, ואולי התייצבות במקרה הגרוע ביותר, עבור המטבע האירופי.

ההשלכה היא כמובן המשך השלילה בצד השני של אותו זוג קובע (זוג האיור-דולר), דהיינו זה של המטבע האמריקאי. רק חצייה של קו המגמה הפנימי (בתוך התעלה היורדת – בגרף 4 השעות המצורף), אשר הכיל את כל החלק האחרון של הירידה, ייתן לנו סיבה לשינוי מחשבתי. במידה ותקרה חציה כזו, יש לקוות שנקבל אז גם אישור מהמומנטום, אשר בינתיים מלווה בצורה די מדויקת את המחיר מטה.

 

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.