הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 18.10.2012- מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 18.10.2012- מאת משה שלום FXCM

 

ארגון העובדים

בעולם גלובלי, שבו השוק החופשי הפך לאבן הפינה של ניהול הכלכלה, שבו הסקטור הציבורי הוא מעמסה (?!) על תקציב המדינה, ובו האידיאולוגיות הסוציאליות עדיין לא מצליחות להתאושש מן העיוות שגרם להן המשטר הסובייטי, נשארה פתוחה בעיני רבים שאלת הצורך בארגון העובדים.

מה שהיה פעם אחד מן היסודות של עולם העבודה, איבד מערכו ככל שגדל דווקא הצורך בקיומו. במדינות המפותחות (אצל הלא מפותחות הם בכלל לא קיימים) הארגונים האלו מתקשים לעמוד בדילמה הפשוטה ביותר: איך לשמור על זכויות העובדים מבלי לגרום לנזקים שיביאו לחוסר כדאיות שתביא לסגירת מקום העבודה, וזאת בסקטור הפרטי כמובן.

העניין הוא שעיקר הדיון, בין אותם נציגי עובדים, סובבים היום סביב הצד הכספי של החיים, ולא בצד תנאי העבודה הפיזיים או הסביבתיים הקשים. מאז תחילת העידן התעשייתי, תנאי העבודה התקדמו כל כך, שעכשיו לא נותר אלא לדבר על חלוקת הרווחים ה"נכונה" שבין בעלי המניות, השקעה חוזרת בעסק, והחלק היחסי שהולך כשכר.

וכך, הגענו לנקודה מעניינת שבה לארגוני העובדים חייבת להיות הבנת (והתחשבות) במיקרו ובמקרו כדי להתאים את דרישותיהם. עופר עיני אצלנו, הועדים הגרמניים, ועוד כמה בדרום אמריקה החליטו להעדיף את הפשרה, ולא את העימות. לעומת זאת, דווקא במדינות הצנע באירופה, כמו צרפת, ספרד, ויוון, אנו רואים הקשחה גדולה של הועדים.

לא רק כלפי המעסיקים, אלא גם כלפי ארגוני העל ה"מתונים" יותר מאנשי השטח. המעבדה החברתית שהיום מהווה אירופה מראה לנו שעולם העבודה משתנה לחלוטין, ככול שמשתנה המצב לרעה לכיוון צנע וקיצוצים. האם המלחמה בפלאפון בין העובדים לחברה, על הזכות להתארגן, מהווה סנונית לכך אצלנו? ייתכן, אבל לדעתי רק השתתפות של ארגוני העובדים שלנו, ברחובות, במסגרת חידוש המחאה החברתית, תוכל להצביע לנו על ההקצנה אצלנו לכיוון המצב הקיים היום במדינות הדרום אירופיות.

 

עדכון על הדולר-שקל

 

גרף

 

ראינו היום עלייה מזערית בדולר שקל. עלייה זו מצליחה לשבור במקצת הירידה המתמשכת, והגדולה, של הימים האחרונים, אבל עדיין לא מצליחה להראות סימנים על שינוי מהותי עדיין, ולו לטווח הקצר. רק מעבר מעל 3.83 יעשה זאת, ויראה לנו שהדולר אצלנו, רוצה לתקן משמעותית את המגמה האגרסיבית כלפי מטה שהייתה עד כה.

מעניין הדבר, שניצני ההתייצבות הזו נראו כבר אתמול, כאשר לאירו הייתה עוד דרך ארוכה כלפי מעלה לבצע. יש לומר שהמצב הפונדמנטלי, והטכני של המטבע האירופי השתנה די הרבה בימים האחרונים. טכנית, העלייה מעל 1.3070, גרמה לשינוי משמועתי בתמונה הטכנית של האירו ממצב של טווח קצר עולה וטווח בינוני יורד, למצב של שניהם במצב של עלייה.

את התובנה הזו ראו די הרבה משקיעים, הנמצאים עדיין בשורט על המטבע האירופי, וכך ראינו בהלה מצידם לסגור את הפוזיציה הזו הנמצאת עכשיו בסטאטוס של "כיוון לא נכון". פונדמנטלית, מעשי מודיס (אישור דרוג ספרד), והרקע הקיים תמיד מצד "סופר מריו", איפשר היום להנפקת האג"ח הספרדי להצליח מעל המשוער, דהיינו בריבית הרבה יותר נמוכה מן הריבית שהייתה צפויה (5.45 לעומת 5.66).

על כנפי כל אלו האירו מדשדש בחלק העליון של העלייה האחרונה, והדולר שלנו מצליח בכול זאת לייצר תיקון עולה קטן. מעניין. 

 

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.