הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 21.8.2012 מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 21.8.2012 מאת משה שלום FXCM

שומרי החומות

כאשר ניקולא סרקוזי הפסיד את מקומו כנשיא צרפת, ראו רבים את זאת כחיזוק מיידי של הקאנצלרית הגרמנית מרקל, ומדיניותה הנוקשה, בכול הנוגע למשבר האירופי. כנציגת גרמניה, הרוצה ביורו חזק, במשמעת תקציבית, ובעמידה בכללי ההצטרפות לאיחוד, גברת מרקל אוזנה על ידי הפרגמטיזם האקטיביסטי של סרקוזי.

בסופו של דבר האיזון שהיה קיים בזוג המוזר הזה, הופר על ידי הגעתו של הולנד "הנורמאלי" יותר (כפי שהוא אוהב לציין אינסוף פעמים). מה שקרה בפועל, ובמיוחד בימים אחרונים אלו, מפתיע מאוד. כמעט כל מנהיגי אירופה, מתיישרים לצד ההרחבה האגרסיבית. מריו מונטי, הפקיד הממונה מטעם בריסל,כבר ציין שחייבים לייצר סביבה מתאימה לצמיחה, ולא להתייחס לצנע בצורה אידיאולוגית מדי, ומריו דראגי עצמו כבר הבטיח לעשות ככול שיידרש על מנת לסיים את המשבר.

והנה במקום לקבל תגובה מסויגת של גברת מרקל, וממשלתה, אנו רואים דווקא רוגע, והסכמה. תמיכה מוסוות, ולעיתים גלויה זו, הרימה השבוע את היורו שוב לכיוון ה-1.24. מי נשאר לשמור על חומות השפיות המוניטארית? הבנק המרכזי הגרמני, שר האוצר שויבל, וכמה אנליסטים, שגם ככה נחשבים לטרדנים מקצועיים.

אם זה יהיה המצב, אין מנוס כנראה מלחזות ב-QE גלוי, וחסר גבולות ("Open Ended"), שמטרתו יהיה לייצר גג לתשואות של המדינות הנמצאות, או העתידיות להימצא, בקשיי מימון. כך, ה-ECB יהפוך למה שמקימיו ממש לא רצו שיהיה, דהיינו גרסה אירופית של הפד (Lender of last resort""), וזאת ללא מסגרת פיסקאלית מאזנת.

כמה מאזן ה-ECB יכול להכיל? 5, 10, 50 טריליון יורו של אג"ח מדינות שונות? התשובה נעוצה כמובן ביכולת של דראגי להסביר כמה שהעניין הזה בלתי נמנע, וחייב להיעשות. במצב של מיתון רשמי בגוש היורו (-0.2 אחוז תוצר) זה ממש כבר לא חשוב לשחק את המשחק האומר ש"הצמיחה תוציא אותנו מן הצרה". הולכים All-In על "מיטבוע" (Monetization) של החוב, דהיינו קנייתו על ידי מטבע הולך ונחלש למחיקתו האיטית.

כאשר מדברים על גג ל"תשואות", זה לא יכול להיעשות למדינה בודדת. זה חייב להיעשות לכולן, ולפנינו עוד כאלו כמו איטליה וצרפת. האם שומרי החומות יצליחו לדחוף את האצבע בסכר?

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.