הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> סקירת מט"ח יומית 4.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

סקירת מט"ח יומית 4.10.2012 - מאת משה שלום FXCM

אפקט הפרפר

על משקיעי העולם הגדול, לפחות על אלו שאינם חשופים לשוק המניות המקומי הקטןטן שלנו, ולעלייתו המטאורית, עוברת תקופה מעניינת ביותר. לכאורה, קיים עכשיו מערך פוטנציאלי אינסופי של נזילות, וזאת מכל הבנקים המרכזיים החשובים בעולם. ההודעות על תוכניות ההרחבה, אכן יצרו את המקווה מהן, דהיינו עליות יפות בנכסי הסיכון.

אבל מייד (במונחי שוקי ההון – 26 שעות בפועל) לאחר מכן התחלנו לראות את אותם הנכסים מתממשים לאיטם. חלקם בצורה של תיקון עומק, וחלקם בצורה של תיקון אופקי בזמן, אבל כולם מתנהלים נמוך מאותו שיא שראינו בימי האופוריה. מדוע? האם זהו מימוש רווחים קלאסי, שבו קרנות הגידור, אשר הימרו על אותם צעדים לפני הזמן, קוצרים את יבולם? או האם יש כאן משהו מעבר לכך?

יותר ויותר אנשים חשובים, הן בבועת ההשקעות (ביל גרוס) והן בבועה הפוליטית (כל המחנה הרפובליקאי) מצביעים על מעשי בן ברננקי (וגם למריו דראגי לא חסר מן העיתונות, ומן האליטה באירופה) כמעשים מסוכנים ומזיקים. כמו שציינתי בכתבות שלי בגלובס פעמים רבות, נקודת העצירה של השחתת המידות המוניטאריות תהיה כאשר לא יהיה אפשרי פוליטית לבצע אותה.

דעת הקהל, כאוסף של פרפרים אקראיים, בזירות המקצועית והאזרחית, מתחילה להתאחד לקראת משהו שיכול להתגבש ללחץ פוליטי בכיוון הזה. ברור שאם רומי יגיע להיות נשיא, הקרקע שעליה עומד בן ברננקי תהיה מאוד לא יציבה, וזאת בלשון המעטה. אבל, וזה מה שחשוב, האם לחץ כזה יכול להיווצר גם אם הנשיא אובמה ייבחר?

האם הוא, שיהיה חייב לבן כל כך הרבה, יוכל מתישהו לעצור את המדיניות המכניסה את הפד לפינת מנהל הכלכלה. זאת בצד המוניטארי, אבל גם כמחליף נחות של הצד הפיסקאלי (ממתי הפד אמון על שוק נדל"ן פורח?). אם יהיו מספיק קולות (וחשוב שהם ימשיכו לבוא מן הבכירים של הברנז"ה גם כן), ובמיוחד עקב העובדה שלנשיא אובמה כבר לא יהיה מה להפסיד, האם הוא יוכל לצמצם את כוחו של הפד, ולנסות לפחות להבריא חלק מן הבעיות המבניות של החוב? היותו פוליטיקאי מביאה אותי לחשוב שזה יהיה רק עניין של כמות הפרפרים.

 

עדכון לדולר-שקל

 

גרף

 

הדולר שקל עדיין נלחם קשות סביב רמת המחיר החשובה של 3.88, וזאת כאשר הפעם אין סתירה של ממש בין מה שקורה כאן, ומה שקורה בעולם בזירת המט"ח. בכול המקומות, יציבות ודשדוש, כאשר הגעה של האירו ל-1.30 יכולה להיות המפתח לתנועה הקרובה באותן זירות.

הגורמים המקומיים אשר היו אמורים לגרום לקריסה מתחת ל-3.88 כמו אי העלאת הריבית, ועליות מדהימות במניות, לא הצליחו עדיין במשימתם. על כן לדעתי עלינו לחפש את ההשפעה היתרה דווקא בחו"ל, ובמטבע האירופי.

גם מבחינה טכנית ניתן לזהות פוטנציאל להתחזקות השקל. רמת המפתח בדולר-שקל היא כאמור 3.88. ירידה מתחת לרמה הזו עשויה להוביל את הצמד עד לאזור 3.84, או אפילו 3.81. מהלך זה, אם יתרחש, צפוי להיות המהלך האחרון במגמת הירידה שהחלה בפסגה ב-4.09.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.