הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> מסחר במט"ח >> סקירת מט"ח יומית >> למבקס מגיבה על תכנית הנזילות העולמית החדשה

למבקס מגיבה על תכנית הנזילות העולמית החדשה

1 בדצמבר 2011

למבקס מגיבה על תכנית הנזילות העולמית החדשה:
השקל והיורו יתחזקו מול הדולר; בנק ישראל ייאלץ להעלות ריביות עד סוף 2012

יפתח דרורי, למבקס

 

חמשת הבנקים המרכזיים של ארה"ב, אירופה, יפן, בריטניה ושוויץ הודיעו אמש על תכנית להגברת הנזילות בשווקים בעולם. התוכנית הנוכחית עשויה להיות בעלת השפעה חדה אף יותר מתכנית ההרחבה הכמותית שהוכרזה בנובמבר 2010 בארה"ב, ולשלוח את השווקים לראלי של עליות בשנת 2012. אם רק לפני מספר ימים החששות בשוק דיברו על "שנה אבודה" ושנה של ירידות בשווקים, ההודעה הנוכחית משנה את חוקי המשחק לחלוטין.

במסגרת התוכנית, הוזלה הריבית על עסקאות החלף בכ- 0.5%. המהלך יאפשר לבנקים מסחריים  ללוות דולרים בעלות נמוכה יותר ובהתאם לחלק יותר הלוואות לציבור ובעלויות זולות יותר, מה שיגדיל את הנזילות. הריבית להלוואות לבנקים עמדה עד כה על 0.1% ובמצבה הנוכחי תעמוד עד פברואר 2013 ברמה של 0.05%.

הצעד מעיד על כך שמשבר נזילות בהחלט עומד על הפרק וכי ראשי הבנקים מוכנים לבואו של תרחיש שכזה. הצעד אמנם נועד לנפק יותר נזילות בעיקר בעסקאות דולר, אך יחול גם על שאר המטבעות בבנקים המרכזיים המעורבים.

שוקי המניות הגיבו מיד בעליות והדולר בירידה חדה. לשם השוואה, לאחר הכרזת תכנית ההרחבה הכמותית השנייה שמטרתה היה להגדיל את הנזילות בארה"ב בנובמבר 2010, התחזקו השווקים בכ-15% עד לסיומה של התוכנית. הדולר נחלש באותה תקופה בכ- 14% אל מול היורו, ומדד הדולר אינדקס המודד את הדולר מול מספר מטבעות בעולם נחלש בכ- 9.5%.

היורו והדולר

היורו, המטבע שסובל מהכי הרבה בעיות בעולם כיום, ישוב ויתחזק אל מול הדולר ועשוי אף לשוב לשער של 1.37 בטווח קצר. שוקי המניות עשויים גם הם להגיב בעליות מיד עם התבהרות ההיקף המדויק של התכנית.

התכנית החדשה גם עשויה לעורר שוב את האינפלציה בעולם, עם עלייה במחירי הסחורות. הנפגעת העיקרית מכך תהיה ארה"ב שכן דולרים רבים יציפו את השוק והצריכה תעלה. האינפלציה בארה"ב עומדת כיום על 3.5% ובעבר הכריז יו"ר הפד, בן ברננקי, כי לא יעלה את הריבית עד 2013, אמירה שתעמוד בקרוב מאוד מול מציאות של אינפלציה משתוללת.

השקל

השקל יושפע גם הוא מעליה במחירי הסחורות והאינפלציה אשר עומדת כרגע על 2.7% בישראל, מתחת לגבול העליון של בנק ישראל, צפויה לשוב ולפרוץ קו זה ולחייב את בנק ישראל להעלות ריביות עד סוף שנת 2012. אמנם בימים הקרובים תתבהר התמונה עוד יותר, אך השקל יתחזק בעקבות המהלך וישוב חזרה לשער של 3.68 עוד בטווח הקצר.

 

 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.