הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> למה אירופה לא תהיה יפן מאת משה שלום 12.11.2013

למה אירופה לא תהיה יפן מאת משה שלום 12.11.2013

אנו שומעים לאחרונה יותר ויותר אנליסטים המביעים את החשש שאירופה הולכת בדרכה של יפן, דהיינו לגביעה איטית, מתסכלת, ומתמשכת מאוד לכיוון משק מנמנם, ומלא בעיות הנובעות כל כמה זמן מהתפרצויות דפלאציוניות.

מה שקרה ביפן, מאז סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, מתועד כבר היטב, ומראה את חוסר הנכונות של הממשל היפני להחליט על ניקוי מאסיבי של האורוות לאחר התפוצצות הבועה הנדל"נית-תעשייתית.

בועה אשר הביאה, בזמנו, את יפן להיות מודל לחיקוי, אך גם לבועה פיננסית ענקית. המבנה הפוליטי-חברתי לא אפשר להנהגה להתמודד עם קריסה זמנית של חלק מן הבנקאות, והשמרנות של הבנק המרכזי מנע מלעשות את מה שארה"ב עשתה מייד ב-2008, דהיינו הצפה מאסיבית של השוק במטבע "יש מאין" על מנת להעביר חלק מעומס החובות של החברות והפרטים לכיוון הממשלה, והבנק המרכזי.

יש לומר לזכותם של היפנים שקריסת היין, וניהול מדיניות אגרסיבית של בליעת חוב (העקרונות של המדיניות הנוכחית של ממשלת אבה, ביחד עם הנניד קורודה) הייתה תמיד מוצגת כפגיעה אנושה בשכבות האוכלוסייה המתרחבות דמוגרפית, דהיינו הצד המבוגר של החברה היפנית.

המבנה הפרלמנטארי הדורש פשרות אינסופיות, גם הוא תרם להתמשכות המצב הקפוא הזה, וזאת עד שניתן מנדט גדול, וחזק מספיק, לממשלה הנוכחית להתחיל לבצע סוף סוף את אותו ניסוי מוניטארי.

אז למה אירופה לא תהיה יפן? למה כל המחלות שציינתי בעברה של מדינת השמש העולה לא יכולים לגרום לתהליך גסיסה איטית ביבשת העתיקה? בגלל גרמניה ומה שהיא מעוררות עכשיו בדעת הקהל החוץ גרמני.

הבחירות הקרובות לפרלמנט האירופי יכולות בהחלט להיות נקודת המעבר למשהו אחר ממה שהורגלנו לראות עד כה. תנועות אנטי-אירופיות באנגליה, בצרפת, ביוון, בפורטוגל, בהולנד, ובחלק מן המדינות שהגיעו מן הגוש המזרחי, עבור כל אלו קיים צפי למספרים עצומים של נציגים.

אם ניקח את צרפת לדוגמא, מרי לה-פן, העומדת בראש ה"חזית הלאומית" האנטי-אירופית, מיועדת לגרוף את המקום הראשון בכמות הנציגים, וזאת הרבה לפני הימין המתון, וממש רחוק לפני השמאל השולט המדינה, אך המפסיד פופולאריות כל שעה.

אולי חלק מן התקוות הגדולות, הקיימות היום אצל כלכלנים כה רבים לגבי חזרתה של אירופה לצמיחה, בנוי על מהלכים מתגוננים אפשריים מצד מוסדות בריסל על מנת להתכונן לכיבוש הנגטיבי הזה של מוסדות האיחוד. איך הם יעשו זאת?

גרמניה, זו אחרי בחירתה של גברת מרקל מחדש, תיתן את האות לבצע את הניסוי הגרנדיוזי באירופה במלוא הכוח. זה יהיה האות לנסות ולייצר, גם שם, את תחושת העושר המפורסמת. דרגי, אשר כבר דאג, ודואג, למערכת הפיננסית, יתבקש לדאוג גם לתעסוקה, ולצמיחה, בנוסף ליציבות המחירים וזאת בצורה אגרסיבית ומשכנעת.

הסכם הסחר החופשי, בין אירופה וארה"ב, רק יקל את המלאכה הזו עוד יותר.

 

משה שלום
ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה. 

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.