הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> המטרה: נסיגה של הפד ללא התקף זעם בשוק!

המטרה: נסיגה של הפד ללא התקף זעם בשוק!

16-09-2013

מדדים

 

מאת: שלמה קופר, אנליסט ראשי "מכללת מגמות
השוק סיים בסמוך לגבוה היומי במסחר של יום שישי, כאשר הדאו-ג'ונס רושם את העליה השבועית השניה בטיבה השנה, על רקע ירידה במתיחות הגיאופוליטית והאלטרנטיבה הדיפולמטית בסוגיית הנשק הכימי בסוריה שניצחה נכון לעכשיו את האופציה הצבאית.
חודשים של ציפייה יגיעו לסיומם בשבוע הקרוב, כאשר הפדרל ריזרב סוף סוף יאמר סוף סוף מתי הוא הולך להתחיל ולהאט את התמריצים המאסיביים לכלכלה, אשר הציפו את השווקים הפיננסיים עם 2.75 טריליון דולר במהלך 5 השנים האחרונות וטענו את התשואות למשקיעים על כל נכס החל ממניות ועד לאג"ח זבל.
אך עבור כל החששות כי הנוכחות המופחתת של הפד כרוכש ענק בשוק האג"ח, ימיטו אסון עבור המשקיעים, הולך ומתברר כי שווקי המניות והאג"ח עומדים לקחת את החלטת הפד בשבוע הקרוב בהבנה ובמתינות, בהינתן כי הפד לא יפתיע עם גודל המהלך או יפתיע בצורה אחרת.
הפד שידר את כוונותיו לסגת מתוכנית רכישת האג"ח בת 85 מיליארד דולר בשוק האג"ח בישיבותיו האחרונות. סקאלת הנסיגה ומה יו"ר הפד, בן ברננקי, עשוי לומר לאחר מכן בישיבת העיתונאים, הם המפתח כאן, אך משמעות ההודעות העקביות בחודשים האחרונים הן כי ככל הנראה לא נראה טבח בשוק כתוצאה מכך.
המשקיעים כבר עשו הרבה מאוד עבודה בספיגת ההודעה הצפויה של הפד. התשואות על האג"ח מרחפות כעת בשיא של שנתיים, בעוד המניות לקחו פסיעה אחורה מהשיא אותו השיגו בתחילת אוגוסט. כך שנראה שהפד הצליח להשיג את הנסיגה הראשונה מבלי שבאמת היה צריך לסגת.
מדדי התנודתיות ופוזיציות בשוק האופציות, מראות שאין הרבה פחד בשוק בשבוע שלפני הנסיגה. מדד ה-VIX, המדד החביב על וול-סטריט למדידת הפחד, מרחף סביב 14 הנק' נכון ליום שישי האחרון, רמה שקשורה לשוק נינוח. יחד עם זאת, הרמה הנמוכה של התנודתיות משמעותה, כי הפד יריץ את רמות הפחד למעלה במידה והוא יזוז מהר מדי. כך שמטרתו תהיה לעבור מעמדה של אוהד אגרסיבי של שוק ההון לעמדה של אוהד מאוד. השוק לא מוכן ליותר מכך.
אך עדיין, המשקיעים נוקטים בצעדים על-מנת להפחית את הסיכונים לפני ההודעה המשמעותית של הפד. המסחר באופציות על תעודת הסל SPY, שעוקבת אחרי מדד ה-S&P 500, נשלטה ע"י קניית פוטים דוביים. חוזי הפוט מעניקים למחזיק בהם את הזכות למכור ני"ע בתאריך נקוב במחיר ידוע מראש, ובדר"כ משמשים כגידור מפני ירידות.
סך של 1.16 מיליון פוטים ו-559,000 קולים החליפו ידיים בתעודת הסל SPY ביום חמישי, יחס של 2.08 ל-1. זהו ערך הגבוה מהממוצע לתקופה האחרונה שעומד על 1.64.
הפד כבר אמר בעבר כי הוא יאט בהדרגה את תוכנית התמריצים אם הוא בטוח כי הכלכלה משתפרת, ובייחוד במידה ושיעור האבטלה ילך למטה. כל השהייה בפעולה, עשויה להעלות את החששות כי הפד מפחד כי הצמיחה בכלכלה הולכת להיות אנמית ללא תמיכתו.
הנתונים האחרונים היו מעורבים, עם נתוני התעסוקה לאוגוסט והמכירות הקמעונאיות שהיו נמוכים מהציפיות. האכזבה האחרונה הובילה מספר אנליסטים להוציא תחזיות מתונות על קצב הנסיגה של הפד. סקר רויטרס מראה כי קונצנזוס האנליסטים בוול-סטריט מצפה לנסיגה של 10 מיליארד דולר מתוכנית הרכישות בגובה 85 מיליארד דולר, פחות מהציפיות המוקדמות.
בחודש מאי, לאחר שברננקי דיבר לראשונה על אפשרות ההאטה בתמריצים השנה, מדד ה-S&P 500 צנח ב-7.5% עד חודש יוני. המדד איננו צפוי לראות תנועה דומה בשבוע הקרוב, כאשר המדד צפוי לקבל תמיכה בכל נסיגה מממוצע נע ל-50 יום. נכון לעכשיו המדד נסחר 0.7% מעל לרמה זו.
החששות מנסיגת הפד כבר הובילו לירידה של 31% ב-S&P 500 בחודש אוגוסט, הביצועים הגרועים ביותר של המדד השנה. הירידה עזרה לרסן את התמחור של ה-S&P 500, כאשר מכפיל הרווח העתידי של ה-S&P 500 עומד על 14.6, קצת מתחת לממוצע ארוך הטווח שעומד על 15.
סקטורים הקשורים קשר הדוק לצמיחה הכלכלית היו בין הנהנים ביותר ממדיניות הפד, כאשר גם סקטור הפיננסים וגם סקטור מוצרי הצריכה רשמו עליה של יותר מ-20% השנה ועקפו את התשואה של 18% במדד ה-S&P 500. כל הפתעה מצד הפד עשויה לפגוע בצורה המשמעותית ביותר בסקטורים אלו.
אך עדיין, ביקושים גבוהים להנפקת האג"ח הגדולה של ורייזון (VZ) בשבוע שעבר, הנפקה בגובה של 49 מיליארד דולר, יחד עם קבלה טובה של הנפקת האג"ח של הממשלה בסך של 65 מיליארד דולר, מאותתים כי המשקיעים התבגרו וחוששים פחות מהנסיגה.
בסיכום שבועי: מדד ה- S&P 500 זינק ב- 3.37% . מדד הדאו-ג'ונס קפץ 3.04% ומדד הנאסדק ניתר ב- 3.69%.
מבט טכני
מדד ה-S&P 500 הצליח לסיים שבוע שני של עליות משמעותיות והחזיר את מרבית הירידות של חודש אוגוסט עד עכשיו. בדרך הוא סגר את הגאפ הפתוח מאמצע החודש שעבר. עם העליות האחרונות המדד נסחר מעל לכל הממוצעים הנעים לטווח הקצר (20 יום), לטווח הבינוני (50 יום) ולטווח הארוך (200 יום). השלב הבא הוא התמודדות עם שיא כל הזמנים שנקבע בתחילת אוגוסט ברמת 171 נק'. בכל נסיגה השוק צפוי לזכות בתמיכה ראשונה ע"י ממוצע נע ל-20 יום ברמת 167 נק'. ירידה משמעותית יותר עשויה להיעצר ע"י תמיכת המחירים הסולידית שנוצרה בתחתית חודש אוגוסט ברמת 163 נק'
 

s&p 500

 

בשבוע הקרוב
הנקודה הפוקאלית של השבוע ללא ספק תהיה הודעת הפד ביום רביעי בשעה 14:00. מלבד זאת, נתונים משוק הדיור יקחו את ההובלה ביומן הכלכלי בשבוע הקרוב. מדד סנטימנט הקבלנים יפורסם ביום שלישי, התחלות הבניה ביום רביעי ומכירות הבתים הקיימים ביום חמישי. הכלכלנים מתבוננים מהצד על-מנת לראות האם שיעורי הריבית הגבוהים משפיעים על ההתאוששות בשוק הדיור.

מדד המחירים לצרכן יפורסם ביום שלישי ומדד הפילדלפיה פד על הפעילות היצרנית יפורסם ביום חמישי.
יום רביעי יביא איתו מספר דוחות רווח חשובים שיספקו רמזים על מצב הכלכלה. פדקס (FDX) וג'נרל מילס (GIS) לפני הפתיחה יחד עם אוראקל (ORCL) ויצרנית הריהוט המשרדי הרמן מילר (MLHR) אחרי הנעילה. עוד תדווחנה השבוע: אדובי (ADBE) אחרי הנעילה ביום שלישי, קונגרה (CAG) לפני הפתיחה ביום חמישי וטיבקו (TIBX) לאחר הנעילה ביום חמישי.

שבוע מסחר מוצלח!

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.