הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> הפלא האירופי

הפלא האירופי

02-10-2013

אבטלה: 12%, צמיחה פחות מחצי אחוז (0.3%), ואינפלציה בסביבות האחוז. אלו הפרמטרים של גוש היורו כרגע, ואלו הנתונים שמריו דראגי, ראש הבנק המרכזי, צריך להתמודד איתם היום, כאשר הוא יבוא בפנינו להסביר את מדיניות ה-ECB (הבנק המרכזי האירופי).

ברור שיש גיוון עצום בביצועים של המדינות המוכללות באותו גוש, אבל החלוקה בין החזקים, והחלשים, לא ממש השתנתה מאז הפעם הקודמת ש"סופר מריו" ביצע את מהלכי ההצלה הגדולים שלו: ה-LTRO וה-OMT.

חסידי הקיצורים יזכרו שה-LTRO הייתה הלוואה עומדת, בריבית של 1%, לשלוש שנים, אשר הצליחה להרחיק את הסכנה של קריסת המערכת הבנקאית האירופית, ושה-OMT הייתה הצלחה עוד יותר גדולה, כי היא אפילו לא יושמה אך בכל זאת הצליחה להשיג את יעדה, דהיינו הקטנה משמעותית של תשואות האג"ח הממשלתיות של המדינות הבעייתיות, מבלי שאף אחת מהן לא הייתה חייבת להשפיל את עצמה, ולהיכנס למשטר הדיכוי של הטרויקה.

למעשה, ובניגוד למה שהנתונים שנתתי לעיל יכולים לשדר, אנו עדים יותר ויותר לאופטימיות מצד המוסדות הפיננסיים הגדולים, ולניתוחים, הרואים באירופה את ההזדמנות הבאה לעשות רווחים נאים ממצב של "יציאה מן המשבר". על מה הם מתבססים? למה אירופה, הסובלת עדיין ממטבע חזק, מאוכלוסיה הרבה פחות ניידת, מאילוצים פוליטיים וחברתיים היסטוריים גדולים, ומסכנת חשיפה גדלה והולכת לגלובליזציה לא רק אסייתית אלא גם אמריקאית (חוזה סחר חופשי התקרב במהירות בין שני הגושים), מדוע היבשת נראית עכשיו אטרקטיבית?

הציר היה ונשאר, כמו במקרים רבים, אותו "סופר מריו", ויכולתו לקבע עובדות פשוטות: הגיבוי הפיננסי למוסדות הפיננסים, ולממשלות, ימשיך להתקיים עד שהצמיחה המקווה תחזור. זו לפחות התפיסה הרווחת. האם הפד, וה-ECB, יוכלו לייצר צמיחה על ידי גידול מתמיד של בסיס הכסף, מבלי שיהיה מנוע צמיחה אמיתי? זו האמונה, למרות שזו תהיה הפעם הראשונה שזה יקרה בהיסטוריה.

היום, אותו מריו דראגי אמור לרמוז (על פי המוסכמה) על מסלול LTRO נוסף. אולי תחת שם אחר, אבל הגברת תישאר כמובן אותה גברת רק בשינוי אדרת. למה יש צורך בכלל בעוד כסף? האם יש עדיין סכנה דפלציונית כה גדולה? מסתבר שכנראה שכן. הכסף הקודם חייב להיות מוחזר בקרוב, ובלעדיו מצב של חדלות פירעון של אפילו בנק גדול אחד, יכול לגרום להרבה זעזועים. תזכרו שב-2008 בנק אחד כזה (ליהמן) היה הטריגר לבלגאן הגדול באמת.

הריבית, כמו בכל העולם, אינה כבר כלי שימושי. ההדפסה בצורותיה השונות היא התשובה לכל דבר. אמינותו של הבנק המרכזי, ושל מריו דראגי כקובע מדיניות, נמצאים עדיין בשיא ומהווים אבן עיקרית בתקווה לפלא האירופי לעתיד לבוא.

עם חידוש כהונתה של גב" מרקל בשלטון, האמונה שאירופה תצליח להבריא, בעזרת רפורמות הבנויות על צנע, וזאת מבלי לפגוע בפנסיות של העובדים הגרמנים (יורו חזק), אמונה זו מתחילה להיות האמונה השלטת. LTRO חדש, היום, או במסיבות העיתונאים הקרובות, רק יחזקו אותה. כל זאת כאשר מהומת אישור מסגרת ההוצאה, ואישור תקרת החוב, מערערים במקצת את אמינותה של ארה"ב להמשיך להיות המובילה של אותה "יציאה מן המשבר".

 

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.