הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> סקירות שוק ההון שבועיות 23.11.2012 מאת משה שלום FXCM

סקירות שוק ההון שבועיות 23.11.2012 מאת משה שלום FXCM

סיכום שבוע עבור מדד תא 25 והדולר-שקלמשה שלום FXCM

מדד ת"א 25:

 

גרף

 

בשבוע שעבר כתבתי ש-"הירידה מתחת לממוצע הנע 35 יום, בדיקתה המאשרת של חציה זו, והשבירה של רמת המחיר של 1190, נתנו את האור הירוק לשלילה גדולה במדד. מבחינה טכנית גרידא, אין שום סימן המצביע על סבירות לשינוי קרוב, ולכן עלינו להניח שהמגמה תמשיך מטה".

וזה כמובן לא קרה. אין ספק שראינו שבוע מדהים של עליות, ושהמדד חזר, במסגרת העליות האלו, מעל רמת המחיר שקבעה את אותה שלילה שציינתי אז. מה קרה? האם הניתוח היה מוטעה, או שהשוק פשוט עשה משהו שונה ממה שהוא "היה אמור לעשות"?

מי שחושב שניתוח טכני הוא נבואה, אינו מבדיל בין שני הדברים. מי שיודע כמוני, שכל המתודולוגיה הזו בנויה על סבירות, ולא על וודאות של הצלחה, אינו עושה טעות כזו. השוק עשה בדיוק הפוך מן הסבירות, אבל הוא גם נתן לנו את 1190 כנקודה שבה היינו צריכים להבין את טעותנו.

בכול מקרה, ניתן לציין את העליות בוול סטריט, את המבצע בעזה, וגורמים אחרים, לשינוי החיובי. כל אלו אינן משנים, כאשר מפעילים ניתוח שגרף המחיר הוא העיקר. אמנם הזכרתי שבוע שעבר את הצורך של המדד לעשות תיקון טכני קטן, עקב הגעתו לתיקון Fibonacci של 38.2%, סביב 1165 (1 סגול), אבל אין ספק שכרגע לא ניתן לתאר את שנעשה כתיקון מינורי כזה.

הבה נשאל את עצמנו שתי שאלות חשובות, לאחר שבוע כזה של עליות:

האם הן שינו את המגמה הרשמית בטווח המוצג? בוודאי שלא. מגמה מוגדרת על ידי זוג של שיאים, ושפלים, בכיוון התנועה. האם יש זוג עולה כזה? לא. השיאים והשפלים עדיין מסודרים בסדר יורד.

שנית, האם האינדיקאטורים הטכניים תומכים בעלייה? גם שם, התשובה היא לא. אין כניסה של כסף חדש מעל השיא הקודם (2 סגול), ואין שיא חדש במומנטום (3 סגול). וכך, מגיעים למסקנה, המעצבנת אולי, אבל העובדתית: כל מה שנעשה השבוע לא שינה דבר לגבי הסבירות השלילית על השוק. ייתכן, ובשבוע הבא, זה יקרה, אבל זה עדיין לא קרה.

לסיכום אומר כך:

העליות היפות של השבוע שעבר החזירו את המדד לאמצע תחום הדשדוש שהיה בתוקף לפני שנקבעה המגמה הרשמית היורדת בו. ולמרות זאת, זו האחרונה לא שונתה. מאז החזרה מעלה, מעל 1190, אני די נאוטראלי על השוק, כאשר יש יותר פסימיות, מאשר אופטימיות בעמדה הזו, וחזרה מתחת לממוצע הנע 35 תחזק פסימיות זו.

הסבירות תעבור למצב חיובי בשלבים:
תחילה, התייצבות והשארות מעל הממוצע הנע.
שנית, מעבר מעל 1240, ובכך חזרה למצב של מגמה מדשדשת או חיובית (תלוי בצורת העליה).
ושלישית, ליווי של התנועה, על ידי האינדיקאטורים, הן בכניסת הכסף, והן במומנטום.

דולר-שקל:

 

גרף

 

שבוע שעבר כתבתי ש-" הדולר חיובי מאוד, ונתמך טכנית, ופונדמנטלית בעמדתו זו. ההגעה לאזור 3.968, המהווה התנגדות היסטורית, גבול עליון של התעלה העולה, ורמת תיקון פיבונצי של 61.8 אחוז, יכולה בהחלט לגרום לדולר להתעכב במקצת במהלך עולה מיידי נוסף."

ואין פלא שזה לא קרה לאור הקורלציה ההפוכה הקיימת בין המטבע למניות.

ציינתי את התגובה הצפויה בהגעה לגבול העליון של התעלה, אבל ברגע שהגבול התחתון של התעלה העולה נשבר, התבנית החיובית הזו בוטלה למעשה, והגענו די מהר לרמת התמיכה ההיסטורית הקשיחה של 3.863.

בניגוד למניות, ששם אין שבירה של המגמה היורדת הרשמית, כאן יש שינוי פוטנציאלי כזה. אמנם ההגעה ל-3.863 הייתה בעזרת זנב של נר, ולא בסגירה של ממש, אבל זה כבר לשחק בדקדוקים מיותרים לטעמי, ונאמר ששפל נמוך נקבע.

כך, הדולר נמצא כרגע במגמת דשדוש, ולא במגמה עולה, בטווח המוצג (1 סגול). כמו כן, בניגוד למניות אינדיקאטור המומנטום תומך כאן בתנועה (2 סגול). 

לסיכום אומר כך:

הדולר עבר מחיוב לדשדוש. ההמשך ייקבע בתחילת השבוע הבא, כאשר הוא יצטרך להחליט מה לעשות סביב רמת התמיכה של 3.863. משני צידי הרמה הזו אנו פוגשים רמות רחוקות:
מעלה את 3.968, ומטה את 3.790. הן כל כך רחוקות כי כפי שניתן לראות בגרף המצורף, אין ממש רמות מחיר שהיוו תחנות ביניים בתנועה אליהן, ומהן.

 

בברכה ובהצלחה רבה,

משה שלום

 

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

ומנתח שווקים פיננסיים

 

אינני יועץ מורשה, אלא מנתח שווקים פיננסיים בלבד. מובהר ומודגש כי האמור באימייל זה אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע באימייל זה אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע באימייל זה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הכתוב - הינו על אחריות הקורא בלבד.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.