הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> הפד מפתיע את וול-סטריט

הפד מפתיע את וול-סטריט

23-09-2013

מדדים
מאת: שלמה קופר, אנליסט ראשי "מכללת מגמות
זה היה חתיכת שבוע בשוק המניות. הכל בגלל הפדרל ריזרב, ששלח איתותים במשך חודשים ארוכים כי הוא עומד לסגת מתוכנית רכישות האג"ח בסך 85 מיליארד דולר בחודש. בסופו של דבר בסיום פגישה בת יומיים, החליט הפד לשנות את דעתו ולהותיר את התוכנית במקומה וללא שינוי של דולר אחד. לא תהיה "נסיגה" בסופו של דבר. לפחות לא כרגע. וול-סטריט לא ציפתה לזה. למעשה בנק אוף אמריקה מריל לינץ היה בית ההשקעות הגדול היחיד שהימר כי הפד ימתין.
ביום שישי וול-סטריט סיימה בירידות חדות ומחקה את כל העליות שהשיגה לאחר הודעת הפד המפתיעה מיום רביעי. התנודתיות זינקה עקב "יום הכישוף המרובע" בו פוקעות 4 סדרות של ני"ע: חוזים עתידיים על מדדי המניות, אופציות על מדדי המניות, אופציות על מניות וחוזים עתידיים על מניות, כולם ביחד. האירוע מתרחש 4 פעמים בשנה ביום שישי בשבוע ה-3 של חודש מרץ, יוני, ספטמבר ודצמבר. ועדיין, 3 המדדים הגדולים של וול-סטריט סיימו את השבוע בעליות שערים בפעם ה-3 ברציפות.
מברלין דרך טהרן ועד לוושינגטון, השבוע הקרוב צפוי לספק דרמה גבוהה לשווקים. קצב האירועים בשוק לא היה מבייש אופרת סבון קצבית. המשקיעים רק סיימו עם הפד כדי לצפות בפרק חדש של הפוליטיקה מוושינגטון. המשקיעים עלולים להירתע ממניות בשבוע או שבועיים הקרובים כאשר הגרסה האחרונה של המחזה הפיסקאלי עולה להצגה מחודשת בוושינגטון.
זה מתקבל על הדעת. הרעיון כי הממשלה בארה"ב תיאלץ להיסגר, או גרוע מכך לפשוט רגל בגלל החוב הפדרלי, מעלה מחדש זכרונות מ-2011, כאשר הקרב בוושינגטון הוביל להורדת דירוג האשראי המוזהב של ארה"ב AAA  לראשונה בהיסטוריה, והוליד את התיקון הגדול האחרון בשוק המניות.
אך נראה כי הפעם הדרמה תציג יותר איומים מאשר מעשים נועזים ותצליח לספוג את קרב הסכינים של הפוליטיקאים. המפלגה הרפובליקנית כבר קיבלה את המסר כי במידה והממשלה בוושינגטון תיאלץ ללכת להשבתה, המפלגה ככל הנראה הולכת לספוג את מירב ההאשמות. הם הולכים להיות מאוד רגישים לאווירה הציבורית וזוכרים כי מתקרבים לבחירות האמצע ב-2014.
הסתיו הנוכחי מביא איתו 2 תאריכי דדליין חשובים נפרדים אך קשורים. האחד, כשלון להגיע לעסקה על התקציב עד סוף החודש מה שמעלה את הסכנה של סגירת הממשלה הפדרלית החל מה-1 לאוקטובר. והשני, עד אמצע אוקטובר המחוקקים צריכים להצביע על העלאת תקרת האשראי כדי להמנע מפשיטת רגל.
חוסר הוודאות ככל הנראה יעלה בשוק כתוצאה מהאירועים האלו, אך להערכתנו מדובר במשהו קצר טווח, חמור פחות ממה שראינו באפיזודות הקודמות. למעשה, האפיזודה הנוכחית עשויה להתברר כאיום סרק, כמו "הצוק הפיסקאלי" בדצמבר האחרון. אז לאחר שבועות של נבואות זעם על העלאת מיסים וקיצוץ פדרלי עמוק בתקציב, במידה ועסקה לא תושג, המחוקים הצליחו להשיג הסכמה של הדקה האחרונה והשוק עבר להילוך גבוה ופרץ לשיאים חדשים בתחילת 2013. מדד ה-S&P 500 רושם עליות של יותר מ-20% השנה.
ככל שהקרב על התקציב מתחמם, נראה בנתיים כי המשקיעים משדרים היעדר חרדה, לפחות כפי שמשתקף במדד הפחד VIX. הוא ירד לרמה של 13.12 נק' ביום שישי ורושם כעת 3 שבועות רצופים של ירידות מצטברות בסך 23%.
בגרמניה הבחירות לנשיאות יתקיימו ביום ראשון, ולמרות שהקנצלרית המכהנת, אנגלה מרקל, צפויה להוביל את הממשלה הבאה, התחרות עשויה להיות צמודה ולהוליד קואליציה חדשה. ומברלין לטהרן, הנשיא אובאמה צפוי לנאום ביום שלישי לפני עצרת האו"ם, שם הפוקוס מבטיח להיות על סוריה וגם על אירן. נשיא אירן, חסן רוחאני, סימן בראיון טלוויזיוני אחרון, על רצון בלתי צפוי להתחלת שיחות דיפלומטיות עם ארה"ב בנושא תוכנית הגרעין. הוא גם ינאם בפני עצרת האו"ם ביום שלישי.
בשבוע הקרוב מדד הדאו-ג'ונס יפתח ביום שני עם 3 מניות חדשות שמרכיבות אותו. יזכו להכנס למדד: גולדמן זאקס (GS), ויזה (V) ונייקי (NKE). הן יחליפו את בנק אוף אמריקה (BAC), היולט פאקארד (HPQ) ואלקואה (AA).
בסיכום שבועי: מדד ה- S&P 500 עלה  ב- 1.30% . מדד הדאו-ג'ונס הוסיף 0.49% ומדד הנאסדק התקדם ב- 1.41%.
מבט טכני
לאחר שמדד ה-S&P 500 קיבל את אות הזינוק מהפד ופרץ לשיאים חדשים וטריים ביום רביעי וחמישי, יום שישי לקח את כל הרווחים חזרה בתנועת ריטסט לפריצה האחרונה. תמיכה עד לרמת 169, אזור הפריצה האחרון, יהיה שוורי. רמה זו מהווה אשכול תמיכות, אליה מתקבצות  גם תצורת המחירים Cup וגם ממוצע נע ל-20 יום. תיקון עמוק יותר עשוי להוביל לירידה עד לאזור 167 נק', לשם מתקבצים ממוצע נע ל-50 יום ואזור הפריצה הקודם.
 

s&p 500


בשבוע הקרוב
מלבד האירועים מסביב לעולם, היומן הכלכלי גם יהיה חשוב והפעם בדגש מיחוד מאחר והפד דחה את החלטת הנסיגה שלו לפגישה של ה-29-30 לאוקטובר. מחירי הבתים החדשים יפורסמו ביום שלישי, מכירות הבתים החדשים ביום רביעי ומכירות הבתים התלויים ועומדים ביום חמישי. הפד יבחן את נתוני ההכנסה וההוצאה הפרטית שיפורסמו ביום שישי יחד עם מדד בטחון הצרכנים.

נייקי (NKE) תפרסם את דוחותיה ביום חמישי, הפעם כחברה רשמית במדד הדאו-ג'ונס. דוחות רווח נוספים צפויים מלינאר (LEN) ו- KBH ביום שלישי ובלאקברי (BBRY) ביום שישי, לאחר שנפלה ב-20% ביום שישי האחרון בעקבות אזהרת רווחים.

 

מבצע

 
אזהרה! מטרת המידע המועבר בדף זה ("המידע") הינה למטרה לימודית בלבד, להרחבת ידע כללי בשוק ההון בכלל ובשימוש בשיטות מסחר ובשיטת הניתוח הטכני בפרט. מובהר בזאת כי החברה, מנהליה, עובדיה, בעלי המניות ומי מטעמה, אינם בעלי רישיון יועץ ו/או מנהל תיקים על פי הדין הישראלי, ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר עם כדאיות רכישה, מכירה אחזקה והשקעה בני"ע ונכסים פיננסיים. אין לראות במידע משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל החלטה כלשהי על סמך המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. דע כי המידע אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכי השקעה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים עלולה להוביל להפסדים. לחברה, מנהליה, עובדיה ומי מטעמה יכול ויהיה עניין אישי בכל נושא הקשור במידע ויכול והם מחזיקים בני"ע ספציפי או מסוג המוזכר במידע. המשתמש במידע מוותר על כל זכות תביעה וכל טענה כלפי החברה ו/או מי מטעמה.

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.