הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> מטרה נסתרת מאת משה שלום FXCM

מטרה נסתרת מאת משה שלום FXCM

24-07-2013

היום בבוקר התבשרנו על תוצאות טובות יותר מן הצפוי בסקר מנהלי הרכש באירופה. הן בייצור והן בשירותים, היו מספרים ירוקים, ולחלק הגרמני של התמונה ראינו אפילו עליות יפות מעל רמת ה-50, רמה הקובעת אם מדובר בצמיחה, או במיתון, במדדים מסוג זה.

באותו זמן, אנו זוכרים שמאחורי הקלעים, ובקרוב לפני הקלעים, יתנהל משא ומתן על הקמת מנגנון סחר חופשי מיוחד, וקיצוני במיוחד ברוחבו, בין ארה"ב, והיבשת הותיקה. למרות ההוכחות שהביא סנודון בדבר האזנה למנהיגי אירופה על ידי הביון האמריקאי, תאריכי המשא המתן לא נדחו, בינתיים, ביום אחד.

המדיה, והאנליסטים הניזונים ממנה, יתחילו אז להסביר לנו כמה הדבר חיובי לסחר הבינלאומי, יגביר את התחרות, יגרום לירידת מחירים גדולה של המוצרים בשני הכלכלות, ובכלל, כמה טוב ייצא מכל זה. אם תשאלו חקלאיים צרפתיים, או יצרני טכנולוגיה אירופיים, תקבלו תמונה עתידית פחות מלבבת. דווקא בחוגים "קפיטליסטים" מתחיל לגדול הפחד לגבי ההשפעה של כניסה כה לא מרוסנת של תחרות אמריקאית (ודרכה תחרות מן ה-Multi-nationals האמריקאים) , אבל זה באמת לא העניין שלנו כאן.

(דרך אגב, ועכשיו שאני חושב על זה, ההסכם הסופי יכול בהחלט להיות בעל השפעה חזקה על הייצוא שלנו, הישראלים, כי כידוע, אירופה מהווה יעד עיקרי של מאמצי הייצוא שלנו.)

בכל אופן, הועלתה בקשר להסכם המתגבש גם השערה בדבר מניעים נסתרים מעניינים ביותר. אנסה לקצר ולתאר אותם כאן:

ככל שסחר מתפתח בין שני גופים כלכליים גדולים, מתפתחת תלות ביניהם ברמה המוניטארית. הצד המנצח הוא זה המצליח לייצא לא רק סחורות, אלא לקבע סטנדרטים של מה שנעשה עם הכסף הנובע מכל התהליך.

דוגמא בולטת היא הקשר בין ארה"ב, וסין, כאשר הייצוא הסיני מייצר עבודה בסין, צריכה בארה"ב, ועד לא מזמן, השקעות דולריות עצומות באג"ח הממשלתי האמריקאי מצד סין. הקשר הסימביוטי הזה מועיל לכולם, חוץ כמובן ליצרנים האמריקאים המקומיים, שאינם מסוגלים לייצא את הייצור שלהם כמו החברות הבינלאומיות.

אך מהי תוצאת הלוואי הנוספת בדוגמא זו? חיזוקו של הדולר כמטבע בינלאומי. לאחרונה, סין, ביחד עם ברזיל, הודו, רוסיה, ועוד... מנסים לעקוף את הדולר, ולסחור ישירות ביניהן, אבל ההיקפים קטנים, וחסרי משמעות לגבי עומק הנזילות הדולרית. יש לזכור שבעיני ארה"ב, הדולר, כשלוחה של המעצמה האמריקאית, מהווה חלק אינטגראלי של המשך הגמוניה עולמית.

ההסכם המתגבש בין אירופה, לארה"ב, נכנס בדיוק כאשר יש צורך בהמשך חיזוקו של אותו דולר. למה? האם הוא בסכנה? עדיין לא. אבל מעשי ההרחבה המואצים בארה"ב בניגוד לריסון האירופי-גרמני יכול בהחלט להיות בעיה לטווח הארוך.

תנאי ההסכם יאמרו לנו כאלף עדים אם המטרה הנסתרת הזו הייתה אכן חלק מן המניעים, והאם היא הושגה.

 

משה שלום
 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.