הוסף למועדפים שלח ל-WhatsApp שלח לחבר
שתף את חבריך בפייסבוק בדף זה
שוק ההון >> סקירות שוק ההון >> המכנה המשותף

המכנה המשותף

24-09-2013

הורדת הריבית על השקל, אתמול, הפתיעה מאוד את השוק. ראינו מאז ים של מילים על מהלך זה, כאשר לדעתי אין מה להרחיב כל כך על מעשה זה, חוץ מדבר אחד: עוד מהלך חסר אחריות של מי שחושב שיש לו זכות לקבוע את עתידנו, ועתיד ילדנו, על בסיס תיאוריה כלכלית מקורית של מה ש"ראוי שיהיה".

למה הורדה הריבית? להגן על הדולר המקומי, ובכך על הייצוא שלנו? לייצר מימון זול יותר לעסקים המקומיים, אשר יתחילו להרגיש את השינוי לרעה בצמיחה שלנו אחרי החגים? כל אלו מטרות נעלות, אבל ברור לכל כלכלן מתחיל ששתי מטרות אלו לא יושגו על ידי רבע אחוז.

הריבית נמוכה היסטורית, והדולר בכל זאת הגיע לסביבות ה-3.5, בגלל גורמים חיצוניים וספקולציה. הריבית הייתה כבר קרובה לאחוז אחד, ובכל זאת הכלכלה התחילה להשתנות. צעדים כמו הגבלת יכולת ההתקפה של הספקולנטים בדולר, והקלה במיסוי שתביא לעלייה ברמת החיים של מעמד הביניים, אלו יכלו להיות תשובות נאותות יותר.

אבל אלו קשים הרבה יותר לביצוע.

נותרנו עם החלטה קצת ראוותנית, של מי שלא יישא בקרוב באחריות, להוסיף ביודעין שמן על המדורה הנדל"נית. למה הדבר דומה? להחלטתו של הפד לא לצמצם את ההרחבה הכמותית (באמת חשבתם שלא אומר כמה מילים על כך?).

גם שם הפתעה גמורה, וגם שם המשך מהלך הרסני, הנמצא כבר בשלבי מלכוד מתקדמים, כאשר בסיס ההנחה, והביצוע, של אותו מנגנון היה אידיאולוגי, ונוגד הגיון. כבר נאמר שבן שלום ברננקי שלנו (אולי הוא יהיה הנגיד הבא? הוא פנוי מהראשון לינואר) התנהל נכון בזמן המשבר של 2008, והצליח להציל בנחישותו השקטה את המערכת הפיננסית הגלובלית.

מאז, ובמיוחד מאז QE2 עקשנותו לייצר תמריצים מלאכותיים בנתה את המלכוד הנוכחי. במסיבת העיתונאים שבה הוא הפתיע כל כך, הוא ציין במפורש שהגעת התשואות של האג"ח הממשלתי לרמות גבוהות (3% !?) היה הגורם המכריע לדחיית הצמצום. ומה עכשיו? האם דחיית הקץ, פעם נוספת, תמנע מן הזרים למכור את האג"ח שלהם? תמנע מן הציבור לעבור למניות (המגובות על ידי אותה הזרמה)?

היוהרה הנוכחית של קובעי המדיניות לחשוב שהם יכולים לשנות מהלכים בלתי נמנעים על ידי ניסויים כלכליים חדשניים, הנוגדים את חוקי הטבע, היא המכנה המשותף בין המקרה הקטן שלנו, והמקרה הגדול שם. את התוצאות בשני המקרים נשלם כולנו, אבל לא באופן פרוגרסיבי, אלא להיפך רגרסיבי: ככל שיהא האדם חלש יותר, כך יקבל מנה גדולה יותר של סבל.

בינתיים, אני רוצה לאחל לכם מועדים לשמחה, הרבה שגשוג בשנה החדשה, וממשיך בחוזקה לבקש מכם לאמץ שיטת עבודה שאיתה תוכלו לנצל את העיוותים המיוצרים, כל עוד אפשר. את תופעות הלוואי של מעשי האיוולת, ארוכי הטווח, כבר נפגוש מאוחר יותר, כאשר מי שיתנהל על פי המגמה יוכל לפחות לזהות אותן, ולצמצם ככל שניתן, את השפעתן.

 

 

 

משה שלום

ראש מחלקת המחקר של FXCM ישראל

 

מבצע

 

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. הכותב עשוי לקנות, למכור, לייעץ או להחזיק, עבורו או עבור אחרים בניירות הערך המוזכרים בכתבה.

 

תגיות: משה שלום, FXCM

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>

צור קשר

מלאו פרטיכם ונציגינו ישוב אליכם בהקדם. צור קשר – 072-3340726

הנני מסכים לקבל פרסומים וסקירות לפי חוק התקשורת >>
סוחר בוול סטריט ? משלם יותר מסנט למניה ? בוא לגלות את המבצעים החמים שלנו

הרשמה לניוזלטר

חדש באתר

 

כל הזכויות שמורות © 2010 לחברת בסט-טריידר Best Trader  | כתובת לדואר: ת.ד 5864 הרצליה | 072-3340747 | מפת אתרתנאי שימוש | אזהרה |  תקנון דיוור | החלפת קישורים

Best Trader בגוגל +

הנני מאשר ומסכים כי הפרטים הנ"ל ישמשו את חברת Best Trader לצורך שליחת ו/או העברת מידע בדואר אלקטרוני על קורסים, אירועים ופעילויות שמתקיימות על ידי חברת Best Trader, וכי בכל עת אוכל לבטל את הסכמתי זו ע"י שליחת הודעה.